Strona główna / Testy / Volkswagen Passat B5 – tanie i praktyczne auto

Volkswagen Passat B5 – tanie i praktyczne auto

Łukasz Borowicz

8 min. czytania
Volkswagen Passat B5
00:00
00:00

Klasyka, choć nie klasyk- Passat B5 to auto o ponadczasowym wyglądzie. Produkowany w latach 1996 – 2005. W czasie premiery prezentował się nowocześnie i elegancko, co sprawiło, że dziś także trudno mu zarzucić brak stylu. 

To duże, praktyczne i wygodne auto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pewne wątpliwości może budzić jedynie wynik zaledwie 3 gwiazdek uzyskanych w testach NCAP.

Volkswagen Passat to kawał historii motoryzacji. Tu omawiamy generację B5, a na zdjęciu pierwsza edycja modelu, Typ 32, podczas zjazdu oldtimerów.
Volkswagen Passat to kawał historii motoryzacji. Tu omawiamy generację B5, a na zdjęciu pierwsza edycja modelu, Typ 32, podczas zjazdu oldtimerów.

Dostępne silniki

Paleta silników Passata B5 jest bardzo obszerna. Wśród silników benzynowych znajdziemy tu pojemności od 1.6 l aż do 4.0 l w zakresie mocy od 100 do 275 KM. Dla osób, które oczekują niskiego spalania i niezawodności dobrze sprawdzi się silnik 1.6 l o mocy 100 lub 102 KM. Podobną niezawodnością cechuje się wolnossące 1.8 l o mocy 125 KM i 2.0 o mocy 115 i 130 KM.

Szukając silnika z zadowalającym przyspieszeniem, dobrze wziąć pod uwagę 2.8 l V6 o mocy 193 KM lub jednostki VR5 albo W8. Warto jednak wiedzieć, że tutaj ewentualne naprawy będą naprawdę drogie.

Zejdźmy na ziemię. W przypadku Passata B5 najbardziej polecanym jest silnik 1.8 l turbo, który słynie ze swojej niezawodności, dynamiki i podatności na modyfikacje. Co ważne, wszystkie silniki benzynowe będą dobrze współpracować z instalacją LPG.

Volkswagen Passat B5, mimo swojego wieku, jest jeszcze całkiem popularny na europejskich ulicach. Na zdjęciu uwieczniony w Strasburgu we Francji.
Volkswagen Passat B5, mimo swojego wieku, jest jeszcze całkiem popularny na europejskich ulicach. Na zdjęciu uwieczniony w Strasburgu we Francji.

Dużą popularnością na rynku wtórnym cieszy się Passat B5 z silnikiem Diesla. Mamy do wyboru pojemności od 1.9 l do 2.5 l przy zakresie mocy od 90 do 180 KM. Najbardziej polecaną jednostką w tym przypadku jest silnik 1.9 l, który występuje w wielu wariantach mocy. Każdy z wariantów będzie godny polecenia pod względem niezawodności, a najlepszą sławą cieszy się 1.9 l o mocy 130 KM.

Najlepsze samochody do 10 tys. zł. Sprawdź >>>

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku silników Diesla TDI – 2.0 l oraz V6 2.5 l. Ten ostatni ma sporo wad konstrukcyjnych, które mogą powodować zacieranie się wałków rozrządu, trzpieni zaworowych czy uszkodzenia pompy wtryskowej lub filtra odpowietrzenia skrzyni korbowej. 

Ile kosztuje Volkswagen Passat B5?

Ceny Passata B5 nie są wysokie, bo zaczynają się już od 1700 złotych. Najdroższe egzemplarze znajdziemy w granicach 20 tys. złotych. Wbrew pozorom, nie będzie to jednak pancerny i tani w  utrzymaniu wóz. Skomplikowane zawieszenie przednie B5 jest trwałe ale nie dożywotnie. Może okazać się drogie przy naprawie. Ceny części mogą wydawać się nieadekwatne do ceny zakupu auta. Na co przygotować się, kupując Passata B5? Sprawdź w naszym teście

Logo Otomoto TV

Parametry techniczne

Nasze testy

Głośność
  • Wynik [dB] 140 km/h
  • Wynik [dB] 90 km/h
Spalanie
  • Miasto
  • Trasa
  • Autostrada
Test kubka
Test walizek
Volkswagen Passat B5

Volkswagen

Passat B5

Głośność
  • 68,3 db
  • 59,7 db
Spalanie
  • PB 9,8 l / 100 km
  • PB 5,9 l / 100 km
  • PB 8,6 l / 100 km
zdany
4 walizki
Logotyp motopedia

Porównaj z:

Dodaj samochód do porównania.

Wybrano samochód do porównania.

Wybrano samochody do porównania.