21 września 2023

Jaki akumulator do Diesla wybrać?

Akumulator
Akumulator samochodowy. Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rez_08.JPG

Odpowiedni wybór akumulatora do Diesla to niezwykle ważna kwestia. Pojemność akumulatora i jego prąd rozruchowy to parametry, które należy odpowiednio dobrać do konkretnego samochodu.

Jak działa akumulator?

Do poszczególnych elementów samochodu, ale i do obwodów elektrycznych, należy zapewnić swobodne dostarczenie energii. Tę funkcję pełni akumulator. Bateria zamontowana w aucie umożliwia rozruch pojazdu. Dzięki niej możliwe jest także działanie wielu urządzeń elektrycznych znajdujących się w samochodzie.

Akumulator jest zbudowany z ogniw, które są połączone i zanurzone w elektrolicie. W rezultacie we wnętrzu baterii dochodzi do określonych reakcji chemicznych. Ich następstwem jest wytworzenie energii elektrycznej, niezbędnej do uruchomienia pojazdu, chociażby przez dostarczenie jej do rozrusznika.

Warto wspomnieć, że akumulator może być skonstruowany na dwa sposoby:

  • z możliwością uzupełnienia elektrolitu (obsługowy)
  • zamknięty, bez możliwości uzupełnienia elektrolitu (bezobsługowy)

Jaki akumulator do Diesla wybrać?

Wybór odpowiedniego akumulatora jest szczególnie istotny w przypadku samochodów wyposażonych w silniki wysokoprężne. Wynika to z faktu, że takie jednostki potrzebują więcej prądu, aby dało się je uruchomić. Można to łatwo zaobserwować przy niższych temperaturach otoczenia, gdy wiele diesli ma problem z rozruchem. Świece żarowe muszą w krótkim czasie wygenerować ciepło niezbędne do rozgrzania komory spalania. Dlatego przy zakupie akumulatora do diesla, pamiętajmy aby charakteryzował się dużym prądem rozruchowym.

Jednak nie należy przesadzać. Wybór akumulatora o większej pojemności (wyrażonej w amperogodzinach) niż zaleca to producent, może skończyć się skróceniem żywotności tego elementu. Alternator nie będzie w stanie w 100% doładować takiej baterii. W efekcie doprowadzi to do rozładowania akumulatora.

Najczęściej wybieranym rodzajem akumulatora do silników diesla, jest kwasowo-ołowiany. Na rynku dostępne są również odmiany o zwiększonej wytrzymałości. Takie akumulatory posiadają odpowiednie oznaczenia jak ECM czy EFB.

Rodzaje akumulatorów do Diesla.

Wyróżniamy trzy podstawowe typy akumulatorów, który świetnie sprawdzą się w autach wyposażonych w jednostki wysokoprężne:

  • kwasowo-ołowiowy – polecany w przypadku starszych diesli, w których nie zastosowano zaawansowanych rozwiązań w odniesieniu do elektroniki znajdującej się na pokładzie
  • EFB lub ECM – akumulator o zwiększonej wytrzymałości (zbudowany z płyt ze stopami ołowiu)
  • AGM – stosujemy w szczególności do samochodów wyposażonych w system start-stop. Ten rodzaj baterii jest odporny na wstrząsy i można ją zamontować w dowolnej pozycji. Akumulator zbudowano z separatorów pochłaniających elektrolit. Ważna cecha charakterystyczna to wrażliwość na wysokie temperatury.  

Jaki akumulator wybrać do silnika 1.9 TDI?

Na przykładzie jednostki 1.9 TDI prezentujemy wybór odpowiedniego akumulatora. Jednocześnie zalecamy standardowy akumulator kwasowo-ołowiowy. W zależności od modelu i wersji auta, urządzenie powinno charakteryzować się prądem rozruchowym od 680 amperów i wartością w przedziale 70-74Ah (amperogodzin).

Ile kosztuje akumulator do diesla?

Akumulator wysokiej jakości, renomowanego producenta to wydatek od około 300 do kilkuset zł. Nie polecamy tanich zamienników niewiadomego pochodzenia. Może okazać się, że po zamontowaniu posłużą zdecydowanie krócej od droższych baterii o wyższej jakości.

Jak wybrać rozmiar akumulatora do diesla?

Po pierwsze sprawdźmy ile miejsca na akumulator przewidziano w naszym pojeździe. Zwróćmy też uwagę na rozmieszczenie biegunów na akumulatorze. Jeśli ich położenie będzie odwrotne niż w naszym aucie, pojawi się problem z podłączeniem. Długość kabli okaże się niewystarczająca, przez co niemożliwe będzie zamocowanie klemy na akumulatorze.

Akumulator do diesla - jaką technologię wybrać?

W przypadku starszych pojazdów zalecane są tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jeśli auto wyposażono w wiele dodatków (np. rozbudowany system car-audio), sugerowany jest zakup akumulatora o zwiększonej wytrzymałości (EFB lub ECM). Akumulatory typu AGM polecane są do nowszych diesli z systemem start-stop.