1 lipca 2021

Jak kupić motocykl? Umowa kupna-sprzedaży motocykla

Kierowca i motocykl w tle

Jak kupić motocykl? Dla wielu to spełnienie marzeń. Jeżeli tak samo jak ja, już od dziecka marzyliście o swoim jednośladzie to wiecie jak dużych pokładów cierpliwości wymaga spełnienie tego pragnienia. Po wieloletnim oczekiwaniu na osiągnięcie odpowiedniego wieku, kilkumiesięcznym kursie na prawo jazdy i tygodniach spędzonych na buszowaniu w ogłoszeniach w końcu przyszedł czas na kupno motocykla! Ostatnią rzeczą, która dzieli Was od spełnienia marzenia jest prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży.

Chłodna głowa podczas spisywania umowy

Na wstępie warto wspomnieć o czymś, co powinno być już dla nas oczywistością. Niestety, czasem zdarza się, że podczas finalizacji transakcji dajemy się ponieść emocjom. W efekcie pomijamy istotne dane lub nieprawidłowo uzupełniamy umowę. Konsekwencje takiej pomyłki mogą być fatalne! Przede wszystkim źle sporządzona umowa kupna-sprzedaży może w znacznym stopniu skomplikować nam rejestrację pojazdu.

Pobierz umowę kupna-sprzedaży – plik .PDF

Pobierz umowę kupna-sprzedaży plik .DOC

Pobierz deklarację PCC-3 – deklarację PCC-3.

Niezależnie od tego, czy przedmiotem zakupu jest używany motocykl szosowy, cross, skuter czy motorower, zanim podpiszemy umowę, musimy ostudzić swoje emocje i poświęcić chwilę na wgląd w dokumentację.

Spisywanie umowy kupna-sprzedaży motocyklu.

Umowa „na Niemca”

O czym jeszcze należy pamiętać, zanim wykonamy ruch długopisem, który przypieczętuje zakup? O sprawdzeniu danych sprzedawcy z danymi wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli są one różne, lepiej zrezygnujmy z kupna. Zdarzają się handlarze, którzy będą chcieli podpisać umowę na tzw. „Niemca”. W praktyce oznacza to, że nie wiadomo do końca z kim podpisujemy umowę. Podpisanie umowy z osobą nie będącą właścicielem motocykla jest działaniem niezgodnym z prawem. Jak podaje art. 271 par 1 KK:

Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.

Warto wspomnieć, że jeżeli decydujemy się na motor z komisu możemy podpisać umowę z jego przedstawicielem, bądź właścicielem jednośladu.

Zobacz: Umowa kupna-sprzedaży samochodu polsko-niemiecka

Kupno motocykla sprzedawca i kupujący podają sobie ręce.

Jak przygotować umowę kupna-sprzedaży motocykla?

Umowę należy sporządzić w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Pierwszymi informacjami, które musimy wpisać w umowę są miejsce i data transakcji oraz oczywiście tytuł dokumentu.

Następnie zabieramy się za spisanie danych osobowych sprzedającego oraz kupującego. Na tym etapie warto zweryfikować zgodność wpisywanych danych z dokumentem tożsamości, tym bardziej, że numer i serię dowodu osobistego również należy umieścić w umowie.

Kolejno przechodzimy do istoty umowy, czyli samego motocykla. Dane pojazdu, które należy zapisać w umowie to:

  • marka, 
  • model,
  • numer VIN,
  • rok produkcji,
  • numer silnika,
  • kolor lakieru,
  • przebieg,
  • numer rejestracyjny.

Tu również warto pamiętać o weryfikacji danych pojazdu z dowodem rejestracyjnym oraz stanem faktycznym. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy numer VIN umieszczony na umowie pokrywa się z wybitym na ramie jednośladu oraz z tym zapisanym w jego dokumentach.

Skoro wiemy już „kto” i „co” to pozostaje ustalić „za ile”. Kwota, za którą pojazd zmieni właściciela musi zostać umieszczona na umowie. Dodatkowo, aby uniknąć kłopotów w interpretacji wpisanej wartości należy podać ją nie tylko liczbowo, ale i słownie. 

Ręka w rękawicy na kierownicy motocykla

Zanim wyruszymy w drogę warto pamiętać o odpowiednim sprzęcie, który zapewni nam ochronę.

Pozostałe zapisy oraz wysokość podatku

Kolejnym elementem umowy kupna-sprzedaży używanego pojazdu są zapisy mające na celu chronić strony umowy. Wspomniane zapisy zawierają m.in. oświadczenie o znajomości stanu technicznego pojazdu oraz informację o obowiązku opłacenia podatku od zakupu.

Odnosząc się do pierwszego ze wspomnianych zapisów. Jeżeli kupujący wykryje wadę fizyczną motoru przed upływem roku od zakupu, w takim wypadku domniemuje się, że wada istniała w momencie zakupu. Jeżeli kupujący miał świadomość istnienia wady już podczas zakupu, nie ma on prawa do roszczeń wobec sprzedającego.

W kwestii podatku PCC-3 należy go opłacić w odpowiednim urzędzie skarbowym. Wynosi 2% od kwoty ustalonej w umowie. 

Wygodnym, prostym i pewnym rozwiązaniem jest wypełnienie wszystkich pustych pól w gotowym wzorze umowy kupna-sprzedaży, który dla was przygotowaliśmy.

Pobierz – plik .PDF

Pobierz – plik .DOC

Pobierz – deklarację PCC-3.

Liczę, że dzięki tym wszystkim wskazówkom, sprzedaż lub kupno motocykla nie będzie już stanowić żadnego problemu. Już tylko podpisy obu stron i marzenie o motocyklu staje się rzeczywistością! Szerokiej drogi i dobrej pogody!

Jak kupić motocykl? Dla wielu to spełnienie marzeń. Jeżeli tak samo jak ja, już od dziecka marzyliście o swoim jednośladzie to wiecie jak dużych pokładów cierpliwości wymaga spełnienie tego pragnienia. Po wieloletnim oczekiwaniu na osiągnięcie odpowiedniego wieku, kilkumiesięcznym kursie na prawo jazdy i tygodniach spędzonych na buszowaniu w ogłoszeniach w końcu przyszedł czas na kupno motocykla! Ostatnią rzeczą, która dzieli Was od spełnienia marzenia jest prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży.