21 czerwca 2023

Angielskie marki samochodów – czym się charakteryzują, które są najlepsze, jakie modele wybieramy najczęściej?

Rolls-Royce

Tak naprawdę Brytyjczycy, poza kilkoma wyjątkami, nie mają już własnego przemysłu motoryzacyjnego. Ale angielskie marki samochodów znane są przede wszystkim ze swojego luksusowego charakteru. Przyjrzymy się im bliżej.

Czołowe angielskie marki samochodów są aktualnie w obcych rękach. I tak, Rolls-Royce należy do koncernu BMW, Bentley wchodzi w skład Grupy Volkswagen, a Jaguar i Land Rover stanowią własność ogromnego, hinduskiego koncernu Tata.

Są jeszcze wytwórcy stricte sportowych aut, jak Lotus i Aston Martin. Pierwszy z nich należy do chińskiego koncernu Geely, natomiast w przypadku tego drugiego to… skomplikowane. Większościowy pakiet udziałów ma w nim Lawrence Stroll. Firma należy także Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF) oraz do Geely (TUTAJ poznasz chińskie marki samochodów).

Chińczycy, którzy mają w swoim portfolio m.in. Volvo, brytyjskie MG, Zeekra i Lotusa – w połowie maja nabyli 17% udziałów w Astonie Martinie.

Jakie są najlepsze marki angielskich samochodów?

Pomimo zagranicznych udziałowców, angielskie marki samochodów zachowały cechy, z jakich są znane od lat. Dotyczy to w szczególności luksusowych firm o elitarnym charakterze. A jakie są najlepsze brytyjskie marki samochodów?

Z pewnością w ich gronie należy wyróżnić Astona Martina, Bentleya, Jaguara, Land Rovera, Lotusa, McLarena czy Morgana. Mówiąc o brytyjskiej motoryzacji należy również wspomnieć o Mini, którego właścicielem jest BMW.

Angielskie marki samochodów: Aston Martin

  • Rok założenia: 1913
  • Założyciele: Lionel Martin, Robert Bamford
  • Siedziba główna: Gaydon, Warwickshire, Wielka Brytania

Aston Martin, oficjalnie nazywany Aston Martin Lagonda Limited, specjalizuje się w luksusowych samochodach sportowych i modelach typu GT. Firmę założyli Lionel Martin i Robert Bamford w 1913 roku. Ale nazwę Aston Martin zarejestrowano rok później, po tym, jak Lionel Martin z powodzeniem ścigał się specjalnym samochodem w Aston Hill Climb.

Aston Martin zadebiutował na arenie międzynarodowej dwoma samochodami rywalizującymi w prestiżowym Grand Prix Francji w 1922 roku. Od tego czasu marka ugruntowała swoją pozycję, dostarczając szeroką gamę aut sportowych z najwyższej półki.

Biznes rozkręcił się w 1947 roku, kiedy angielski przemysłowiec Sir David Brown nabył firmę Aston Martin. W latach 50. XX wieku zaczęła ona wytwarzać elitarne samochody turystyczne. Serca milionów ludzi Aston Martin podbił w momencie, gdy model DB5 pojawił się w kontynuacji przygód Jamesa Bonda – w filmie Goldfinger.

Obecnie w ofercie Aston Martina znajduje się nawet sportowy SUV, a firma wystawia swój zespół w Formule 1 (TUTAJ przeczytasz o tym, jak szybkie są bolidy F1 na tle innych aut).

Rolls-Royce

  • Rok założenia: 1998
  • Siedziba główna: Goodwood, West Sussex, Wielka Brytania
  • Właściciel: BMW

Rolls-Rolls Motor Cars Limited to brytyjski twórca pojazdów ultraluksusowych. Firma od 1998 roku należy do BMW, które nabyło do niej prawa od Grupy Volkswagen.

