2 lipca 2023

To pierwszy samochód z certyfikatem do latania w przestworzach. Poznaj Alef Model A

Alef Model A – jeździ jak samochód, lata prawie jak dron. Fot. Alef Aeronautics
Alef Model A – jeździ jak samochód, lata prawie jak dron. Fot. Alef Aeronautics

Alef Model A stworzony przez firmę Alef Aeronautics otrzymał właśnie prawną zgodę rządu USA na podróże w przestworzach. Czy to początek większej rewolucji?

Latające samochody – w teorii brzmi to trochę jak science fiction, choć z drugiej strony świat rozwija się w tak szybkim tempie, że chyba nic nas nie powinno już zaskoczyć. Całkiem niedawno pisaliśmy o polskim „latającym” wynalazku. Szczegóły poznasz TUTAJ.

PRZYSZŁOŚĆ NADESZŁA - LATAJĄCE AUTA JUŻ SĄ

Zobacz video news

Od tego wszystko się zaczęło

Branża motoryzacyjna się zmienia. I to dość dynamicznie. Obecnie najwięksi gracze na rynku skupiają się głównie na elektryfikacji napędów. Ale nie brakuje entuzjastów, którzy poszukują czegoś więcej i marzą o rewolucji w transporcie.

Firma Alef Aeronautics zbudowała prototyp Alefa Model A już w 2016 roku. Dopracowana wersja i autorski napęd elektryczny tego nietuzinkowego auta zostały później pokazane Timowi Draperowi, znanemu inwestorowi Venture Capital i wczesnemu inwestorowi Tesli.

Zespół Draper Associates Fund V zainwestował wówczas 3 mln dolarów, by rozpocząć program. W październiku zeszłego roku Alef przedstawił światu „Model A" jako pierwszy elektryczny samochód latający z możliwością jazdy po ulicy oraz pionowego startu i lądowania. (ZOBACZ też: Elektryczne latające taksówki w Paryżu. Pojawią się już w 2024 roku).

Nowe możliwości

Elektryczny Alef Model A może poruszać się jak każdy inny samochód po drodze, ale również ma być przystosowany do latania. Startuje on pionowo, podobnie jak helikoptery czy drony. W założeniach ma zapewnić zasięg do 320 kilometrów podczas zwykłej jazdy oraz do niecałych 180 km lotu.

Model A jest samochodem dwuosobowym, ale w planach firmy Alef jest również Model Z, który będzie miał miejsce dla czterech pasażerów. Nie jest to jednak raczej tani pojazd. Jego przedsprzedaż rozpoczęto w październiku 2022 roku za 300 tys. dolarów. Firma twierdzi, że do końca roku zebrała ponad 440 rezerwacji. Produkcja pojazdu ma rozpocząć się w roku 2025.

Model A uzyskał niedawno certyfikat Federalnego Urzędu Lotnictwa (FAA), dzięki któremu może oficjalnie latać na terenie USA. Jest to pierwsza maszyna tego typu, która może pochwalić się takim dokumentem. Niestety regulacje prawne dotyczące maszyn eVTOL są dopiero w trakcie przygotowywania, dlatego zgoda wydana dla Modelu A zawiera wiele ograniczeń. Może on latać tylko w określonych strefach i w określonym celu.