25 listopada 2021

Karta pojazdu – czym jest, do kiedy istnieje i co zrobić w przypadku jej zgubienia? (aktualizacja)

karta pojazdu

Karta pojazdu to tak naprawdę czerwona książeczka z najważniejszymi informacjami dot. pojazdu. Nie trzeba jej wozić ze sobą, czyli nie podlega kontroli podczas ruchu drogowego, co więcej przypisana jest do samochodu nie do właściciela. Czym jest karta pojazdu i dlaczego jej dni są policzone?

Oprócz danych auta do karty pojazdu wpisywani są kolejni właściciele pojazdu. Właśnie to było kluczowym elementem przy wprowadzaniu karty pojazdu w 1999 roku. Miała ona poświadczać historię auta. I choć w założeniu miała też zwiększyć transparentność transakcji, w których pojazd przechodzi z rąk do rąk, w czasach cyfrowych rejestrów wydaje się archaizmem. Właśnie dlatego dnia karty pojazdu są już policzone.

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu to czerwona książeczka przypominająca paszport. Dokument ten nie jest przypisany do właściciela samochodu, lecz do auta. To oznacza, że za każdym razem, kiedy będzie zmieniał się posiadacz samochodu, karta pojazdu musi wraz z nim do niego trafić.

Dokument ma swój numer i jest niezbędny do rejestracji auta, chyba że w przypadku danego samochodu nie wydano karty pojazdu.

Jak wygląda karta pojazdu i jakie zawiera informacje?

Na pierwszej stronie wpisane są dane samochodu. Są to dokładnie te same dane, jakie w dowodzie rejestracyjnym:

 • marka
 • model
 • rodzaj i przeznaczenie
 • numer identyfikacyjny VIN
 • pojemność
 • liczba miejsc
 • masa liczba osi
 • rok produkcji
 • dopuszczalna masa całkowita.

Na kolejnych stronach urząd wpisuje pierwszego wściela i kolejnych, jeśli pojazd przechodzi z rąk do rąk, a także wszelkie zmiany parametrów technicznych pojazdu.

W karcie pojazdu znajdują się również informacje o kolejnych właścicielach auta, a także o ewentualnych zmianach w parametrach technicznych samochodu.

Kto wydaje kartę pojazdu?

Kartę pojazdu urząd wydaje przy pierwszej rejestracji auta, zarówno przy zakupie na terenie Polski, jak i przy zakupie auta używanego, ale po praz pierwszy rejestrowanego na terytorium RP.

Gdy auto zostało kupione w polskim salonie, obowiązek wydania karty pojazdu leży po stronie producenta lub importera. Wtedy trzeba jedynie pamiętać, by kartę otrzymać. Koszt jej wydania również leży po stronie sprzedawcy.

karta pojazdu

Jednak, gdy samochód sprowadziliśmy z zagranicy sami, musimy sami zapłacić za wydanie karty pojazdu, składając wniosek o jej wydanie. Z reguły dzieje się to automatycznie podczas rejestracji auta.

Gdy z kolei kupujemy używane aut w Polsce i jest ono zarejestrowane w RP po 30 czerwca 1999 roku, sprzedający musi przekazać nam kartę pojazdu.

Od kiedy wydawana jest karta pojazdu?

Karta pojazdu wydawana jest od 30 czerwca 1999 roku.

Czy istnieje obowiązek posiadania karty pojazdu?

Nie, karty pojazdu nie musimy wozić ze sobą, nie podlega ona kontroli podczas normalnego ruchu. Potrzebna jest jedynie podczas sprzedaży auta.

Zgubiona karta pojazdu – co dalej?

Jeśli z jakichś powodów zgubimy kartę pojazdu lub ulegnie ona zniszczeniu lub kradzieży, trzeba wyrobić jej wtórnik.

Do czego potrzebna jest karta pojazdu?

Może się to wydać zaskakujące, ale z punktu widzenia kierowcy, karta pojazdu nie pełni żadnej funkcji. Nie jest wymagana przy kontroli drogowej. W takim razie, po co istnieje? Ma potwierdzać dane technicznej pojazdu oraz zebrać w jednym miejscu kolejnych właścicieli auta.

Jej istnienie w cyfrowych czasach wydaje się anachronizmem, dlatego sam ustawodawca doszedł do wniosku, że nie ma dalej sensu wydawać kart pojazdu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami karty pojazdu przestaną istnieć, a tym samym przestaną być wydawane od 4 września 2022 roku.

Brak karty pojazdu nie musi oznaczać jednak, że nie powinieneś kupować danego auta. Sprzedający musi jedynie złożyć podanie o wydanie wtórnika tego dokumentu.

Zniszczona karta pojazdu – czy trzeba ją wymienić?

Jeśli karta pojazdu uległa zniszczeniu lub zgubieniu, trzeba wyrobić jej wtórnik. W odpowiednim urzędzie wystarczy złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Czas oczekiwania na dokument to 30 dni.

Pobierze wniosek – TUTAJ.

Aby otrzymać wtórnik karty pojazdu trzeba przygotować:

 • wniosek o wydanie wtórnika tego dokumentu,
 • polisę OC,
 • dowód rejestracyjny,
 • zniszczoną kartę pojazdu (jeśli to jest przyczyną złożenia wniosku),
 • oświadczenie wnioskującego o utracie karty składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jeśli pojazd jest współwłasnością, przy składaniu wniosku powinni być obecni wszyscy właściciele. Można uniknąć wycieczki do urzędu wszystkich współwłaścicieli, przedstawiając pełnomocnictwo. Jeżeli osoba upoważniona nie należy do najbliższej rodziny, to trzeba będzie dodatkowo doliczyć 17 zł.

Pobierz pełnomocnictwo – TUTAJ.

Auto bez karty, co robić

Chcę kupić używane auto, ale nie ma ono karty pojazdu. Co robić? Sprawa jest prosta. Właściciel auta musi wystąpić do urzędu o wtórnik. My tego zrobić nie możemy, dlatego zakup auta używanego bez karty pojazdu jest ryzykowny.

Ile kosztuje wyrobienie karty pojazdu?

Opłata za wyrobienie karty pojazdu wynosi dzisiaj 75 zł. Do tego trzeba doliczyć opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł.

Czy karta pojazdu zostanie wycofana? (aktualizaja)

Karta pojazdu została wycofana 4 września 2022 roku. Nie dość, że urzędy przestały ją wydawać, to na dodatek stare karty pojazdu straciły ważność. Od tego czasu nie są do niczego potrzebne i mają jedynie wartość kolekcjonerską oraz sentymentalną. A to oznacza, że kupując lub sprzedając samochód nie musimy jej przekazywać nowemu właścicielowi.