28 listopada 2020

Zakup auta w czasie pandemii cz. 4

oględziny auta podczas pandemii
Przyszedł ten dzień i nastała ta pora. Jedziesz na oględziny. Masz ze sobą maseczkę, płyn dezynfekujący i rozgrzaną do czerwoności głowę. Bo kto się w takich chwilach nie poddaje emocjom? W końcu przed Tobą prawdopodobny zakup auta! Ciesz się chwilą, ale nie zapominaj o tym że za niedługo możesz wydać całkiem sporą sumkę pieniędzy. 

Szczegółowy opis oględzin i kroków, które należy wykonać, znajdziesz tutaj. Teraz skupimy się na dwóch niezwykle ważnych elementach. 

  1. Po dokładnym obejrzeniu samochodu wyjedź na jazdę próbną. Dobrze, by pojazd miał “zimny silnik”, nagrzany działa zdecydowanie płynniej i trudniej zwrócić uwagę na niektóre reakcje. Jazda próbna powinna trwać około 30 minut, najlepiej na różnych nawierzchniach, zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim. Wyłącz radio, zamknij okna i wsłuchaj się w dochodzące dźwięki. Sprawdzaj płynność jazdy, redukuj biegi, sprawdzaj reakcję hamulców, czy układu kierowniczego. Jeśli chcesz mieć pewność, odwiedź autoryzowaną stację kontroli pojazdów, która w profesjonalny sposób zweryfikuje stan auta.
  2. Nie zakochuj się tak zupełnie od razu! Daj sobie trochę czasu, ochłoń i przemyśl swoją decyzję. A gdy już ją podejmiesz… zastanów się jeszcze raz i skonsultuj z kimś, kto może mieć do wybranego auta znacznie chłodniejszy stosunek. 

Zawsze. Serio, zawsze warto skonsultować swój wybór z osobą, która ma mniej emocjonalny stosunek do zakupu auta.

Zakup auta – idzie nowe

Proces zakupu samochodu w 2020 roku zdecydowanie się zmienił. Naszym zdaniem jednak: na lepsze. Przywiązujemy znacznie więcej uwagi do weryfikacji auta na etapie wstępnym, wiele punktów możemy odhaczyć jeszcze z pozycji domowej kanapy, korzystając z internetu. 

W ogłoszeniach oprócz zdjęć samochodu coraz częściej są też materiały wideo z prezentacją pojazdu. Propozycja przeprowadzenia wideokonferencji nie brzmi jak fanaberia, a pytanie o VIN nie jest wścibskie. Profesjonalni sprzedający oferują sprzedaż samochodów z usługą dostarczenia pod wskazany adres. 

Nadal jednak Twoim obowiązkiem jest dokładne prześwietlenie auta, zweryfikowanie jego stanu pod względem prawnym i technicznym. No i na koniec, choć to wcale nie jest najmniej ważne… wiele będzie zależało od Twoich umiejętności negocjacyjnych.

zakup auta nie jest łatwy, ale przynosi wiele satysfakcji

I już! Życzymy Ci szerokiej drogi, bezawaryjnego auta i mnóstwo satysfakcji z podjętej decyzji