19 lutego 2021

Alpha Jax – elektryczny retro crossover

Alpha Jax
Alpha Jax

U nas zachwycamy się premierą trzeciej generacji Nissana Qashqaia, na świecie emocje rozgrzał crossover w stylu retro — Alpha Jax. To fakt auto trochę przypomina Skodę 105.

To już drugie model amerykańskiego startupu Alpha Motor Corporation. Nie twierdzę, że w końcu powstanie wersja produkcyjna, jednak projekt wygląda bardzo obiecująco. To nie tylko atrakcyjne nadwozie, ale także jedno z pierwszych elektrycznych aut w stylu retro.

Apha Jax jest uterenowioną wersją modelu Ace, i jak przystało na auto przyszłości, do napędu wykorzystano silniki elektryczne. Platforma kryje akumulatory o pojemności 75 kWh, a projekt zakłada wersję z napędem na jedną lub dwie osie. Auto z napędem AWD będzie mogło holować przyczepę o masie ponad 800 kg i przyspieszać do setki w około 6,5 sekundy. Zasięg powinien wynosić do 400 km.

Alpha Jax może i wygląda na niewielkie auto, jedna w rzeczywistości mierzy ponad 4,5 metra długości i 1,9 m szerokości, czyli dokładnie tyle, co Toyota Rav4 i nieco mniej niż Kia Sorento, o której więcej pisaliśmy TUTAJ.

We wnętrzu zmieszczą się cztery osoby a przestrzeń na bagaż to aż 1769 litrów. I choć wydaje się to niemożliwe, producent podaje, że to łączna suma wszystkich schowków. Nie wiadomo tylko, czy doliczono do niej pojemności bagażnika dachowego.

Kolejny koncept?

Choć Alpha jest na razie konceptem, producent z Kalifornii twierdzi, że już zebrał pierwsze zamówienia na elektryczne auto w stylu retro. Cena modelu Jax to 38 tys. dolarów. Pierwsze dostawy zapowiedziano na 2023 rok.

Alpha Jax