12 lutego 2023

Używane samochody dostawcze – styczeń’23. Nowe w górę, używane w dół.

samochody dostawcze

Używane samochody dostawcze w styczniu nie cieszyły się dużym wzięciem. Niepewna sytuacja gospodarcza zniechęca do wymiany floty. Eksperci przewidują zatem, że rok 2023 będzie żniwami dla warsztatów samochodowych.

Skoro rzadziej będziemy wymieniać samochody, dłużej trzeba będzie je serwisować i naprawiać. Jednocześnie na rynku cały czas występują problemy z podażą samochodów.

Wg IBRM Samar, w styczniu import używanych samochodów dostawczych był o 8,1 proc. mniejszy niż przed rokiem. To konsekwencja sytuacji na wszystkich europejskich rynkach, gdzie cały ubiegły rok zamknął się wynikiem -18,1 proc. rejestracji nowych samochodów dostawczych w porównaniu z 2021.

Spadki także na zachodzie

Zagraniczne firmy nie wymieniają swoich pojazdów, a zatem ich dotychczasowe auta nie trafiają na rynek wtórny. W Niemczech, które stanowią główne źródło importu samochodów do Polski, liczba rejestracji pojazdów dostawczych była w ub. roku mniejsza o 13 proc, ale w Hiszpanii już spadek wyniósł ponad 20 proc.

Na OTOMOTO, w styczniu 13,8 proc. ofert sprzedaży to samochody dostawcze pochodzące z Niemiec, 7,3 proc. przywieziono z Francji, a 3,1 proc. z Belgii. Najłatwiej dostępną marką pozostaje Renault, którego różne modele stanowiły 18,9 proc. ofert wśród dostawczaków. Na drugim miejscu dostępności uplasował się Fiat, a na trzecim miejscu Iveco.

Renault pozostaje także najpopularniejszą marką wśród potencjalnych kupujących (16,8 proc. wyświetleń), wyprzedzając samochody spod znaku Fiata i Mercedesa (odpowiednio 15,8 proc. i 12,2 proc. wyświetleń).

Tanie poszukiwane

Najwięcej ofert i największe zainteresowanie dotyczyło samochodów dostawczych z przedziału 50 -75 tys. złotych (18,8 proc. wystawionych ogłoszeń i 15,2 proc. wyświetleń). Na drugim miejscu pod względem podaży znalazły się pojazdy za 75 -100 tys. złotych (13,3 proc. ofert), ale potencjalni kupujący większą uwagę zwracali na auta z przedziału 30 – 40 tys. złotych (13 proc. wyświetleń ogłoszeń).

2016-2018 to najchętniej wyświetlane roczniki samochodów dostawczych (20,1 proc.) i takich ofert było w styczniu najwięcej na OTOMOTO. Ale pojazdy z roczników 2003-2007 wygenerowały 15,15 proc. wyświetleń i oferowano je w 11,4 proc. ogłoszeń. Jak na auta dostawcze przystało, dominują te z bardzo dużym przebiegiem na liczniku.

Samochody dostawcze czyli duże przebiegi

Najwięcej ofert to pojazdy z przejechanymi ponad 300 tys. kilometrów (22 proc. wystawionych ogłoszeń). Nie zniechęca to potencjalnych kupujących, bo właśnie takie oferty oglądali najczęściej (24,2 proc. wyświetleń).

Niezmiennie, najpopularniejszym rodzajem zabudowy jest furgon (blaszak). Ponad 52 proc. wyświetlonych ogłoszeń to właśnie furgony i takich ofert było w styczniu najwięcej na OTOMOTO (57,3 proc. wystawionych ogłoszeń). Na drugim miejscu zainteresowania były kampery (12,6 proc. wyświetleń ogłoszeń). Pod względem dostępności – plandeki (6,8 proc. wystawionych ogłoszeń).

Zaledwie 0,4 proc. oferowanych samochodów dostawczych stanowiły elektryki, zdecydowanie dominują na tym rynku silniki Diesla (96,4 proc. wystawionych ogłoszeń). Analogicznie dominują manualne skrzynie biegów (88,7 proc. wystawionych ogłoszeń i 86 proc. wyświetleń).

Samochody dostawcze - styczeń'23 - GALERIA

samochody dostawcze