Rolls-Royce powstał w 1906 roku za sprawą panów Charlesa Rollsa i Henry'ego Royce'a. Marka szybko zyskała reputację wytwórcy luksusowych pojazdów wysokiej jakości, znanych ze swoich wyrafinowania, kunsztu i dbałości o detale.

Logo Rolls-Royce'a, składające się z dwóch liter RR (od nazwisk twórców) i figurka Spirit of Ecstacy zdobią osłony chłodnic samochodów tej marki już od 1911 roku. Rolls-Royce nadal wytwarza samochody przeznaczone dla najbogatszych tego świata.

Choć do jego aut zawitał już napęd elektryczny – wraz z pojawieniem się modelu Spectre – produkcja nadal odbywa się przede wszystkim ręcznie.

Angielskie marki samochodów: Bentley

  • Data założenia: 18 stycznia 1919
  • Założyciel: Walter Owen Bentley
  • Siedziba firmy Bentley: Crewe, Wielka Brytania
  • Główny udziałowiec: Grupa Volkswagen

Bentley to bardzo popularna brytyjska marka samochodowa i jak to zwykle w Wielkiej Brytanii bywa – nierozerwalnie kojarzona z luksusem. Od 1998 rok Bentley Motor Ltd. należy do Grupy Volkswagen.

Firmę w 1919 roku założył Walter Owen Bentley, który postanowił stworzyć lekki samochód noszący jego imię. W 1922 roku auta marki Bentley zadebiutowały w wyścigu na 500 mil w Indianapolis.

Międzynarodową sławę zdobyły dopiero, dzięki zwycięstwu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1924 roku i kolejnym czterem wygranym z rzędu w latach 1927-1930.

Najnowszy model Bentleya to Batur, napędzany przez ponad 740-konny silnik 6.0 W12. Auto zwiastuje nowy język projektowy firmy. Powstanie w bardzo ograniczonej liczbie.

Jaguar

  • Rok założenia: 1935
  • Siedziba główna: Wielka Brytania
  • Właściciel: JLR

Jaguar to marka luksusowych samochodów produkowanych przez firmę JLR. Samochody tego wytwórcy jeżdżą po drogach od 1935 roku, choć sam producent – ​​Swallow Sidecar Company – pojawił się dużo wcześniej, bo w 1922 roku i początkowo specjalizował się w motocyklowych przyczepach bocznych.

Jaguar zyskał rozgłos, dzięki serii znakomitych modeli wyścigowych. W latach 50. Brytyjczycy odnieśli 5 niesamowitych zwycięstw w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Ten brytyjski producent samochodów w swojej historii miał kilku właścicieli. Były to British Motor Corporation, British Leyland oraz Ford. Od 2008 roku Jaguar razem z Land Roverem należy do hinduskiego koncernu Tata.

Obecnie Jaguar pracuje nad zupełnie nową gamą modeli na prąd. W 2018 roku Brytyjczycy pokazali elektrycznego I-Pace'a.

Angielskie marki samochodów: Land Rover (obecnie: Defender, Discovery i Range Rover)

  • Rok założenia: 1948
  • Założyciele: Spencer i Maurice Wilks
  • Siedziba główna: Wielka Brytania
  • Właściciel: JLR

Land Rover to brytyjski producent pojazdów terenowych z siedzibą w Gaydon, w Wielkiej Brytanii. Obecnie firma znajduje się w posiadaniu hinduskiego koncernu Tata i jest częścią JLR-a. To drugi najstarszy – po Jeepie – wytwórca samochodów z napędem 4x4 (TUTAJ poznasz rodzaje układów 4x4).

Pierwszego Landa Rovera wyprodukowano po II wojnie światowej przez brytyjskie. Dokonało tego rodzeństwo Spencer i Maurice Wilks. Współpracowali oni z brytyjskim Roverem, aby stworzyć zupełnie nowy samochód z napędem na obie osie. Auto wyróżniało się brezentowym dachem i opcjonalnymi drzwiami. Było mało wyrafinowane, ale odpowiednio przygotowane do jazdy w trudnym terenie.

