4 września 2023

Jak przygotować auto do sprzedaży? Praktyczne porady

Szacuje się, że na sprzedaż samochodu trzeba czekać ok. 40 dni. Zależy to oczywiście od popytu na dany model i stanu samego auta. Możesz zwiększyć swoje szanse na szybsze zbycie pojazdu i wynegocjowanie lepszej ceny, jeśli odpowiednio przygotujesz samochód do sprzedaży. Jak się do tego zabrać?

Przygotowanie samochodu do sprzedaży: zewnętrzne czyszczenie

Nie od dziś wiadomo, że kupujemy oczami. Dokładnie przygotowanie samochodu do sprzedaży pod względem wizualnym to pierwszy krok do szybkiej finalizacji. Wyglancowane auto będzie świetnie prezentować się na zdjęciach, co na pewno wyróżni Twoje ogłoszenie. Zwiększy również Twoje szanse na uzyskanie lepszej ceny podczas oględzin w bezpośrednim kontakcie z potencjalnym nabywcą.

Jeśli samochód tego wymaga, przed wystawieniem ogłoszenia udaj się do lakiernika, by naprawić wszelkie ubytki, takie jak drobne zarysowania i odpryski. Naprawa lakieru może okazać się bardzo opłacalna – kupujący bardzo często wyszykują drobnych mankamentów w powłoce i wykorzystują je jako pretekst do negocjowania ceny.

Dopiero po takim zabiegu zajmij się dokładnym czyszczeniem samochodu. Pierwszym etapem powinno być dokładne mycia nadwozia i wszelkich jego zakamarków. Zacznij od felg, progów i nadkoli. W miarę możliwości usuń ślady korozji przy wykorzystaniu dedykowanych odrdzewiaczy. W następnym etapie dokładnie umyj karoserię i szyby. Pobieżne umycie samochodu w myjni automatycznej to za mało. W usunięciu zaschniętego błota i innych zabrudzeń z zakamarków nadwozia pomoże myjka ciśnieniowa lub myjka parowa. Możesz oczywiście rozważyć skorzystanie z usługi profesjonalnego mycia auta przez specjalistów dysponujących własnym sprzętem.

Kolejnym etapem przygotowania auta do sprzedaży jest polerowanie lakieru. Do jego przeprowadzenia możesz wykorzystać pastę lekkościerną lub specjalne mleczko. Zanim się do niego zabierzesz, wytrzyj do sucha karoserię, by upewnić się, że na lakierze nie pozostały jakieś zabrudzenia lub drobiny piasku. Teraz możesz rozpocząć właściwe polerowanie samochodu. Wybrany preparat rozprowadzaj czystą miękką szmatką. Dobrze sprawdzi się tu pielucha tetrowa. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta środka.

Po nabłyszczeniu lakieru skup się na odświeżeniu plastików i elementów gumowych. Ich wyczyszczenie nie powinno zająć Ci dużo czasu. W tym celu wystarczy wykorzystać tanie preparaty do konserwacji listew, uszczelek czy zderzaków.

Przygotowanie auta do sprzedaży: czyszczenie wnętrza

Dobry stan wnętrza samochodu może mieć nawet ważniejsze znaczenie dla kupującego niż sam wygląd nadwozia. Każdy chce przecież kupić samochód komfortowy i zadbany. Niedokładne uprzątnięcie wnętrza, przypadkowe śmieci mogą wpłynąć na postrzeganie samochodu przez kupującego. Jeśli nie zatroszczysz się o stan we wnętrzu auta, może on nawet uznać, że samochód jest w znacznie gorszym stanie niż wynikałoby z treści ogłoszenia. 

Czyszczenie wnętrza samochodu zacznij od opróżnienia wszystkich schowków i skrytek. Oprócz rzeczy osobistych, o których możesz nawet nie pamiętać, mogą się tam znajdować śmieci. Wyjmij dywaniki i zabierz się za odkurzanie. Zwróć szczególna uwagę na wszelkie zakamarki. Najlepiej zrobić to przy pomocy odkurzacza samochodowego, a przynajmniej zmienić końcówkę na cienką, by dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Odkurzamy całe wnętrze, łącznie z podsufitką. W niektórych przypadkach konieczne może być również pranie tapicerki. Choć jest czasochłonne, bez wątpienia efekt wywrze pozytywne wrażenie na osobach zainteresowanych zakupem auta.

Teraz czas na konserwację plastików. Nie trzeba sięgać po specjalne środki – wystarczy ciepła woda i odrobina płynu do mycia naczyń lub szyb (w obu przypadkach na koniec warto jeszcze raz przetrzeć powierzchnie czystą wodą). Czyste plastiki są gotowe do kolejnego etapu, jakim jest nabłyszczanie. W tym wykorzystaj specjalny sprej na bazie silikonu. Może on mieć matowe lub błyszczące wykończenie, w zależności od efektu, który chcesz uzyskać.

Wyjęte wcześniej dywaniki możesz dokładnie odkurzyć lub wymyć z pomocą myjki ciśnieniowej (jeśli są gumowe). Jeśli są zużyte, po prostu wymień je na nowe.

