14 stycznia 2022

Elektryki? Nie dziękuję. Jakie są tegoroczne plany zakupowe polaków?

plany zakupowe polaków

InsightOut Lab z marką Volkswagen zapytali Polaków o tegoroczne plany zakupowe samochodów. Jak wynika z badania, zdecydowana większość kierowców wybierze auto używane i kupi je za gotówkę. Nie będzie to elektryk, tylko benzyniak.

Co ciekawe, choć wśród napędów dominują auta benzynowe, na drugim miejscu znalazły się hybrydy plug-in. Elektryki? Są na szarym końcu.

3,6 miliona

Badanie pokazało, że 16 proc. respondentów zamierza w 2022 r. zmienić auto. Może to być leasing lub wynajem długoterminowy auta nowego, lub używanego. Jeśli przełożymy to na liczby bezwzględne, okaże się, że 3,6 mln osób planuje w tym roku zmianę auta. Na nowe lub używane. Firmy mają się więc o co bić.

Warto jednak pamiętać, że w ubiegłym roku zarejestrowaliśmy w Polsce 430 tys. nowych aut i sprowadziliśmy do kraju niespełna milion używanych. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Razem daje to około 1,5 mln nowych rejestracji. Gdzie reszta?

plany zakupowe polaków

Aż 55 proc. ankietowanych, którzy zamierzają zmienić auto, jest zainteresowanych autem używanym, a 57 proc. zapłaci za nie gotówką 15 proc. ankietowanych, którzy zamierzają zmienić auto, deklaruje wybór hybrydy plug-in.

Dla aż 52 proc. respondentów, którzy zamierzają wybrać hybrydę plug-in, to duży krok w stronę elektromobilności, ale z zabezpieczeniem w postaci silnika spalinowego.

Rozmiar ma znaczenie

Badani w zależności od wieku i miejsca zamieszkania różnią się, jeśli chodzi o zamiary wymiany auta. Osoby najmłodsze (18-24 lata) i najstarsze (+55) o 5-6 pkt proc. rzadziej od pozostałych mają takie plany. Gdy spojrzymy na miejsce zamieszkania respondentów, okazuje się, że najbardziej chętni do zmiany auta są mieszkańcy wsi i średnich miast (20-99 tys. mieszkańców). Takie deklaracje składa odpowiednio 18 i 19 proc. z nich.

Używane za gotówkę

Statystyczny Polak, który zamierza zmienić auto w 2022 r., wybierze samochód używany za gotówkę. W sumie 55 proc. osób deklarujących zmianę auta w 2022 r. wybierze auto z drugiej ręki, a 35 proc. nowe.

plany zakupowe polaków

Jeśli popatrzymy na odpowiedzi przez pryzmat finansowania, to 57 proc. ankietowanych zapłaci za auto gotówką, a 33 proc. wybierze inne formy finansowania. Do salonów, po auto nowe lub używane, wybierze się 55 proc. badanych, a do komisu lub prywatnego właściciela 35 proc.

8 proc. niezdecydowanych

Ja w każdym badaniu najistotniejsza jest grupa osób niezdecydowanych. O nią najbardziej zabiegać będą importerzy. A jest ich naprawdę sporo. Jak wynika z badania aż 8 proc. planujących zmienić auto w 2022 r., jeszcze nie jest pewna, czy wybierze auto używane, czy nowe oraz jak je sfinansuje.

PHEV to elektromobilność

Wśród osób, które zamierzają zmienić auto w 2022 r., największą popularnością wciąż cieszą się napędy konwencjonalne. Auto z silnikiem benzynowym chce kupić co trzeci badany. Nieco ponad 10 proc. deklaruje zainteresowanie napędem diesla, a także autem z instalacją gazową. Zatem w sumie 55 proc. ankietowanych, którzy zamierzają zmienić auto, wybierze napęd konwencjonalny.

Na drugim miejscu pod względem popularności znalazły się hybrydy typu plug-in. Auta z takim napędem rozważa 15 proc. badanych. To więcej niż w przypadku diesla lub LPG. Jeżeli dodamy do tego 4 proc. osób, rozważających zakup auta w pełni elektrycznego, wówczas okaże się, że niemal 20 proc. chce zmienić auto na takie, które może jeździć bez emisji dwutlenku węgla.

plany zakupowe polaków

Warto również zwrócić uwagę, że aż 18 proc. osób, które deklarują zmianę auta, nie wie, jaki rodzaj napędu wybierze. Może to sugerować, że napęd nie jest kluczowy przy podejmowaniu decyzji o wymianie samochodu.

Dlaczego hybrydy plug-in są tak popularne? Zdaniem respondentów to właśnie auta typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicles) są krokiem w stronę elektromobilności, ale z zabezpieczeniem w postaci silnika spalinowego. Kierowcy doceniają także ich niższe spalanie oraz możliwość jazdy bezmisyjnej.

plany zakupowe polaków

Badanie „plany zakupowe polaków” zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie liczącej 1076 osób.