7 września 2021
Osoby planujące wymianę samochodu mają przed sobą dylemat. Czy odkładać planowany zakup i czekać na ponowne nasycenie rynku ofertami? Czy korzystać z dostępnych egzemplarzy, bo później będzie jeszcze drożej? Ponad 320 milionów odsłon OTOMOTO w sierpniu pokazuje, że na rynku stagnacji nie ma i wiele osób szuka informacji. 

– Niedobór ofert na rynku wywołany pandemią koronawirusa utrzymuje się od wielu miesięcy. Obserwujemy wzrost cen samochodów używanych (od 8 do 12 proc. tylko w tym roku), bo popyt pozostaje na wysokim poziomie. W efekcie możemy spodziewać się tego, że przez kolejnych 12-15 miesięcy sytuacja się nie zmieni, a stabilizacji należy oczekiwać na przełomie 2022 i 2023 roku – mówi Jakub Wojtakajtis, head of strategy OLX Motors Europe, w skład którego wchodzi m.in. OTOMOTO.

Nowy system podatkowy wpłynie na rynek wtórny?

Wśród wielu czynników, które mogą mieć wpływ na sytuację na rynku, eksperci wskazują planowane w przyszłym roku zmiany w systemie podatkowym. Nie znamy jeszcze ich finalnej wersji, ale wśród wstępnych propozycji pojawiają się zmiany zasad leasingu i wykupu pojazdów przez przedsiębiorców.

Mogą one skutkować tym, że na rynek wtórny będą trafiały dopiero samochody 9-10 letnie (i zabraknie ich ofert w okresie przejściowym). Albo, że oferowane do sprzedaży pojazdy będą droższe, bo przedsiębiorcy będą musieli uwzględnić podatki PIT, VAT, a może nawet składkę zdrowotną od sprzedawanego po leasingu auta. Każdy z tych wariantów raczej nie wpłynie na obniżki cen samochodów używanych.

Jakich aut używanych Polacy szukali w sierpniu?

Wyjściem z sytuacji mogą być oczywiście samochody importowane, choć tutaj preferencje kierowców musiałyby się radykalnie zmienić. Bo w wyszukiwanych ofertach zdecydowanie dominowały w sierpniu pojazdy pochodzące z Polski (65,3% liczby wyświetleń). Na drugim miejscu kierowcy oglądali oferty z Niemiec (18,9% wyświetleń ogłoszeń), a dalej z USA (4,2% wyświetleń). Kolejne miejsca w rankingu popularności kraju pochodzenia to Francja, Belgia i Szwajcaria.

Nie zmieniają się natomiast preferowane na rynku wtórnym marki i modele.  Najwięcej potencjalnych kupujących oglądało ogłoszenia sprzedaży BMW Serii 3 (3,2% liczby wyświetleń). Na drugim miejscu popularności Audi A4 (2,9% wyświetleń ogłoszeń), dalej BMW Seria 5 (2,3% wyświetleń). Kolejne miejsca to Volkswagen Golf, Audi A6 i Opel Astra. Nowością w TOP10 wyświetleń jest pojawienie się Mercedesa C Klasy. Ten model, także na rynku samochodów nowych, wzbudza coraz większe zainteresowanie. Natomiast w sierpniu brakuje w zestawieniu popularnej Skody Octavii.

Skoda Octavia III - nawet w wersji liftback rodziny będą zadowolone. Bagażnik w aucie jest bardzo pojemny.

Brak Skody Octavii w zestawieniu najpopularniejszych samochodów używanych na OTOMOTO w sierpniu to spore zaskoczenie. Auto czeskiego producenta jest bardzo lubiane przez polskich kierowców.

Oferta rynku wtórnego

Jeżeli chodzi o dostępność samochodów używanych na rynku, to najwięcej ofert dotyczyło Opla Astry (3,0% liczby ogłoszeń). Nie brakuje też ogłoszeń BMW Serii 3 (2,5% ofert) oraz Audi A4 (2,4% ogłoszeń). Dalej są popularne Volkswageny Golf i Passat, BMW Serii 5, Ford Focus, Audi A6 i A3 i Skoda Octavia.

Kupujesz? Sprawdź historię pojazdu i zweryfikuj go!

Mimo rosnących cen na rynku, potencjalni klienci nadal najchętniej oglądają samochody z przedziału cenowego 50 – 75 tysięcy złotych (12,5% liczby wyświetleń) oraz 30 – 40 tysięcy złotych (11,8% wyświetleń). I te dwie półki cenowe znajdują też swoje odzwierciedlenie wśród najczęściej wystawianych ogłoszeń. Natomiast na rynku nie brakuje też ofert samochodów za 5 – 20 tysięcy złotych (łącznie 32,6% liczby ogłoszeń). Tutaj jednak należy zachować ostrożność i dokładnie poznać historię pojazdu. Znajomość numeru rejestracyjnego, numeru VIN czy daty pierwszej rejestracji to pierwsze kroki do bezpieczeństwa transakcji. Umożliwiają sprawdzenie auta na www.historiapojazdu.gov.pl czy skorzystanie z poszerzonych raportów, jak choćby generowane w OTOMOTO przez AutoDNA.

Jeżeli chodzi o pozostałe cechy poszukiwanych pojazdów, to kierowcy nadal najchętniej wybierają silniki benzynowe (51,6% liczby wyświetleń). I nadal prym wiodą nadwozia typu SUV (20,6% wyświetlanych ogłoszeń). Dalej na liście życzeń są sedany (20,2% wyświetleń) oraz kombi (16,5% wyświetleń ofert). 

samochody używane w sierpniu