6 grudnia 2021

Jak wynika z danych CEPiK, w listopadzie zarejestrowano 32 tys. nowych samochodów osobowych. W porównaniu do ubiegłego roku to wynik gorszy o ponad 23 proc. Spadek sprzedaży dotyczy także segmentu premium. Trudno się dziwić, w salonach nowych samochodów brak, a to mocno wypacza statystyki.

Covid, przerwane łańcuchy dostaw, kłopoty z półprzewodnikami i chwilowe przestoje w produkcji odbijają się czkawką na wszystkich światowych rynkach. Jak w tym szalonym czasie radzą sobie dilerzy? Liderem rynku pozostaje Toyota. Drugie miejsce zajmuje Skoda, trzecie Volkswagen.

wyniki sprzedaży listopad 2021

Wyniki sprzedaży listopad 2021. Źródło: Samar

Listopadowy wynik jest jednak gorszy o 23 proc. od listopada roku poprzedniego. Spadki notują także marki premium. W porównaniu miesiąc do miesiąca jest on jednak znacznie mniejszy. Jak podaje Samar, to niecałe 6 proc. Poza BMW, które znajduje się na pierwszej pozycji ze wzrostem ponad 22 proc., pozostałe marki z czołówki zanotowały spadki znacznie przekraczające poziom dla całego rynku.

Segment premium, liczba rejestracji samochodów nowych w listopadzie 2021

  • BMW (2003 szt.)
  • Mercedes (1598 szt.)
  • Audi (1070 szt.)

Liderem Toyota

W rankingu miesięcznym liderem rynku pozostaje Toyota. W listopadzie zarejestrowano 5 787 aut tej marki, czyli blisko 20 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 to jednak spadek o blisko 7 proc. Różnica w porównaniu do drugiej Skody jest tak duża, że szanse na odzyskanie pierwszego miejsca przez czeską markę należącą do Volkswagena są nikłe.

Samochodów marki Skoda zarejestrowaliśmy w listopadzie zaledwie 2 388 sztuk. Trzecie miejsce zajmuje Hyundai (2 245 nowych aut osobowych), który o kilkadziesiąt aut wyprzedził Volkswagena.

Nowe samochody – rekordziści

Największy spadek rejestracji w listopadzie rok do roku odnotował Seat (-68 proc.), Fiat (-59 proc.) i Skoda (-52 proc.). Z kolei największe wzrosty stały się udziałem Ssangyonga (643 proc.), Cupry (340 proc.) i Subaru (152 proc).

wyniki sprzedaży listopad 2021

Wyniki sprzedaży listopad 2021. Źródło: Samar

Rozkręca się także sprzedaż Tesli. Co prawda nadal w liczbach bezwzględnych to niewiele, jednak 62 nowe samochody zarejestrowane w listopadzie oznaczają wzrost o 1967 proc. Warto pamiętać, że to samochody elektryczne.

Prognoza na koniec roku

Po 11 miesiącach rynek przekroczył poziom 400 tys. zarejestrowanych samochodów osobowych. Wynik na poziomie 410 514 zarejestrowanych aut był wyższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o niemal 9 proc. Jeśli nic się nie zmieni, na koniec grudnia zarejestrowanych nowych samochodów będzie w Polce nieco ponad 440 tys.

Pozycja lidera należy do Toyoty. Drugie miejsce zajmuje Skoda, trzecie Volkswagen. Kia, która ma apetyt na podium (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ), na razie jest na miejscu czwartym.