Marka Land Rover ma zniknąć z rynku. Zamiast niej oferta obejmie najbardziej znane linie modelowe. Czyli Range Rover, Defender oraz Discovery.

Podobnie jak Jaguar, mają one stawiać na elektromobilność (TUTAJ przeczytasz więcej o zmianach w Land Roverze).

Lotus

  • Rok założenia: 1948
  • Założyciel: Colin Chapman
  • Siedziba główna: Hethel, Norfolk, Wielka Brytania
  • Właściciel: Geely

Lotus Cars to brytyjski producent pojazdów sportowych i wyścigowych, założony przez słynnego Collina Chapmana w 1952 roku. Od początku swojej działalności firma skupiała się na tworzeniu pojazdów ulicznych o wybitnych osiągach.

Colin Chapman, jak nikt inny, miał bzika na punkcie masy własnej. Z tego względu, wytwarzane przez Lotusa samochody charakteryzowały się jak najniższą wagą i wybitnymi właściwościami jezndymi.

Chapman był orędownikiem stwierdzenia: „dodanie mocy czyni auto szybkim na prostej, odjęcie wagi – czyni je szybkim wszędzie” (TUTAJ poznasz auta sportowe w cenie do 10 tys. zł).

Obecnie Lotus rozwija samochody elektryczne. Jednym z nich jest model Eletre – potężny SUV na prąd.

Angielskie marki samochodów: McLaren

  • Data założenia: 2 grudnia 1985 r.
  • Założyciel: Ron Dennis
  • Siedziba główna: McLaren Technology Centre, Woking, Surrey, Wielka Brytania
  • Główny udziałowiec: McLaren Group

McLaren Automotive to brytyjski producent samochodów o wysokich osiągach, założony w 1989 roku przez Rona Dennisa. Firma nosi imię legendarnego Bruce'a McLarena, który poświęcił swoje życie wyścigom samochodowym i budowaniu najszybszych i najlepiej rozpędzających się samochodów na świecie.

Od samego początku McLaren Automotive dążyło do stworzenia najlepszego samochodu drogowego na naszej planecie. Udało się w 1992 roku, wraz z premierą modelu F1, zdolnego rozpędzić się od 0 do 100 km/h w nieco ponad 3 s.

Obecnie McLaren Automotive ma szeroką sieć ponad 50 dealerów w różnych krajach, w tym w Polsce. Marka nadal wytwarza wyjątkowe samochody sportowe i jest obecna w mistrzostwach świata Formuły 1.

Mini

  • Rok założenia: 1959
  • Właściciel: BMW

Mini to stylowa i modna brytyjska marka samochodowa, która ma swoich wielbicieli na całym świecie. Jej podstawowy, dwudrzwiowy model wytwarzało British Motor Corporation od 1959 do 2000 roku.

Początkowo sprzedawano go, jako Austin Seven i Morris Mini-Minor. Działo się tak do 1969 roku, kiedy to Mini zyskało niezależność. Sportowe modele tego wytwórcy określano i nadal określa się mianem Cooper – na cześć brytyjskiego kierowcy wyścigowego, Johna Coopera.

Mini może się pochwalić absolutnie niesamowitą historią w sportach motorowych. Cooper S odniósł aż trzy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Rajdu Monte Carlo. Miało to miejsce w latach 1964, 1965 i 1967. W 1994 roku marka Mini trafiło pod skrzydła BMW.

W tym roku Mini szykuje się na premierę zupełnie nowego elektrycznego hatchbacka. Auto ma powstawać w Chinach (TUTAJ poznasz auta sportowe w cenie do 70 tys. zł).

Angielskie marki samochodów: MG

  • Rok założenia: 1924
  • Założyciel: Cecil Kimber
  • Siedziba główna: Longbridge, Birmingham (wcześniej Abingdon, Oxfordshire)
  • Właściciel: SAIC Motor UK

MG Motor (formalnie MG Motor UK Limited) to brytyjski producent pojazdów, należący do chińskiego SAIC Group z siedzibą w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Firma została założona w 2006 roku i przejęta przez Nanjing Automobile Corporation.

