Strona główna / Porady / Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna – lepiej wyrobić duplikat czy przerejestrować auto?

Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna – lepiej wyrobić duplikat czy przerejestrować auto?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna

Wystarczyło kilka ulewnych dni, by na poboczach zaroiło się od zagubionych tablic rejestracyjnych. Czy to duży problem? Owszem, bo zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna tak naprawdę unieruchamia auto. Co wtedy robić? Starać się o wtórnik, czy lepiej przerejestrować samochód?

Tablica rejestracyjna zdaniem ustawodawcy jest znakiem legalizacji pojazdu. Bez niej poruszanie się nim po drogach publicznych jest niedopuszczalne, a z pewnością grozi za to kara i to surowa. Z pozoru wydaje się więc to błahą sprawą, ot wjechaliśmy w kałużę i nawet nie zauważyliśmy, że tablica została pod wodą.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że zgubiona tablica rejestracyjna, nawet jeśli nie została skradziona, tylko po prostu zgubiona, może posłużyć do czynu niedozwolonego np. tankowania na stacji benzynowej i ucieczki z miejsca bez płacenia. Co wtedy? Po numerach rejestracyjnych policja dotrze do właściciela tablic. Trzeba się będzie wtedy grubo tłumaczyć, dlaczego, po co, jak i kiedy.

Zgubiona tablica rejestracyjna
Zgubiona tablica rejestracyjna. Źródło: FB – Nasz Świt

Takich sytuacji jest naprawdę wiele. Dzisiaj zamiast policjanta, patrzy na nas oko wielkiego brata. Po numerach rejestracyjnych widzi, gdzie jesteśmy, co robimy i czy czasami nie łamiemy przepisów. A numer rejestracyjny jest przecież przypisany do właściciela. Więc jeśli straciliśmy tablicę i nie wiemy co się z nią dzieje, musimy być gotowi nie tylko na mandat z fotoradaru, ale i wiele innych niespodzianek.

Jakie są wymagania dotyczące montażu tablic rejestracyjnych?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 11 grudnia 2017 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych stanowi:

 1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.
 2. Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową.
 3. Jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej – po lewej stronie pojazdu.

Brak tablicy rejestracyjnej – czy to problem?

Przepisy mówią jasno, że samochód musi być wyposażony w dwie tablice rejestracyjne (wybrana grupa pojazdów jak motocykl może mieć jedną tablicę). Uwaga, nie ma jasno spracowanego zapisu, który mówi, że tablice muszą być zamontowane, jeśli pojazd się porusza. A to oznacza, że musi on mieć na stałe i cały czas zamontowane dwie tablice. Nawet podczas postoju na parkingu. Wszystko po to, by służby mogły zidentyfikować auto w dowolnej dla siebie chwili.

Czy można jeździć z jedną tablicą rejestracyjną?

Nie, nie można jeździć z jedną tablicą i nie można samemu domalować numerów na kartonie.

Jeśli zgubimy albo ktoś nam ukradzenie tablice, podczas kontroli grozi nam mandat od 200 do 500 zł. Ale na tym nie koniec, bo z pewnością stracimy dowód rejestracyjny. Policjant zatrzyma go, bo samochód nie spełnia wymogów rejestracyjnych.

Jeśli próbowaliśmy sami namalować numery na kartonie, wtedy sprawa się komplikuje, bo funkcjonariusz może taki czyn zaliczyć jako fałszowanie znaków legalizacyjnych. A wtedy konsekwencje będą znacznie bardziej surowe a sama kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

Co zrobić w przypadku zgubienia tablic rejestracyjnych?

Bez względu na sposób, w jaki straciliśmy tablice rejestracyjne lub jedną tablicę, ścieżki postępowania są trzy.

Zagubienie

Zgubiona tablica rejestracyjna to spory kłopot. Po pierwsze możemy poszukać naszej starej tablicy rejestracyjnej. Po ostatnich ulewnych deszczach, w których samochodu topiły się jak śliwki w kompocie, w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy mówiące o tablicach rejestracyjnych zalegających na poboczu. Warto pojechać, poszukać i ewentualnie zamontować z powrotem.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że ulewny deszcz i próba przejazdu przez zalaną drogę to wyjątkowa sytuacja. Znacznie częściej tablicę gubimy podczas jazdy i nie wiemy nawet gdzie. Wtedy nie ma gdzie jechać i szukać, więc trzeba wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej.

Można próbować poszukać swojej tablicy na komisariacie policji lub w wydziale komunikacji. Teoretycznie znalazca tablicy powinien ją odnieść albo na policję, albo do urzędu. Jeśli mamy szczęście, może się znajdzie. Bez jakichkolwiek opłat policjant dyżurny lub urzędnik wydadzą nam naszą tablicę, pewnie po okazaniu dowodu rejestracyjnego i osobistego.

Jak postępować w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych?

Jeśli tablica znika z zaparkowanego pojazdu, to znak, że musiała komuś się przydać. Do czego? Tego nie wiemy, dlatego w pierwszej kolejności trzeba zgłosić ten fakt na policji.

Zgubiona tablica rejestracyjna
Zgubione tablice rejestracyjne wbrew pozorom dość często trafiają na komisariaty.

Tylko pisemne potwierdzenie zgłoszenia kradzieży zdejmuje z nas odpowiedzialność za ewentualne sprawki złodzieja posługującego się naszą tablicą. Jest tam konkretne data i czas stwierdzenia zniknięcia tablic.

Jednak fakt zgłoszenia kradzieży nie powoduje, że możemy jeździć samochodem z jedną tablicą. Auto trzeba zostawić na parkingu.

