17 stycznia 2022

Grudzień na rynku samochodów dostawczych

toyota proace zaparkowana industrial
Jak podaje IBRM SAMAR, w całym 2021 roku zarejestrowano w Polsce prawie 74 tysiące samochodów dostawczych i był to wynik lepszy o 23,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Liderem rynku jest Renault, natomiast największą dynamikę rejestracji zanotowała Toyota (wzrost o 69,81% rok do roku).  Niestety, końcówka roku nie poprawiła największej bolączki przedsiębiorców, czyli dostępności samochodów.

Niemal puste place na koniec roku

Listopad i grudzień to tradycyjnie miesiące, kiedy najwięcej firm i przedsiębiorców myśli o wymianie swojej floty. Znane są już wyniki finansowe, a nowy rok to często zmiany podatkowe. Niestety, tym razem zakupy były mocno utrudnione, a sprzedawcy bezradnie rozkładali ręce. Dilerskie place są raczej puste, a nawet dostawy wcześniej zamówionych pojazdów, mocno się opóźniają. Dlatego potencjalni klienci zostali zmuszeni do przełożenia decyzji, albo realizowali swoje zakupy na rynku wtórnym. 

Wracamy jednak do tego, czego szukali użytkownicy OTOMOTO w grudniu 2021 roku. Nadal największą popularnością cieszą się nowe dostawczaki Renault (15,3% wyświetleń ogłoszeń). Na dalszych miejscach są Iveco (14,6% wyświetleń) oraz Ford (13,3% wyświetleń). Wszystkie te marki odnotowały większe zainteresowanie swoimi pojazdami w porównaniu z listopadem. Nieco gorszy wynik zanotował Fiat, który jest na czwartym miejscu listy TOP10 popularności (9,7% wyświetleń i spadek o 1 p.p. miesiąc do miesiąca). Mniejsze zainteresowanie dotyczyło też pojazdów spod znaku Mercedes-Benz. Wygenerowały 9,0% wyświetleń i tym samym zanotowały spadek o 1,3 p.p. w porównaniu z listopadem.

renault dostawczaki

Najpopularniejsze nowe dostawczaki na rynku pochodzą ze stajni Renault.

Coraz drożej lub coraz mniej tańszych wersji na rynku

Grudzień potwierdził też trendy, które obserwujemy na rynku od kilku miesięcy. Jest coraz drożej! Nadal najwięcej ofert sprzedaży zawiera się w przedziale 100.000-150.000 złotych (33,2% wystawionych ogłoszeń). Niemniej liczba ofert w tych cenach maleje z każdym miesiącem. Rośnie natomiast udział ogłoszeń pojazdów droższych. Już prawie co czwarta oferta sprzedaży nowego samochodu dostawczego to oczekiwanie ponad 200.000 złotych. Jeszcze w maju 2021 roku te oferty stanowiły zaledwie 13,4% ogłoszeń.

Samochody dostawcze – najpopularniejsza specyfikacja

Bardzo powoli spada popularność silników Diesla. To nadal najpopularniejszy rodzaj napędu wśród sprzedających i potencjalnych kupujących (91,5% wystawionych ogłoszeń i 93,1% wyświetleń). Równie wolno, ale zauważalnie rośnie znaczenie elektryków. W grudniu oferty te stanowiły 2,3% wystawionych ogłoszeń, ale w maju było to zaledwie 0,9%. Zobaczymy, czy rok 2022 przyniesie w tej kwestii rewolucyjne zmiany.

Nadal najpopularniejsze wśród samochodów dostawczych są zabudowy typu furgon (42,8% wyświetleń i ponad połowa wszystkich wystawionych ofert sprzedaży). Co ciekawe, mimo końcówki roku, zwiększyło się zainteresowanie ogłoszeniami kamperów. Wygenerowały aż 16,2% wyświetleń i wzrost o 1 p.p. w porównaniu z listopadem. Większe zainteresowanie potencjalnych kupujących zanotowały także zabudowy typu plandeka (10,3% wyświetleń) oraz autolawety (7,8% wyświetleń). 

W przeciwieństwie do rynku samochodów osobowych, wśród kierowców dostawczaków nadal najpopularniejsza jest manualna skrzynia biegów. Takie oferty stanowią prawie 80% wszystkich ogłoszeń i są najchętniej wyświetlane przez użytkowników (71,3% wyświetleń ogłoszeń). 

dostawczaki w grudniu