24 grudnia 2023

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

umowa kupna-sprzedaży samochodu
umowa kupna-sprzedaży samochodu

Każdy kupujący i sprzedający chciałby, aby transakcja przeszła szybko i bez problemów. Dlatego warto wiedzieć, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu. Prawidłowo skonstruowany dokument zabezpiecza obie strony. Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży pojazdu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – wzór

Nie ma jednego oficjalnego i obowiązującego wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu. Można ją sporządzić samodzielnie. Jednak wygodniej jest skorzystać z gotowego formularza. Na końcu artykułu znajduje się prosta umowa kupna-sprzedaży samochodu przygotowana przez naszych ekspertów.

Jak sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna być sporządzona na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. Zgodnie z prawem nie musi mieć ona formy notarialnej.

Dokument można wydrukować albo spisać odręcznie. Ważne, aby był czytelny i zrozumiały dla sprzedającego oraz kupującego.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa sprzedaży zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Zatem umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zwierać wszelkie informacje niezbędne do określenia stron transakcji, przedmiotu umowy oraz ceny, tak by rozwiać wszelkie wątpliwości. Jakie są to elementy?

Tytuł

Choć nie jest to element, bez którego umowa kupna-sprzedaży pojazdu będzie nieważna, to zawsze warto u góry zaznaczyć, czego dotyczy dany dokument. Wystarczy adnotacja „Umowa kupna-sprzedaży samochodu”.

Data zawarcia umowy

Na umowie kupna-sprzedaży samochodu trzeba koniecznie prawidłowo podać datę i miejsce zawarcia umowy oraz początek jej obowiązywania – jeśli jest inna niż dzień podpisania dokumentu.

Dane sprzedającego i kupującego

W umowie kupna-sprzedaży pojazdu podaje się również dane stron transakcji:

  • imię i nazwisko;
  • PESEL;
  • miejsce zamieszkania;
  • seria i nr dokumentu potwierdzającego tożsamość np. dowodu osobistego lub paszportu;
  • NIP, jeśli samochód sprzedaje lub kupuje firma.

Jeśli kupujących albo sprzedających jest kilku, trzeba podać dane każdego z nich. (Zobacz: Umowa kupna sprzedaży - dwóch kupujących)

Opis pojazdu

Umowa kupna i sprzedaży samochodu musi zawierać szczegółowe informacje na temat pojazdu, tak aby nie było wątpliwości, co jest jej przedmiotem. W dokumencie wpisujemy:

  • rodzaj pojazdu, np. osobowy;
  • typ nadwozia, np. van, sedan, hatchback;
  • marka pojazdu;
  • model;
  • kolor;
  • rok produkcji;
  • numer VIN (nadwozia);
  • numer rejestracyjny;
  • numer silnika;
  • pojemność silnika;
  • aktualny przebieg;
  • stan techniczny.

Cena samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi jasno precyzować cenę jego zbycia, Jest to istotnie nie tylko z punktu widzenia stron, ale też na jej podstawie trzeba wyliczyć i opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Jeśli urząd skarbowy uzna, że cena pojazdu jest zaniżona wezwie do skorygowania opłaty, zgodnie z ceną rynkową, którą ustali rzeczoznawca.

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Nie zapominajmy o określeniu jaka jest forma zapłaty za auto (przelew, gotówka) oraz terminu, w jakim kupujący przekaże pieniądze.

Podpisy

Na umowie kupna-sprzedaży pojazdu nie może zabraknąć podpisów stron transakcji. Jeśli jest kilku byłych albo nowych właścicieli każdy z nich musi własnoręcznie podpisać dokument. Bez podpisów dokument jest nieważny.

Sprawdź również: Umowa kupna sprzedaży motocykla

Jakie dodatkowe informacje powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu może zawierać wszelkie informacje, które wydają się dla stron niezbędne.

Stan techniczny pojazdu

Stan techniczny pojazdu wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz koszty eksploatacji, z tego powodu zawsze należy dokładnie obejrzeć samochód. Uczciwy sprzedający poinformuje kupca o wadach technicznych i uszkodzeniach niewidocznych na pierwszy rzut oka. Opis ewentualnych wad powinien zostać zawarty w umowie kupna-sprzedaży używanego pojazdu. W ten sposób sprzedający zabezpiecza się przed ewentualnym roszczeniem z tytułu rękojmi.