Jak ubiegać się o wtórnik tablicy rejestracyjnej?

Wtórnik tablicy rejestracyjnej to kolejna tablica z tym samym numerem rejestracyjnym, ale uwaga nową nalepką legalizacyjną. Właśnie dlatego trzeba do urzędu przynieść pozostałą tablicę. Urzędnik przyklei nalepkę na rejestracji i w dowodzie.

Aby wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej, trzeba wypełnić wniosek (znajdziesz go TUTAJ). Wniosek może złożyć właściciel pojazdu lub każdy ze współwłaścicieli przedkładając pełnomocnictwo albo oświadczenie, iż działa za zgodą większości współwłaścicieli lub pełnomocnik.

Uwaga, ubiegać się o wtórnik może także kierowca, który potrzebuje trzecią tablicę rejestracyjną do montażu na bagażniku rowerowym. Nie można przekręcić jej z tyłu pojazdu, bo to również pozbywanie się samochodu znaków legalizacji. Nawet jeśli tablicy nie widać, musi ona tam być.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Do wniosku trzeba dołączyć inne dokumenty:

 • wniosek o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych lub wniosek o wydanie nowej rejestracji z powodu kradzieży starych numerów;
 • dowód rejestracyjny;
 • dowód uiszczenia opłaty za tablicę (tablice) rejestracyjną (rejestracyjne) i znaki legalizacyjne
 • zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży tablic (tablicy) rejestracyjnych w przypadku, gdy tablice (tablica)
 • rejestracyjne zostały skradzione, a strona wnioskuje o wydanie tablic z nowym numerem rejestracyjnym;
 • dowód osobisty;
 • imienne pełnomocnictwo od współwłaściciela pojazdu, jeśli nie stawiają się wszyscy właściciele pojazdu.

Ile kosztuje wtórnik tablicy rejestracyjnej?

Wyrobienie wtórnika jest znacznie tańsze niż przerejestrowanie samochodu – więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wyrobienie jednego wtórnika tablicy to wydatek:

 • samochód – 40,00 zł (jedna sztuka), 80,00 zł — dwie sztuki (komplet);
 • motocykl – 40,00 zł;
 • motorower – 30,00 zł;
 • tablice indywidualne – 40,00 zł (jedna sztuka), 80,00 zł — dwie sztuki (komplet);
 • zabytkowy samochód – 50,00 zł (jedna sztuka), 100,00 zł — dwie sztuki (komplet);
 • zabytkowy motocykl – 50,00 zł.

Jeśli zdecydujemy się na przerejestrowanie auta, opłaty będą wyższe, zgodne z rejestracją samochodu, wydaniem znaków legalizacji oraz nowego dowodu rejestracyjnego.

Jak długo trzeba czekać na nową tablicę?

Na tablice poczekamy tydzień. Aby ja odebrać, do urzędu również musimy pojechać z kompletem dokumentów. Jakich?

Potrzebny będzie:

 • dowód rejestracyjny;
 • karta pojazdu, jeżeli była wydana;
 • w przypadku wniosku o wydanie wtórnika jednej tablicy rejestracyjnej do odbioru tablicy konieczne jest przedłożenie drugiej tablicy rejestracyjnej w celu naniesienia
 • nowych znaków legalizacyjnych;
 • dowód osobisty.

Co zrobić ze znalezioną tablicą rejestracyjną?

Można także odwrócić sytuację. Jeśli znajdziemy tablicę rejestracyjną na poboczu, co robić? Zamiast wieszać ją na ścianie albo wyrzucać do kosza warto odnieść ją na najbliższy komisariat policji lub do wydziału komunikacji.

Zgubiona tablica rejestracyjna
Posty o zgubionych tablicach szybko trafiają do mediów społecznościowych. Tutaj na profilu Nasz Świat, po nawałnicach w Poznaniu.

Bez jakichkolwiek konsekwencji tablica zostanie nam odebrana, a być może pechowy kierowca będzie miał szczęście i ją odnajdzie właśnie tutaj.

Chyba że na tablicy zapobiegawczo zapiszemy swój numer telefonu. Gdy ją zgubmy, być może znalazca odezwie się do nas. Można też wrzucić info w mediach społecznościowych. Po nawałnicach nie brakuje tam osób poszukujących swoich rejestracji.

Co zrobić, gdy do kradzieży rejestracji doszło za granicą?

Prawdziwe kłopoty zaczynają się, jednak gdy stracimy tablicę rejestracyjną za granicą. I nie ma tu znacznie czy ją zgubiliśmy, czy ją nam ukradziono. Najlepiej w każdej sytuacji zgłosić to na policji.

Zgodnie z przepisami nie możemy poruszać się pojazdem bez tablic, więc powinniśmy przesłać komuś pełnomocnictwo do załatwienia sprawy, w polskim urządzę, ale uwaga wraz z tablicą rejestracyjną i dowodem rejestracyjnym, by urzędnik mógł nanieść nowe znaki legalizacyjne.

W praktyce jest to trudne do wykonania, tym bardziej że wyrobienie tablic trwa do 7 dni.

Zgubiona tablica rejestracyjna – jak się chronić?

Aby zabezpieczyć się przed zgubieniem tablicy, a nawet kradzieżą, warto przymocować je do auta w sposób stały. Czyli jak? Zamiast używać ramek, w które tablica jest tylko wsuwana, trzeba wywiercić w niej cztery otwory i do samochodu przykręcić ja wkrętami.

To jedyny sposób, by zminimalizować ryzyko zgubienia lub kradzieży tablicy rejestracyjnej.