7 maja 2023

Wymiana wycieraczek w samochodzie – poradnik krok po kroku

wycieraczki

O piórach wycieraczek przedniej szyby łatwo zapomnieć dopóki nie trzeba ich użyć. Kiedy zacznie padać deszcz lub śnieg i włączysz wycieraczki, może się okazać, że pióra są stare, zużyte i nie spełniają swojej funkcji. Wymiana wycieraczek w samochodzie – poradnik krok po kroku.

Widoczność przez przednią szybę ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Szczególnie podczas niesprzyjających pór roku, jak jesień czy zima. Wtedy sprawne wycieraczki, czyli takie, które są w stanie skutecznie oczyścić przednią szybę, są nie do przecenienia.

Ale wycieraczki, podobnie jak inne elementy samochodu, ulegają zużyciu. Na szczęście ich wymiana okazuje się banalnie prosta.

Wymiana wycieraczek: kiedy należy to uczynić?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wtedy, gdy zauważymy ich zużycie. Świadczą o tym smugi pozostawiane na szybie, piski, czy widoczne pęknięcia na końcówkach piór wycieraczek.

Ale to nie wszystko. O zużyciu wycieraczek świadczy również nieprzyleganie ich do szyby, a także brak płynności pracy. To kolejne jasne sygnały na temat konieczności ich wymiany na nowe.

Jak często wymienić wycieraczki?

Producenci co do tego nie mają żadnych wątpliwości. Choć większość kierowców zwleka do ostatniej chwili, eksperci zalegają wymianę wycieraczek co pół roku. Najlepszymi porami na założenie nowego kompletu są koniec lata oraz początek wiosny.

Wynika to ze zmiany warunków atmosferycznych. O ile jesienią mamy częste opady deszczu, o tyle zimą wycieraczki są narażone na bardzo ciężkie warunki. Śnieg, lód zalegający na szybie, czy sól spod kół innych pojazdów – wszystko to ma ogromny wpływ na ich stan.

Dlatego po zimie, nawet jeśli staraliśmy się ich nie używać, gdy na szybie auta zalegał poranny lód, wycieraczki często są już wyeksploatowane. W rezultacie początek wiosny to dobra pora na ich wymianę.

Wymiana wycieraczek: jakie wybrać?

Każdy samochód ma zalecany przez producenta rodzaj, typ zaczepu oraz rozmiar piór wycieraczek, który jest właściwy nie tylko dla danego modelu samochodu, ale i rocznika. Jak wybrać wycieraczki?

wycieraczki

Klasyczne pióra wycieraczek.

Jakie są typy wycieraczek?

Wyróżniamy trzy typy wycieraczek:

  • klasyczne wycieraczki przegubowe (szkieletowe), które występują przede wszystkim w samochodach starszego typu. Wyróżniają się one metalowym stelażem, dociskającym pióro do szyby. Są stosunkowo tanie i niezbyt trwałe, a przy pracy z dużą prędkością „tracą” docisk, w rezultacie czego słabo zbierają wodę z szyby. Mają wymienne pióra
  • wycieraczki bezprzegubowe (zwane „bananami) – występują przeważnie w nowych modelach. Wyróżniają się dużą elastycznością oraz stelażem zintegrowanym z piórem. Ich największa zaleta, poza nowoczesnym wyglądem, to fakt, że zawsze idealnie przylegają do szyby. Kolejny plus – ciach praca
  • wycieraczki hybrydowe – stanowią połączenie wycieraczek o tradycyjnej konstrukcji szkieletowej z bezeprzegubowymi. Wyróżniają się dobrym przyleganiem do szyby oraz tym, że pasują również do starszych modeli, w których przednia szyby miała bardziej wypukły kształt niż w nowoczesnych pojazdach

Na co zwrócić uwagę przed zakupem nowych wycieraczek?

Poza rodzajem zastosowanych wycieraczek, przy zakupie nowych należy zwrócić uwagę jeszcze na dwie rzeczy. To typ zaczepu oraz długość piór (TUTAJ dowiesz się, czym jest szpera).

Typ zaczepu określa nam to, w jaki sposób pióro wycieraczek łączy się z ramieniem. Co ważne, w obrębie danego modelu może się on różnić w zależności od roku produkcji. Tak jest przykładowo w przypadku Renault Scenica II, który ma zaczep albo na bolec, albo wsuwany.

Choć przed zakupem warto znać rodzaj zaczepu, nawet jeśli kupiliśmy niewłaściwe wycieraczki, to nie jesteśmy na przegranej pozycji. Dlaczego? W razie konieczności można sięgnąć po odpowiedni adapter do wycieraczek.

wycieraczki

Tak wyglądają nowoczesne wycieraczki bezprzegubowe.

