Konkurs

OTOMOTO + PZM x FIA x PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023

Witaj na stronie konkursu „OTOMOTO + PZM x FIA x PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023”, w którym PZM wraz z FIA przyznają najpierw tytuł Najlepszego Młodego Kierowcy w Polsce, a następnie dwie osoby z polskiego finału pojadą do Austrii, aby rywalizować o miano najlepszego kierowcy FIA w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

O konkursie

Kto jest organizatorem konkursu?

Organizatorem Konkursu „OTOMOTO + PZM + PSPA – Najlepszy Młody Kierowca 2023”, zwanego dalej „Konkursem” jest Polski Związek Motorowy wraz z FIA – Federation Internatiole de I’Automobile (Międzynarodowa Federacja Samochodowa).

Partner tytularny: OTOMOTO Partner: PSPA Partnerzy: Diverse Extreme Team, TotalEnergies, MIO Partner medialny: Motopedia, Radio Kierowców Partnerzy techniczni: WORD Warszawa, Automobilklub Wielkopolski, Automobilklub Limanowa, KG Policji.

Czego dotyczą pytania w fazie eliminacyjnej i jak wyglądają kryteria oceny?

Pytania konkursowe w fazie eliminacji dotyczą zagadnień: przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, największych zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, ekojazdy oraz zachowania w sytuacjach krytycznych, a także działalności PZM, historii motoryzacji i czasów obecnych, historii i aktualnych wyników w motorsporcie, tj. sporcie motorowym.

Harmonogram konkursu

Ile razy można przystąpić do konkursu w fazie eliminacyjnej?

Każdy uczestnik, może przystąpić do rywalizacji w fazie eliminacji tylko raz. Każde kolejne przystąpienie do etapu eliminacji będzie automatycznie skutkowało wykluczeniem z Konkursu.

Konkurs na najlepszego młodego kierowcę

Na ile pytań muszę udzielić odpowiedzi w fazie eliminacji?

Zwycięzcą konkursu w fazie eliminacji zostanie osoba, która udzieli jak najwięcej poprawnych odpowiedzi w teście na stronie konkursu w jak najszybszym czasie.

Jak wygląda przebieg finału polskiego na Torze Poznań?

20 osób zakwalifikowanych do finału polskiego na Torze Poznań w Poznaniu rywalizować będzie w dwóch etapach, które składają się z:

 • 1. Części merytorycznej (czas trwania: do 60 min.). Zadaniem Uczestnika jest udzielenie odpowiedzi na 20 pytań konkursowych w specjalnym formularzu konkursowym.
 • 2. Części praktycznej:
  zadanie 1: Pierwsza pomoc;
  zadanie 2: Jazda na precyzję;
  zadanie 3: Jazda na trudnej nawierzchni;
  zadanie 4: Awaria;
  zadanie 5: Jazda slalomem.

Wstępny plan polskiego finału – Tor Poznań, 9 września 2023 r.

 1. 9:00-10:00 Przyjazd gości, śniadanie, powitanie nieformalne
 2. 10:00 powitanie, prezentacja zasad
 3. 10.20: testy wiedzy
 4. 11-16.10: testy sprawnościowe
 5. 17: ogłoszenie wyników, wywiady, rozmowy, sesja zdjęciowa
 6. 17.45 – transport / Dworzec PKP w Poznaniu

Zwycięzcy i nagrody

Zwycięzca – najlepszy uczestnik polskiego finału konkursu – otrzymuje tytuł „Najlepszy Młody Kierowca” w Polsce oraz nagrody rzeczowe od sponsorów. Nagrodą dla najlepszego uczestnika jest również wyjazd i udział w finale światowym w Austrii w dniach 5-8 października na koszt organizatorów. W finale światowym wystąpi zwycięzca polskiego finału oraz najlepsza z Pań lub najmłodszy z uczestników, jeśli w finale zabraknie przedstawicielek płci pięknej. Jeśli zwycięzcą okaże się przedstawicielka płci pięknej, do Austrii pojedzie z nią najmłodszy uczestnik finału polskiego. Najlepsza osoba z eliminacji online, tj. która odpowie poprawnie na największą liczbę pytań w najkrótszym czasie otrzyma nagrodę w postaci wideorejestratora MIO wraz z upominkami rzeczowymi od sponsorów. Wszyscy uczestnicy finału polskiego w Poznaniu w dniu 9 września 2023 r. otrzymają nagrody rzeczowe od sponsorów konkursu.

Koszty uczestnictwa

Każda z zakwalifikowanych do polskiego finału w dniu 9 września 2023 r. w Poznaniu na Torze Poznań osób przyjeżdża do Poznania na własny koszt. Organizator zapewnia transport z Dworca Kolejowego w Poznaniu na Tor Poznań w dniu rozgrywania finału. Szczegóły zostaną wysłane uczestnikom finału drogą poczty elektronicznej i w postaci wiadomości tekstowej SMS.