Konkurs

OTOMOTO + PZM x FIA x PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023

Witaj na stronie konkursu „OTOMOTO + PZM x FIA x PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023”, w którym PZM wraz z FIA przyznają najpierw tytuł Najlepszego Młodego Kierowcy w Polsce, a następnie dwie osoby z polskiego finału pojadą do Austrii, aby rywalizować o miano najlepszego kierowcy FIA w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Organizatorzy konkursu

PZM

Polski Związek Motorowy (PZM) jest polskim związkiem sportowym zrzeszającym członków sympatyków motoryzacji w kilkuset automobilklubach i klubach sportowych. Zajmuje się propagowaniem wiedzy i kultury motoryzacyjnej, prowadzi działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, promuje turystykę motorową i caravaningową, a także zajmuje się pojazdami zabytkowymi. Do najważniejszych celów należy rozwój masowego i wyczynowego sportu motorowego: samochodowego, motocyklowego, żużlowego oraz kartingowego. Organizuje również kursy prawa jazdy, świadczy usługi rzeczoznawstwa oraz prowadzi stacje kontroli i obsługi pojazdów, pośredniczy w sprzedaży ubezpieczeń i winiet na korzystanie z zagranicznych autostrad. PZM pełni funkcję polskiej federacji narodowej w sportach motorowych. Jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także federacji międzynarodowych jak FIA, FIM, FICC, FIVA i FIM Europe.

www.pzm.pl

FIA

FIA, czyli Fédération Internationale de l'Automobile, to organizacja non-profit odpowiedzialna za regulowanie i nadzorowanie wszystkich aspektów sportu, w tym bezpieczeństwa, przepisów technicznych i przepisów sportowych. Organizacja zajmuje się organizacją m.in. cyklu Formuły 1, Formuły 3000, WTCC oraz WRC. Zrzesza 239 narodowych federacji.

www.fia.com

Partner konkursu

PSPA

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności i technologii wodorowych w Polsce i w regionie CEE. Integruje wiodące marki z całego łańcucha wartości w elektromobilności. Tworzy środowisko producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów i dostawców usług ładowania, koncernów paliwowych i energetycznych oraz wszystkich pozostałych podmiotów i instytucji aktywnych w obszarze zrównoważonego transportu. Zrzesza ponad 200 przedsiębiorstw, będąc 2. pod względem liczby zrzeszonych podmiotów prawnych organizacją branżową w Europie. Działa na rzecz ukształtowania odpowiedniego otoczenia gospodarczego i prawnego, pozwalającego na dynamiczny rozwój zero- i niskoemisyjnych technologii w transporcie. PSPA tworzy najliczniejszy w Polsce zespół ekspertów i praktyków elektromobilności. Dysponując zespołem konsultantów i trenerów ze specjalistycznym doświadczeniem sektorowym i wiedzą zdobytą w branży, realizuje projekty szkoleniowe, doradcze i eksperckie. Współpracuje z przemysłem, administracją i społeczeństwem. Dostarcza wiedzę i informacje, kluczowe dla rozwoju biznesu.

www.pspa.com.pl

Partner tytularny

OTOMOTO

OtoMoto to popularna platforma internetowa do kupna i sprzedaży pojazdów w Polsce. Służy jako rynek, na którym osoby fizyczne i dealerzy mogą wystawiać swoje nowe i używane samochody, motocykle, ciężarówki i inne typy pojazdów na sprzedaż. Potencjalni nabywcy mogą wyszukiwać pojazdy na podstawie różnych kryteriów, takich jak marka, model, przedział cenowy, lokalizacja i inne. OtoMoto zapewnia przyjazny dla użytkownika interfejs, który umożliwia sprzedawcom tworzenie szczegółowych ofert ze zdjęciami, opisami i danymi kontaktowymi. Kupujący mogą następnie przeglądać te aukcje, kontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcami i negocjować umowy. Platforma zyskała dużą popularność w Polsce ze względu na szeroki wybór opcji pojazdów i wygodny rynek online zarówno dla sprzedających, jak i kupujących.