A co z długością wycieraczek? Jak ją dobrać? Tutaj możliwości jest kilka:

  • zajrzyj do instrukcji obsługi samochodu
  • skorzystaj z wyszukiwarki piór wycieraczek, dostępnej online albo na stronie producenta, albo też sklepów z częściami zamiennymi
  • jeśli jesteś na stacji benzynowej, czy w sklepie samoobsługowym, i wybierasz wycieraczki samemu, pamiętaj, że na opakowaniu każdego pióra widnieje tabelka z modelami, do których ono pasuje
  • zawsze też możesz samemu zmierzyć pióra wycieraczek i na tej podstawie dobrać odpowiednie do swojego samochodu. Uwaga: lewe i prawe pióro wycieraczek w większości modeli mają różną długość. Jeśli założysz do samochodu dłuższe pióra niż zalecane, wycieraczki mogą o siebie uderzać, uszkadzając silniczek lub prowadząc do uszkodzenia samych piór. Ale to nie wszystko – uszkodzeniu mogą ulec również szyba, a nawet jej rama

Wymiana wycieraczek: ile kosztują nowe pióra?

Nowe pióra wycieraczek nie są dużym wydatkiem. Najtańsze są wycieraczki starego typu (szkieletowe) – ich ceny startują z pułapu kilkudziesięciu złotych. Z kolei wycieraczki bezprzegubowe potrafią kosztować nawet 100 zł.

Montażu nowych wycieraczek – czy można zrobić to samemu?

Jak najbardziej. To nic trudnego. Przeważnie montażu wycieraczek można dokonać bez użycia narzędzi. Wystarczy do tego trochę doświadczenia i nieco sprytu.

Wymiana wycieraczek: jak zrobić krok po kroku?

W przypadku najnowszych aut z wycieraczkami bezprzegubowymi operacja trwa dosłownie chwilę. Nieco dłużej zajmuje wymiana wycieraczek z zaczepem „na bolec”, ponieważ nieco trudniej się je demontuje i montuje. Ale niezależnie od tego, operacja ta zawsze składa się z poniższych kroków.

wycieraczki

Wymiana piór wycieraczek to nic skomplikowanego.

Krok 1: Odciągnięcie ramienia wycieraczek

Przeważnie wykonuje się to bez konieczności otwarcia maski. W przypadku niektórych samochodów trzeba ją otworzyć – inaczej nie ma możliwości odciągnięcia ramienia.

Krok 2: Zdjęcie pióra wycieraczek

W przypadku wycieraczek bezprzegubowych wystarczy wcisnąć odpowiedni plastikowy element i je wysunąć. Z kolei w wycieraczkach na bolec należy najpierw obrócić pióra, aby ją wysunąć.

Krok 3: Montaż nowych piór

Wykonujemy go odwrotnie do demontażu. Większa trudność jest w przypadku wycieraczek starego typu.

Krok 4: Opuść ramię wycieraczki

Należy ostrożnie opuścić ramię, aby nie uderzyło o szybę.

Krok 5: Sprawdź czy wycieraczka dobrze przylega do szyby

Jeśli wycieraczka dobrze przylega do szyby – na całej swojej powierzchni – oznacza to, że operacja udała się pomyślnie.

Wymiana gum w wycieraczkach – czy to się opłaca?

Do wymiany samych gum wycieraczek zazwyczaj potrzeba narzędzia w postaci płaskoszczypców. Nowe gumy to wydatek około 10-15 zł. Czyli naprawdę niewielki.

Kiedy to się opłaca? Przede wszystkim w przypadku starych modeli samochodów, do których po prostu ciężko dobrać wycieraczki. Takie auta często dysponują wycieraczkami starszego typu, w przypadku których wystarczy odchylić uchwyty, włożyć nowe gumki i za po mocą płaskoszczypców z powrotem je zagiąć.

W przypadku wycieraczek bezprzegubowych zatrzaski gumek często są sprytnie ukryte przez producenta. Dlatego przy ich wymianie trzeba wykazać się odrobiną sprytu. Jednak pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy (TUTAJ poznasz budowę układu kierowniczego).

Jak wydłużyć żywotność wycieraczek?

Oto jak wydłużyć żywotność wycieraczek:

  • nie używać ich na sucho
  • regularnie czyścić wycieraczki – po wizycie na myjni lub raz w tygodniu przetrzeć je miękką ściereczką
  • konserwować ruchome części – zawiasy, przeguby i sprężyny co jakiś czas „popsikać” smarem w aerozolu
  • chronić wycieraczki przed słońcem – w gorące dni postaraj się, aby przednia szyba nie była narażona na bezpośrednie działanie słońca i parkując samochód, w miarę możliwości postaraj się znaleźć zacienione miejsce. Inaczej na wycieraczki działają szkodliwe promienie słoneczne, powodujące ich pękanie
  • podnieś wycieraczki zimą podczas parkowania – dzięki temu nie przymarzną do szyby
  • nie usuwaj śniegu i lodu za pomocą wycieraczek

Wymiana wycieraczek - GALERIA

wycieraczki
wycieraczki
wycieraczki