Strona główna / Porady / Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy policjant może zabrać prawo jazdy?

Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy policjant może zabrać prawo jazdy?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
Zatrzymanie prawa jazdy

Zatrzymanie prawa jazdy może się zdarzyć każdemu. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, zamyślenie lub nieroztropność, innym razem głupota i skrajna nieodpowiedzialność. Powodów może być wiele. Za co można stracić prawo jazdy? Gdzie odebrać prawo jazdy po zatrzymaniu i co grozi za jazdę bez prawa jazdy po jego zatrzymaniu?

Prawo jazdy można stracić na wiele sposobów. W zależności od popełnionego wykroczenia można je stracić od razu lub po 24 godzinach. Można je stracić na 3 miesiące, 6, rok trzy lata, 10 lub dożywotnio. Jak się w tym wszystkim połapać?

Najczęstszym powodem zatrzymania prawa jazdy jest przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Policjant zabiera nam prawo jazdy, a tak naprawdę zatrzymuje w trybie administracyjnym. Wówczas nasze uprawnienie bądź uprawnienia są zawieszane na 3 miesiące, a oprócz zatrzymania prawa jazdy kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości od 400 zł do 500 zł i 10 punktami karnymi.

W takim samym trybie zatrzymywane jest prawo jazdy, gdy przewozimy w aucie więcej osób, niż
przewiduje to wpis w dowodzie rejestracyjnym. Jednak uwaga, nie za pierwszą nadplanową osobę tutaj chodzi. Jeżeli będziesz przewozić więcej osób, otrzymasz mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny za każdą nadmiarową osobę (maksymalnie 500 zł i 10 punktów karnych). Prawo jazdy stracisz, jeśli będziesz przewozić minimum trzech nadmiarowych pasażerów.

To jednak niejedyne powody, by stracić prawko. W pozostałych to jednak sąd musi zdecydować o utracie uprawnień. Co wcale nie jest jednoznaczne z zatrzymaniem prawa jazdy przez policjanta, np. w przypadku kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem. Wtedy prawo jazdy odbierane jest natychmiast.

Kiedy nastąpi zatrzymanie prawa jazdy?

Zgodnie z art. 135 Kodeksu Ruchu Drogowego, zatrzymanie prawa jazdy jest jasno określone w także w innych przypadkach. Jakich?

 • Gdy przekroczymy prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym,
 • jeśli przewozimy w samochodzie więcej niż trzy osoby, powyżej jaki limitu przewiduje wpis w dowodzie rejestracyjnym,
 • w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
 • gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
 • jeśli na koncie pojawi się 20 punktów karnych – w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok.
 • gdy na koncie pojawią się 24 punkty karne – w przypadku kierowców z dłuższym stażem.
 • gdy w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy kierowca popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia drogowe z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h włącznie.

Ponadto policjant może, ale już nie musi zatrzymać prawa jazdy, jeśli kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. W takim przypadku policjant ma dowolność zastosowania takiej kary.

Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy

O tym, jak długo po zatrzymania prawa jazdy będziemy mogli jeszcze korzystać z samochodu, decyduje policjant. Gdy zatrzymuje prawo jazdy, wydaje pokwitowanie, i to na nim wpisuje datę, od której nie będziemy mogli prowadzić pojazdów.

Pokwitowanie może mieć termin obowiązywania od 24 godzina nawet do 7 dni. Wszystko zależy od powodu zatrzymania prawa jazdy oraz dobrej woli policjanta.

Na jaki czas zostaje zatrzymane prawo jazdy?

Prawo jazdy może być zatrzymane na minimum 3 miesiące. Wszystko zależy od rodzaju wykroczenia. Przestępstwa drogowe to już inny kaliber i wtedy kary są znacznie wyższe i natychmiastowe.

Na dłużej prawo jazdy tracą także recydywiście, którzy mimo zatrzymania prawa jazdy, nadal prowadzą pojazdy. Wtedy kara jest przedłużana.

Jeśli jednak po prostu przekroczyliśmy prędkość, nic się nikomu nie stało, policjant zatrzymał nam prawo jazdy, po trzech miesiącach i wpłaceniu opłaty, nasze uprawnienie jest nam oddawane.

Po alkoholu

Surowo, choć po liczbie kierowców łapanych codziennie przez policję można wnioskować, że nie nazbyt surowo, karani są kierowcy, którzy za kółko wsiadają po spożyciu alkoholu. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi:

 • 0,2 do 0,5 promila – kierowca otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat; za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu grozi też grzywna (od 50 do 5 000 zł) albo areszt (od 5 do 30 dni),
 • powyżej 0,5 promila – kierowca może stracić prawo jazdy na okres od 1 roku do 15 lat; za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi też grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Przestępstwo drogowe

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 1 rok i maksimum 10 lat orzeka się w przypadku popełnienia przestępstwa przez kierowcę. W takiej sytuacji utrata prawa jazdy jest jednym ze środków karnych, które są określone w art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego.

Na minimum 3 lata stracimy także prawo jazdy, gdy spowodujemy wypadek i uciekniemy z miejsca zdarzenia. Sprawca wypadku drogowego ma obowiązek udzielić pomocy osobom poszkodowanym. Jeśli tego nie zrobimy, czekają nas konsekwencje, a jeśli kierowca był pod wpływem i odjechał, wymierzana jest najsurowsza kara, czyli dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po jego zatrzymaniu?

Jeśli mimo zatrzymania prawa jazdy, zdecydujemy się prowadzić auto, musimy się liczyć z przedłużeniem okresu o kolejne 3 miesiące. Jednak kolejna taka próba, skutkować będzie automatycznie cofnięciem uprawnień, co jest znacznie bardziej uciążliwe, bo będziemy musieli zdawać na prawo jazdy od początku. Tak, jakbyśmy nigdy takie prawa nie mieli. I tutaj ważna uwaga. Kierowcy posiadający więcej niż jedną kategorię tracą je wszystkie.

Inaczej, jeśli o odebraniu nam uprawnień decyduje sąd. Wtedy możemy liczyć np. na łagodniejsze traktowanie i decyzję sądu o pozostawieniu np. jednej kategorii.

Jak odebrać zatrzymane prawo jazdy?

Jeśli okres kary minął, możesz ubiegać się o odzyskanie prawa jazdy. I tutaj także procedura zależy od tego, na jak długo prawko zostało zabrane. Jeśli na okres poniżej roku to trzeba przygotować:

 • wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Znajdziesz go TUTAJ,
 • potwierdzenie dokonanych opłat – 50 groszy za zwrot prawa jazdy i 100,5 zł za nowy dokument,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • orzeczenie lekarskie – w przypadku, gdy badania nie są już ważne albo masz skierowanie na takie badania,
 • orzeczenie psychologiczne – gdy jest wymagane.

Jeśli prawo jazdy nadal jest ważne, a badania lekarskie są aktualne, dokument można odebrać natychmiast. Bez względu czy jest ono w formie tradycyjnej, czy wirtualnej. Jeśli badanie nie były ważne, na nowy dokument trzeba poczekać do 7 dni.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli prawo jazdy zatrzymano na dłużej niż rok. Wtedy w każdym przypadku trzeba ponownie przystąpić do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.