13 października 2022

Temperatura wnętrza – jak wpływa na nią kolor samochodu?

lakierowanie - temperatura wewnątrz

Choć kolor samochodu wybiera się przede wszystkim oczami, trzeba zdać sobie sprawę, że ma on wpływ również na inne czynniki podczas użytkowania. I nie chodzi tu o łatwość utrzymania czystości. Temperatura wnętrza – jak wpływa na nią kolor samochodu?

Kolor ma znaczenie. Szczególnie podczas upałów, czy w miejscach, gdzie niemal przez cały rok świeci słońce. Ich mieszkańcy zazwyczaj wybierają jaśniejsze odzież czy samochody.

Owszem, współczesne pojazdy często są zaopatrzone w klimatyzację, jednak czasem, po wielogodzinnym postoju w pełnym słońcu, temperatura wnętrza początkowo jest nie do zniesienia. Poza tym, jeśli wsiadamy do takiej kabiny, a następnie ustawiamy klimatyzację na jak najszybsze schłodzenie kabiny, łatwo o przeziębienie.

Mercedes klasy C

Mercedes klasy C

Poniżej znajdziecie szczegółowy przewodnik o tym, jakie kolory samochodów wpływają na temperaturę wnętrza. Jest to szczególnie ważne dla kierowców, którzy nadal korzystają z aut bez klimatyzacji.

Temperatura wnętrza – wpływ koloru na kabinę

Nauka o wpływie barw na temperaturę jest dość prosta. Jasne kolory dobrze odbijają światło, dzięki czemu przepuszczają mniej ciepła. Z kolei ciemne pochłaniają ciepło (TUTAJ dowiesz się, jak wydłużyć życie samochodu).

Białe lub jasne przedmioty odbijają wszystkie długości fal światła, pochłaniając minimalną ilość ciepła. Z drugiej strony, ciemne pochłaniają wszystkie długości fal, co sprawia, że czarna barwa jest cieplejsza w porównaniu z jasnymi.

temperatura wewnątrz

Trzeba sobie zdać sprawę, że temperatura wnętrza to również jego kolor. Tutaj zasada jest podobna, co przy nadwoziu. Ale oprócz koloru na wysokie temperatury w kabinie wpływają również inne czynniki:

Kolor tapicerki

Im jaśniejsza tapicerka – tym chłodniejsze wnętrze. Fotele samochodowe są na ogół najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, ponieważ światło trafia na nie bezpośrednio.

2023 Peugeot 408

Ciemne siedzenia pochłaniają więcej ciepła, przez co pod wpływem słońca stają się gorące.

Materiał, jakim wykończono kabinę

Materiał, z którego wykonane są siedzenia, również może mieć wpływ na temperaturę. Skóra na ogół nagrzewa się mocniej w porównaniu z innymi materiałami. Jeśli twój samochód ma skórzane fotele, możesz się spodziewać tego, że narażone na bezpośrednie promienie słoneczne, staną się po prostu gorące (TUTAJ poznasz najczęstsze błędy parkingowe).

Inne elementy kabiny

Wpływ na temperaturę wnętrza nie ogranicza się tylko do foteli samochodowych i materiału, z jakiego je wykonano. Kolor kierownicy, lewarka zmiany biegów i deski rozdzielczej również przyczyniają się do nagrzewania wnętrza. Elementy o ciemnym kolorze prawdopodobnie będą cieplejsze.

Honda e - ekrany

Czas spędzony pod słońcem

Czas przebywania samochodu pod słońcem jest również jednym z istotnych czynników wpływających na temperaturę wnętrza. Jeśli twój samochód będzie wystawiony na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, nagrzeje się i na odwrót.

Temperatura wnętrza – jakie kolory samochody zapewniają niższą?

Gdy samochód jest zaparkowany przez dłuższy czas w miejscu nasłonecznionym, może się nagrzewać niezależnie od barwy nadwozia. Jednak samochody o ciemnych kolorach, takie jak czarny lub granatowy, będą się mocniej nagrzewać w porównaniu z samochodami o jaśniejszych kolorach, takich jak biały lub srebrny.

temperatura wewnątrz

W krajach, w których panują wysokie temperatury przez większą część roku, firmy samochodowe oferują zdecydowaną przewagę jasnych kolorów nad ciemnymi. Jest to w pełni zrozumiałem – w końcu jasne kolory lepiej odbijają promienie słoneczne.

Jak utrzymać wnętrze samochodu w chłodzie?

Gorący klimat i słońce mogą w pewnym stopniu nagrzać wnętrze twojego samochodu, nawet w przypadku jaśniejszych kolorów. Jak utrzymać je w chłodzie? Oto kilka wskazówek:

Parkuj w cieniu

Zawsze staraj się zostawić samochód w zacienionym miejscu lub częściowo zacienionym, na wypadek, gdyby w pełni zacienione miejsce nie było dostępne. Nawet niewielka ilość cienia może pomóc w utrzymaniu niskiej temperatury w samochodzie.

Stosuj osłony

osłona przeciwsłoneczna

W upalne dnie warto stosować osłony przeciwsłoneczne, odbijające promienie słoneczne. W ofercie dostępne są takie osłony na przednie, tylne oraz boczne okna. Zminimalizują one temperaturę wnętrza, co jest szczególnie istotne w samochodach bez klimatyzacji.

Zabezpiecz siedzenia i kierownicę

Chociaż osłony przeciwsłoneczne działają jak warstwy ochronne na kierownicę i siedzenia, warto podjąć dodatkowe kroki. Siedzenia i kierownice można przykryć ręcznikami lub grubymi kawałkami materiału, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

W ten sposób kierownica i siedzenia nie będą zbyt gorące, gdy ich dotkniesz.

Przyciemnij okna

przyciemniane okna

Warto znać przepisy dotyczące przyciemniania okien samochodowych zanim się zdecyduje na taki krok. Z pewnością ich montaż może zminimalizować wpływ słońca na temperaturę w kabinie.