www.otomoto.pl

Parnerzy medialni

Motopedia

Motopedia to portal motoryzacyjny prowadzony z pasją, na którym znajdziesz m.in. aktualności ze świata moto, testy oraz rankingi aut i cenne porady prosto od ekspertów. Znaleźć można też wiele praktycznych tekstów poświęconych bieżącym zmianom w kodeksie drogowym i legislacji rynku motoryzacyjnego. Teksty tworzone na bazie najświeższych danych z rynku, z serwisu ogłoszeniowego Otomoto (Grupa OLX). Redakcja działa w ścisłym powiązaniu z kanałem na YouTube OTOMOTO TV, gdzie regularnie pojawiają się kolejne testy samochodów nowych i używanych – opisywane także w formie tekstowej. Zespół przy tworzeniu tekstów korzysta z danych z platformy OTOMOTO – gdzie swojego wymarzonego samochodu szukają nawet najbardziej wymagający kierowcy.

www.motopedia.otomoto.pl

Polskie Radio Kierowców

Polskie Radio Kierowców rozpoczęło całodobowe nadawanie 16 października 2020 roku. Polskie Radio Kierowców to jedyna w Polsce całodobowa stacja radiowa z programem przeznaczonym dla uczestników ruchu drogowego: kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Z anteny można dowiedzieć się wszystkiego o sytuacji na drogach, przejściach granicznych, remontach i utrudnieniach. Audycje poruszają kwestie bezpiecznej jazdy, historii motoryzacji i motosportu. Emitowane są tu również porady prawne i techniczne oraz rozmowy z ekspertami w dziedzinie motoryzacji i transportu. Antenę Polskiego Radia Kierowców współtworzą wszyscy słuchacze, przesyłając informacje o aktualnych warunkach na drogach, którymi podróżują – dzięki temu dziennikarze mogą na bieżąco przekazywać aktualności dotyczące utrudnień na trasach w kraju i za granicą.

www.radiokierowcow.pl

Partnerzy konkursu

Diverse Extreme Team

Diverse Extreme Team – to marka odzieżowa należąca do spółki ETOS S.A. Polski brand poza działalnością w branży modowej, związany jest także z wieloma ekstremalnymi aktywnościami i sportami, w tym z motoryzacją, która kształtuje jego DNA. Najlepszym tego przykładem jest wieloletnia współpraca z organizatorem legendarnego Rajdu Dakar – Amaury Sport Organisation oraz wsparcie sponsorskie zespołów takich jak: Energylandia Rally Team, Monster Energy Honda Team oraz DUUST z Konradem Dąbrowskim na czele. Diverse Extreme Team (DEXT) popiera także inicjatywy mające na celu rozwijanie pasji do motoryzacji wśród młodzieży szkolnej. W sezonie 2022/2023 marka była sponsorem programu edukacyjnego F1 in Schools Poland, który poprzez naukę promuje filozofię Formuły 1. Jednym z celów marki jest także ukazanie, że szeroko pojęta motoryzacja oprócz możliwości, które otwiera przed młodymi ludźmi, wiąże się także z wieloma zagrożeniami. Dlatego kolejnym, niezwykle ważnym projektem, w który DEXT zaangażował się jako sponsor techniczny, jest konkurs „Najlepszy Młody Kierowca”, który propaguje bezpieczną jazdę i zwiększa świadomość wśród młodych ludzi.

www.diverseextremeteam.com/en

MIO

Założona w roku 2002, firma Mio jest spółką zależną MiTAC Digital Technology Corporation i wiodący dostawca samochodowych rejestratorów jazdy, rozwiązań nawigacji rowerowej i przemysłowego profesjonalnego tabletu. Pomagamy w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa podróży kierowcom, pomagamy entuzjastom aktywności na świeżym powietrzu w osiągnięciu ich celów i dostarczamy profesjonalistom z różnych dziedzin, możliwość zwiększenia efektywności pracy. Przez koncentrację na tworzeniu doświadczeń z rodzaju „Wszystko o tobie”, tworzone są rozwiązania dla ludzi, zarówno w domu jak i w pracy. Dzięki połączeniu przemyślanych rozwiązań produktów oraz innowacjom w zakresie sprzętu i oprogramowania, przez swoje ważne produkty firma Mio dąży do tego, aby stać się powszechnie znaną marką w zakresie bezpieczeństwa i poprawy jakości życia ludzi.

