17 lutego 2021

Czy Polacy stawiają na młode samochody używane?

Polacy coraz chętniej poszukują młodszych samochodów używanych
Rok 2020 pod znakiem pandemii zmusił branżę motoryzacyjną do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Również konsumenci zostali wrzuceni na głęboką wodę. Otwarte podejście do podyktowanych przez okoliczności warunków pozwoliło jednak znaleźć dobre rozwiązania. Jakich wyborów dokonywali użytkownicy serwisu OTOMOTO? Jakie samochody używane były w 2020 roku wzbudzały największe zainteresowanie?

Samochody używane – młode cztery koła na trasie

… i na czasie! Polacy zdecydowanie stawiają na młodość i coraz częściej szukają znacznie młodszych aut. Mimo trudnej sytuacji dla całej branży motoryzacyjnej wzrósł popyt na pojazdy. Bardzo szybko spadła podaż najtańszych samochodów, ponieważ konsumenci równie szybko zareagowali na pandemię. W efekcie wykupili auta z niskiej półki cenowej, nie pozostawiając wyboru innym i zainteresowanie młodszymi rocznikami znacznie wzrosło. Największą popularnością pod kątem wyszukań danego rocznika na portalu OTOMOTO cieszą się samochody 5-, 4- i 3-letnie. Skąd taka zmiana frontu?

– Zaufanie do transportu publicznego znacznie spadło. Wzrok dotychczasowych pasażerów skierował się na samochody osobowe, które jednoznacznie kojarzono ze znacznie bezpieczniejszymi środkami komunikacji. W kolejnych miesiącach po lockdownie na rynku brakowało już małych, bardziej leciwych i niewątpliwie najtańszych samochodów. Wygrali ci, którzy po zluzowaniu ograniczeń mieli takie na placach i ci, którym udało się je kupić – mówi Agnieszka Czajka, dyrektor operacyjna OTOMOTO i ekspert rynku motoryzacyjnego.

W pandemicznym roku Polacy najczęściej wyszukiwali używanych aut osobowych w przedziale 10.000-19.000 zł (24,6 proc.). Aż co piąty użytkownik portalu był zainteresowany pojazdami w cenie do 9.000 zł. Niespełna 17 proc. próbowało znaleźć używany samochód w cenie 20.000-29.000 zł.

Wzrost wskaźnika zainteresowania autami młodszymi do 5 lat łączy się również z wynikami badania klientów biznesowych. Według niego najłatwiej sprzedawały się samochody powyżej 30.000 zł i 50.000 zł.

badanie opinii dealerów oferujących samochody używane w 2020 roku

Diagram przedstawia wyniki badania opinii profesjonalnych sprzedających na OTOMOTO. Badanie przeprowadzono na grupie reprezentatywnej dla tej populacji, n=128.

Czytaj więcej w Raporcie Internetowy Samochód Roku 2020 >>>

Rotacje na rynku zmiana zachowań klientów

Bezpieczeństwo we własnym aucie stało się priorytetem dla klientów, stąd wysoki poziom popytu w branży. Spadło zainteresowanie car sharingiem, konsumenci zaczęli korzystać z samochodowych testów online i dostaw ‘door to door’ (79%) czy poszukiwań pierwszego auta za pomocą mediów społecznościowych (57%) czy aplikacji mobilnych (67%). Rynek również dostosował się do potrzeb klientów, oferując m.in. darmową dostawę pod dom, bezkontaktową procedurę przekazania auta oraz 100% obsługi zdalnej. 

Ruch na OTOMOTO w 2020 r. nie był mniejszy niż w 2019 r. Wzrost liczby poszukujących użytkowników utrzymywał się w granicach 15-18%, co świadczy o wysokim poziomie popytu i – co ciekawe – utrzymuje się do teraz. 

Dodatkowo największą popularnością wśród użytkowników serwisu cieszyły się pojazdy z manualną skrzynią biegów (aż 58,8% wyszukań!). Tuż za manualem plasuje się automatyczna skrzynia biegów z wynikiem 35,3%, a stawkę zamyka dwusprzęgłowa (2,7%).