3 grudnia 2020

5 złotych zasad jak kupić auto używane

Nie chcesz wpaść na minę podczas zakupu samochodu używanego? Przygotuj się do tego procesu i… nie bój się zadawać pytań. My mamy dla Ciebie krótki samouczek jak kupić auto używane…i cały szereg porad, które znajdziesz na Motopedii.

1. Znajdź auto odpowiednie dla Twoich potrzeb i możliwości

Dokładnie zastanów się w jakich warunkach będziesz wykorzystywać samochód. Czy będzie to auto do miasta, czy raczej do jazdy w długich trasach? Choćby dlatego przemyśl, ile kilometrów rocznie zamierzasz pokonywać. Może to banalne, ale policz jak często i kto będzie z Tobą nim jeździł? Jaki masz budżet? Nie zapominaj wziąć pod uwagę ile będzie kosztowała eksploatacja samochodu?

2. Jak kupić używane auto? Szukaj najbardziej wiarygodnych ogłoszeń

Gdy czujesz, że nie do końca wiesz jak kupić używane auto, warto zdać się na proste rozwiązania i ekspercką wiedzę. Od tego ostatniego masz nas! Jak wybrać najlepsze egzemplarze? Sprawdź, w jaki sposób sprzedający prezentuje auto, jak obszerny jest opis auta, czy przedstawia dobrze zrobione i szczegółowe zdjęcia? Zweryfikuj historię pojazdu wykorzystując do tego nr VIN. Z pewnością przyda się serwis Historia Pojazdu, ale potrzebujesz wtedy nr VIN, nr tablic rejestracyjnych i daty pierwszej rejestracji.

3. Przeprowadź dokładne oględziny i jazdę próbną

Podczas rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą umów się na jazdę próbną. W związku z tym poproś, by auto nie miało rozgrzanego silnika. Gdy pojawisz się już na miejscu, obejrzyj samochód z zewnątrz, przyjrzyj się jakości lakieru, ewentualnych ogniskom korozji, poszukaj otarć. Na zakończenie zawsze możesz sprawdzić auto w stacji diagnostycznej. 

Jak kupić auto używane

Jak kupić auto używane

4. Powstrzymaj emocje

Jak bezpiecznie kupić auto używane? Niewątpliwie emocje w żadnym zakupie nie pomagają. Dlatego daj sobie czas na przemyślenie tej decyzji i podejdź do sprawy zdroworozsądkowo. Najlepiej zabierz ze sobą kogoś, kto nie ma do zakupu podejścia emocjonalnego. Nadal nie czujesz pewności, że robisz wszystko zgodnie ze sztuką? Na pewno warto rozważyć usługę sprawdzonych ekspertów, którzy pomogą w zweryfikowaniu stanu samochodu.

Jak kupić auto używane

5. Jak kupić używane auto? Zawsze podpisuj umowę zakupu

Sformalizuj transakcję, podpisz umowę ze sprawdzonego źródła. Upewnij się, że dane dotyczą sprzedających i kupujących, zweryfikuj dane osobowe sprzedającego. Zamieść dane pojazdu: markę, model, rok produkcji, VIN, kwotę zakupu. Umowa powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Czytaj więcej:

Rejestracja samochodu – kok po kroku.

Anna Dereszowska: ekolożka która lubi szybka jazdę.

Czy zakup auta elektrycznego się opłaca?