www.mio.com/pl_pl

TotalEnergies

Multienergetyczny koncern TotalEnergies produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Stawia duży nacisk na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie. TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku. Oferuje produkty marek TotalEnergies i Elf, produkty bitumiczne, przemysłowe płyny specjalne, posiada stacje benzynowe, myjnie samochodowe i realizuje projekt budowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych.

www.totalenergies.com

WORD Warszawa

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – WORD w Warszawie aktywnie działa w obszarze poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego nie tylko w regionie Warszawy i Mazowsza. Edukacja szkolna, dorosłych, konkursy, kampanie społeczne to mały wycinek działań na rzecz bezpieczeństwa nas wszystkich w ruchu drogowym, jak m.in. projekty: „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” – promujący noszenie odblasków; „Szkolenie profilaktyczne dla kierowców w wieku 18-24 lata oraz powyżej 55 roku życia” – uświadamiający młodym kierowcom zagrożenia wynikające z ryzykownych zachowań na drodze, a starszym zagrożenia i ograniczenia związane z wiekiem kierowcy. WORD w Warszawie współpracuje z Mazowiecką Radą BRD, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Policją, Mazowieckim Kuratorium Oświaty i innymi instytucjami, jak PZM. Projekt „Najlepszy Młody Kierowca” i opracowanie pytań dotyczących ruchu drogowego jest jednym z przykładów.

www.word.waw.pl

Automobilklub Wielkopolski

Automobilklub Wielkopolski popularyzuje rozwój sportu motorowego (samochodowego, motocyklowego, kartingowego) na Torze Poznań oraz turystyki motorowej poprzez organizowanie rajdów popularnych i nawigacyjnych, rajdów samochodów zabytkowych czy zlotów caravaningowych. Propaguje bezpieczeństwo w ruchu drogowym, organizując m.in. szkolenia ratowników drogowych, a także służy pomocą zmotoryzowanym, udzielając bezpłatnych porad w klubowej poradni i pomaga poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Rozdaje odblaski i inne elementy zwiększające bezpieczeństwo na drogach, produkuje filmu edukacyjne „Z kodeksowego na nasze”, w których tłumaczy zawiłości przepisów.

www.aw.poznan.pl

Auto Moto Klub Limanowa

AUTO MOTO KLUB w Limanowej to klub miłośników sportów samochodowych, który powstał w 1977 roku jako oddział Automobilklubu Podkarpackiego W środowisku sportowym AMK Limanowa znana jest z profesjonalnego zespołu ratowniczego Sport Rescue Team ze specjalistycznym sprzętem, kompetentnym i doświadczonym personelem. Zespół obsługuje sportowe imprezy organizowane m.in. przez PZM. Zespół wyposażony jest w specjalnie przygotowane samochody Dacia Duster.

www.automotoklub.com.pl

Policja

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji realizuje zadania związane z tworzeniem warunków do sprawnego i skutecznego zapewniania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do zadań Biura Ruchu Drogowego KGP należy między innymi: opracowywanie standardów zorganizowania i funkcjonowania pionu ruchu drogowego; monitorowanie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod kątem przyczyn i okoliczności powstawania wypadków i kolizji drogowych oraz osób naruszających przepisy prawa o ruchu drogowym; kształtowanie taktyki działania policjantów realizujących zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym oraz ocena efektywności stosowania środków prawnych w tym zakresie; opracowywanie kierunków i prowadzenie działalności profilaktycznej w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w ruchu drogowym. Realizowane samodzielnie lub z partnerami cyklicznie programy, akcje oraz spotkania profilaktyczno-prewencyjne na terenie całego kraju wpisują się w działania w ramach poszczególnych rządowych oraz krajowych programów profilaktycznych.

www.policja.pl/pol/kgp/brd