Opracowuje ono i wytwarza samochody pod marką MG. Co ciekawe, większość aut tej marki, oferowanych w Europie, pochodzi z chińskich fabryk. Na Starym Kontynencie, a dokładnie w zakładzie w Longbridge, ma miejsce ich ostateczny montaż.

Morgan

  • Rok założenia: 1910
  • Siedziba: Malvern Link, Malvern
  • Właściciel: Investindustrial

Morgan Motor Company to brytyjski producent samochodów należący do włoskiej grupy inwestycyjnej Investindustrial. Firmę w 1910 roku założył Henry Frederick Stanley Morgan.

Ten producent samochodów zatrudnia obecnie około 220 pracowników, którzy rocznie wytwarzają mniej niż 1000 pojazdów. Wszystkie składa się ręcznie, a czas oczekiwania wynosi od około pół roku do nawet 10 lat.

Samochody Morgan są niezwykłe, ponieważ do budowy ich nadwozi używa się m.in. jesionowego drewna. Obecnie auta powstają na platformach aluminiowych.

Angielskie marki samochodów: TVR

  • Rok założenia: 1946
  • Założyciel: Trevor Wilkinson; Jack Pickard
  • Siedziba główna: Walliswood, Surrey
  • Rodzic: Syndykat Brytyjskich Biznesmenów

TVR to niezależny brytyjski producent aut sportowych, założony w 1949 roku przez Trevora Wilkinsona. Jego pierwszy samochód sportowy został zaopatrzony we własne nadwozie i silnik Forda.

Komercyjny sukces TVR-a wiąże się z modelem Grantura. To samochód sportowy, cechujący się krótkim rozstawem osi i sprzedawany w różnych pakietach silników oraz układów jezdnych.

Auta marki TVR słyną z bardzo dobrych osiągów, ogromnej mocy i prostej konstrukcji. Jest też druga strona medalu – znane są z kiepskiej jakości oraz trudnej obsługi.

W listopadzie 2021 r. TVR ogłosił utworzenie spółki joint venture z Ensorcia Metals – firmą zajmującą się wydobyciem zielonego litu. Nowy udziałowiec spłacił jego dług wobec rządu walijskiego, a w planach ma elektryczne modele – sportowe, SUV-a oraz sedana.

Vauxhall

Rok założenia: 1857
Założyciel: Alexander Wilson
Siedziba główna: Chalton, Bedfordshire, Wielka Brytania
Właściciel: Stellantis

Vauxhall Motors w 1857 roku założył Alex Wilson. Początkowo firma zajmowała się produkcją silników morskich, aby w 1903 roku zacząć budować samochody. W 1925 roku Vauxhallla przejęło General Motors.

Od lat samochód Vauxhalla to tak naprawdę Ople z kierownicą po prawej stronie.

Jakie są najpopularniejsze modele angielskich aut?

Najpopularniejsze angielskie samochody produkują Mini i JLR. Modele Astona Martina, Bentleya czy Rolls-Royce to auta wyjątkowo drogie, a przez to po prostu niszowe. Oto najpopularniejsze samochody brytyjskie:

Mini hatchback

Niewielki, mierzący poniżej 4 m długości samochód miejski. Wyróżnia się on szeroką gamą silników oraz sportowym sznytem. Mini hatchback w tym roku doczeka się elektrycznego następcy. Aktualne, spalinowe wcielenie tego auta zostanie utrzymane, ale wyglądem upodobni się do nowego modelu.

Mini Countryman

To pierwszy samochód uterenowiony tej brytyjskiej marki. Aktualnie powstaje druga generacja tego auta, ale niedługo pojawi się jego następca. Pod względem technicznym będzie on bazował na BMW X1 (TUTAJ przeczytasz o nim więcej).

