1 grudnia 2020

Jak bezpiecznie sprzedać samochód w czasie pandemii?

Czasy się zmieniają. Jakże prawdziwe jest to stwierdzenie po 2020 roku. Mówi się wręcz, że po pandemii koronawirusa nic już nie będzie takie samo. COVID-19 miał wyraźny wpływ na branżę motoryzacyjną, zarówno sprzedających, jak i kupujących. Dyskusje o tym, jak bezpiecznie sprzedać samochód w czasie pandemii, i pewnie również po niej, pozostają na czasie.

Rynek samochodów używanych już dawno przeniósł się do Sieci. Internet jest idealnym miejscem do szybkiego i sprawnego dostępu do milionów użytkowników portali ogłoszeniowych takich jak OTOMOTO. Pandemia koronawirusa tylko uwypukliła ich zalety. Dlatego Internauci oczekują, że do momentu oględzin wybranych i wymarzonych czterech kółek, będą w stanie je w pełni zweryfikować z perspektywy fotela lub kanapy. 

Sprzedajesz auto? Dobrze się przygotuj

Krok 1

Zrób zdjęcia pojazdu (na OTOMOTO możesz dodać ich nawet 40). Udokumentuj wygląd auta na zewnątrz i wewnątrz. Pokaż detale, deskę rozdzielczą z widocznym przebiegiem, silnik itd. Nie zapomnij, że im lepsze zdjęcia tym większa szansa na kontakt z potencjalnym kupującym.

Krok 2

Zrób wideo pojazdu. Zaprezentowanie go w formie audiowizualnej może zrobić wrażenie na poszukujących. Jeśli będziesz nagrywać auto telefonem, ustaw urządzenie w orientacji poziomej, obraz będzie zawierał znacznie więcej szczegółów i będzie dzięki temu zdecydowanie bardziej czytelny. 

Chcesz wiedzieć więcej o nagrywaniu wideo? Zajrzyj tutaj >>>

Nagranie wideo-prezentacji może podnieść atrakcyjność ogłoszenia. A wystarczy do tego zwyczajny smartfon!

Krok 3

Przygotuj dowód rejestracyjny: przyda się do podania takich danych o pojeździe, jak np. VIN, pojemność skokowa silnika, moc itd.

Krok 4

Informacje, podaj jak najwięcej informacji o pojeździe. Wczuj się w rolę poszukującego: pomyśl jakich informacji szukasz, gdy przeglądasz oferty. Z pewnością ogłoszenia z obszernym opisem samochodu, jego historii, wyposażenia, częstotliwości serwisowania są zdecydowanie bardziej transparentne i wiarygodne.

Krok 5

Ogłoszenie wystawione. Prawda, że zajęło Ci to maksymalnie pół godziny? Jeśli chcesz być bardziej widoczny ze swoją ofertą, opublikuj ją w swoich kanałach w mediach społecznościowych, poproś o udostępnienie postów przez znajomych. W serwisie ogłoszeniowym istnieją dodatkowe narzędzia pomagające pozycjonować ofertę na liście, sprawdź koniecznie te możliwości.

Warto opublikować post z linkiem do ogłoszenia na własnym profilu w mediach społecznościowych. Poproś o udostępnienia znajomych

Krok 6

Odpowiadaj na zapytania potencjalnych kupujących, buduj swoją wiarygodność, poszukujący to cenią. Nie zapomnij, że jeszcze przed oględzinami warto zaproponować zainteresowanemu kupnem możliwość przeprowadzenia telekonferencji (np. przez WhatsApp, Messenger, Skype). Rozmowa i pokazanie pojazdu „na żywo” zawsze może ułatwić drugiej stronie podjęcie decyzji.

Krok 7

Pandemia koronawirusa odcisnęła już swoje piętno na rynku. Jak sprzedać samochód w tym czasie? Pamiętaj o ograniczeniach i weź pod uwagę dodatkowe czynności zabezpieczające. Przemyśl dezynfekcję pojazdu odpowiednimi środkami i zastosowanie się do ogólnodostępnych zasad bezpieczeństwa. Jeśli tylko masz obawy o swój stan zdrowia, poinformuj o tym drugą stronę.

Krok 8

Przygotuj się na oględziny i ewentualną sprzedaż pojazdu. Precyzyjnie odpowiadaj na pytania kupującego, wykaż się wiedzą dotyczącą historii i eksploatacji swojego samochodu. Przedstaw dokumenty potwierdzające aktualny stan prawny i techniczny pojazdu. Nie odmawiaj możliwości przeprowadzenia jazdy próbnej, czy weryfikacji auta u mechanika. Wydrukuj dokumenty potrzebne do sprzedaży.

Czytaj więcej:

Rejestracja samochodu – kok po kroku.

Prędkość maksymalna – Unia chce ją ograniczyć.

Czy zakup auta elektrycznego się opłaca?