Przed oględzinami trzeba też opróżnić bagażnik, dokładnie go poodkurzać, usunąć plamy i umyć ewentualne zabrudzenia. Zostaw w nim tylko gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Każdy profesjonalny sprzedawca samochodów używanych zwraca też uwagę na zapach. Nie chodzi o to, by w każdym miejscu zawieszać zawieszkę z odświeżaczem. Zamiast tego lepiej po zakończonym sprzątaniu skorzystać z eliminatorów odoru – profesjonalnych środków, które likwidują przyczynę brzydkich zapachów.

Przygotowanie silnika i innych elementów pod maską

Podczas oględzin kupujący na pewno zechce zajrzeć pod maskę. Zrobisz na nim dobre wrażenie, jeśli usuniesz największe zabrudzenia. Tutaj nie ma aż takiej potrzeby, by zachować skrupulatność – zbyt duża dokładność może wręcz wzbudzić podejrzenia kupującego. Czyszczenie silnika najefektywniej przeprowadzisz dzięki wykorzystaniu specjalistycznych sprejów. Jeśli pod maską widać jakieś naprawy z użyciem prowizorycznych rozwiązań (drutów, nitów itp.), zastąp je – brakujące części łatwo zamówisz w internecie. Dobrym pomysłem będzie też wymiana oleju. Koniecznie sprawdź, czy wydech jest sprawny i szczelny, a w razie potrzeby zleć stosowną naprawę. Głośna praca silnika, podejrzane buczenie zwiastuje problemy – potencjalny nabywca przestraszy się wizją poważnej awarii i najpewniej zrezygnuje z zakupu.

Przygotowanie dokumentacji samochodu do sprzedaży

Przygotowanie auta do sprzedaży obejmuje też skompletowanie dokumentów samochodu. W momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu powinieneś przekazać kupującemu dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli ją masz) oraz wszelkie dokumenty dotyczące polisy OC. Przygotuj z wyprzedzeniem dwie kopie umowy. Możesz skorzystać z gotowych wzorów, ale warto uzupełnić je o ewentualny wykaz usterek samochodu, by zabezpieczyć się na wypadek gdyby kupujący chciał po czasie skorzystać z prawa do rękojmi. Wydrukowane umowy i dokumenty przechowuj w jednym miejscu np. w jakiejś teczce, by były pod ręką, gdy kupujący zdecyduje się na podpisanie umowy. 

Przygotowanie ogłoszenia sprzedaży 

Po dokładnym wyczyszczeniu samochodu, w pogodny dzień, przy dobrym świetle, wykonaj kilka ciekawych zdjęć, by zaprezentować wygląd i wnętrze auta. Dokonaj ich selekcji. Teraz pozostało już tylko zredagować ogłoszenie.

Żeby nie zniechęcić potencjalnych kupujących, podaj wszelkie informacje, które mogą posłużyć do weryfikacji historii pojazdu. Dane najlepiej spisać z dowodu rejestracyjnego samochodu, by nie popełnić pomyłki – niezgodność danych w ogłoszeniu i bazie CEPiK może wzbudzić wątpliwości potencjalnego nabywcy. Ogłoszenie powinno być w miarę krótkie, rzetelne i szczere – nie warto ukrywać wad pojazdu. Kupujący ma dziś bardzo dużo narzędzi, jeśli chodzi o weryfikację legalności samochodu i poznania jego historii serwisowej. Decydując się na zakup samochodu używanego, ma świadomość, że może mieć ono jakieś mankamenty. Przygotowując treść oferty, umieszczaj takie informacje, których sam byś poszukiwał przy zakupie używanego samochodu.

Gdzie wystawić ogłoszenie? Najlepszym wyborem będzie oczywiście OTOMOTO! Duża rozpoznawalność serwisu przyciąga nowych użytkowników i wpływa na wiarygodność zamieszczanych ofert. Portal pozwoli Ci dotrzeć do kupujących w całej Polsce, co zwiększy szansę na szybką sprzedaż. Sprawdź, jak dodać ogłoszenie w OTOMOTO krok po kroku

Podsumowanie

Przygotowanie samochodu do sprzedaży to nie tylko umycie go w myjni. Poświęć trochę czasu, by zadbać o nadwozie i jego wnętrze. Zatroszcz się o drobne detale, a jeśli trzeba, zainwestuj trochę pieniędzy, by dokonać potrzebnych napraw i regeneracji. Wszystko to pozwoli Ci nie tylko zwiększyć zainteresowanie ofertą, ale w ten sposób wytrącisz też część argumentów kupującemu, gdy ten będzie chciał negocjować cenę.

FAQ

Przygotowanie auta do sprzedaży obejmuje głównie jego dokładne wyczyszczenie: z zewnątrz i w środku. Należy również skompletować dokumentację i zrobić kilka fotografii, by dołączyć je do ogłoszenia. 

Czyszczenie i polerowanie możesz zlecić profesjonalistom. Jeśli chcesz wykonać je samodzielnie, sięgnij po dedykowane środki i pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń producenta. Preparaty najlepiej nakładać przy pomocy miękkiej ścierki lub gąbki po dokładnym oczyszczeniu samochodu. 

Tapicerkę najłatwiej wypierzesz z wykorzystaniem odkurzacza piorącego. Alternatywą pozostaje czasochłonne, ale skuteczne pranie ręczne. 

Zimny silnik możesz wstępnie odkurzyć, a później ostrożnie umyć komorę silnika z wykorzystaniem dedykowanych sprejów. Zamiast stosowania myjki wysokociśnieniowej osobom bez doświadczenia rekomenduje się wykorzystanie opryskiwacza ręcznego.