Oznacza to, że obok gamy modeli spalinowych, otrzyma on również napęd czysto elektryczny.

Land Rover Discovery Sport

W produkcji jest od 2014 roku. To kompaktowy model, będący następcą Freelandera. Auto w tym roku przeszło modernizację, zyskując m.in. nowocześniejsze wyposażenie kabiny. Co ciekawe, w ofercie Land Rovera Discovery Sport znajduje się wariant 7-osobowy.

Standardem w tym aucie jest napęd na obie osie.

Land Rover Defender

Aktualny Defender po raz pierwszy w historii tego modelu ma nadwozie samonośne. Auto, pokazane w 2019 roku, porzuciło spartański charakter wszystkich poprzedników.

W ofercie są warianty krótki, długi i bardzo długi. Standardowo napęd jest kierowany na obie osie, a pod maską pracują silniki wysokoprężne, benzynowe lub hybrydowe.

Range Rover Evoque

Zwany Baby Range'em, na rynek trafił w 2011 roku. Od momentu premiery wzbudzał emocje swoim niesamowicie stylowym nadwoziem. Niestety, to auto znane też ze... swojej zawodności. W 2018 roku zadebiutował jego następca.

Jaguar F-Pace

Pierwszy uterenowiony model Jaguara. F-Pace wyróżnia się niesamowicie sztywną konstrukcją nadwozia, szeroko wykorzystującą aluminium. Pokazano go w 2015 roku, a w 2020 roku przeszedł modernizację. Objęła ona przede wszystkim krytykowaną za mizerną jakość kabinę.

W odnowionym Jaguarze F-Pace wyraźnie ją poprawiono oraz dopracowano multimedia.

Czym wyróżniają się angielskie marki samochodów?

Brytyjskie marki samochodów kojarzą się z luksusem i klasycznym wyglądem. W szczególności Bentley i Rolls-Royce, których modele kosztują astronomiczne kwoty. Dzięki możliwości skorzystania z technologii dużych niemieckich koncernów, wyróżniają się one nowoczesną konstrukcją.

Choć pojazdy Land Rovera i Jaguara są bardzo popularne na całym świecie, przez ostatnie lata zmagały się z problemami jakościowymi i zawodnością. Przez to traciły klientów. Ale od kilku lat obie marki systematycznie się poprawiają i nie pozwalają sobie na żadne półśrodki. Nadal jednak kojarzone są z ponadprzeciętną zawodnością.

Co innego Mini, które bazuje na BMW. Tyle tylko, że te auta wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i nowoczesnymi rozwiązaniami oraz… wysoką ceną.

Zresztą ta ostatnia łączy ze sobą wszystkie marki „made in UK”.

Zalety i wady angielskich aut

Zalety:

  • oryginalny wygląd
  • luksusowy charakter
  • wysoki komfort
  • nowoczesne rozwiązania techniczne

Wady:

  • w przeszłości różnie bywało z jakością brytyjskich aut
  • zbyt skomplikowane rozwiązania techniczne
  • pondaprzeciętna zawodność
  • wysoka cena zakupu
  • wysokie koszty utrzymania

FAQ

Jakie są angielskie marki samochodów?

Angielskie marki samochodowe cechują się przede wszystkim luksusowo-sportowym charakterem. Najbardziej znane to m.in. Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce, Jaguar, Land Rover i Lotus.

Czy samochody angielskich marek są dobre?

Są coraz lepsze. Ale przez lata problemem, szczególnie w przypadku Jaguarów i Land Roverów, była ich ponadprzeciętna zawodność.

Jakie są najpopularniejsze modele angielskich samochodów?

Najpopularniejszym modelem jest zdecydowanie Mini hatchback. Inne auta z Wielkiej Brytanii, które można często spotkać na ulicy, to produkty Land Rovera i Jaguara. Aston Martiny, Bentleye, Rolls-Royce'y, Lotusy czy Morgany to rzadkie perełki.