Oświadczenia

Do umowy kupna-sprzedaży pojazdu zwykle dopisuje się oświadczenie sprzedającego, że jest właścicielem zbywanego auta i że zgodnie z jego wiedzą jest on wolny od wad i obciążeń prawnych wobec osób trzecich. Kupujący natomiast podpisuje oświadczenie, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu oraz identyfikującymi go numerami i nie wznosi żadnych uwag. Dzięki temu zbywca zgodnie z art. 557 kodeksu cywilnego, jest zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi, ponieważ kupujący był świadomy stanu technicznego auta w momencie podpisywania umowy.

Częstą praktyką jest też wpisywanie do umowy oświadczenia sprzedającego, że stan licznika pojazdu jest zgodny z rzeczywistym przebiegiem pojazdu i tu podaje się raz jeszcze liczbę przejechanych kilometrów.

Kolejnym oświadczeniem stron, które powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu jest informacja o przekazaniu przez sprzedającego kupującemu wraz z pojazdem wszelkich posiadanych przez niego rzeczy np. kluczyków, instrukcji, koła zapasowego, apteczki, służących do korzystania z pojazdu oraz niezbędnych dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC. Kupujący kwituje ich odbiór.

Dodatkowe klauzule

Zwykle w umowie kupna-sprzedaży pojazdu zawiera się na końcu dodatkowe zapisy, np.:

  • informację, że sprawach nieuregulowanych w umowie zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy kodeksu cywilnego;
  • wszelkie zmiany podpisanej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności;
  • informacje podkreślającą, że umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kupna-sprzedaży?

Nie można zapominać podania właściwej daty i miejsca podpisania umowy. Z pozoru błaha informacja, ma wpływ na wiele kwestii, np. okres przedawnienia roszczeń, czas obowiązywania rękojmi oraz określenie sądu właściwego do rozstrzygania ewentualnych sporów.

Często strony umawiają się na zapłatę części kwoty w gotówce, a reszty poprzez przelew. Ma ona zwykle formę zaliczki albo zadatku. Tutaj warto pamiętać o różnicy pomiędzy nimi. W sytuacji, kiedy nie dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu zaliczkę trzeba zwrócić, a zadatek można zatrzymać, pod warunkiem że za zerwanie umowy odpowiada druga strona. Z kolei, jeśli to sprzedawca się wycofuje, to nabywca ma prawo zażądać od niego wypłaty dwukrotności otrzymanego zadatku.

Każdą umowę należy dokładnie przeczytać. Jej treść nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Przed podpisaniem warto raz jeszcze obejrzeć auto w środku i na zewnątrz oraz sprawdzić stan licznika. Można też poprosić stronę o okazanie dowodu osobistego i sprawdzić, czy wszystkie dane są zgodne z tymi na dokumencie. Ponadto podpisy pod umową kupna-sprzedaży samochodu powinny być czytelne.

Jakie formalności trzeba załatwić przy sprzedaży auta?

Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu zbywca ma 30 dni, aby zawiadomić Wydział Komunikacji w urzędzie, w którym rejestrował pojazd, o tym fakcie. Można to zrobić tradycyjnie, podczas osobistej wizyty w urzędzie albo online – za pośrednictwem platformy ePUAP.

Sprzedaż samochodu należy też zgłosić ubezpieczycielowi. Na tę czynność sprzedawca ma tylko 14 dni. Zwykle można to zrobić poprzez stronę internetową towarzystwa, podając swoje dane, dane pojazdu, numer polisy oraz skan lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Podatek PCC zgodnie z prawem opłaca kupujący – o ile strony nie umówiły się inaczej.

Podsumowanie

Transakcja zakupu samochodu to ważna decyzja dla każdej ze stron. Z tego powodu należy zadbać, aby umowa kupna-sprzedaży pojazdu była sporządzona poprawnie i zawierała wszystkie niezbędne elementy. Podstawowe zapisy to m.in.: dane obu stron, szczegółowy opis samochodu wraz z jego numerami identyfikacyjnymi, opis ewentualnych wad i uszkodzeń, cena zbycia, data transakcji oraz czytelne podpisy stron.

Po podpisaniu dokumentu kupujący i sprzedający muszą pamiętać o obowiązku wyrejestrowania i zarejestrowania pojazdu oraz zgłoszenia tego faktu u ubezpieczyciela. Dodatkowo nabywca jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC.

TUTAJ znajdują się gotowe wzory umowy-kupna sprzedaży samochodu do pobrania.