17 czerwca 2022

Tabliczka znamionowa samochodu – jakie informacje na niej widnieją?

tabliczka znamionowa

Zawiera podstawowe informacje o samochodzie i musi być na stałe przytwierdzona do jego nadwozia. Tabliczka znamionowa – co musisz o niej wiedzieć i jakie dane na niej widnieją?

Dokumentem, który reguluje przepisy dotyczące tabliczki znamionowej jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Przepisy w nim zawarte determinują sposób umieszczenia tabliczki oraz informacje, jakie powinny się na niej znaleźć.

Czym jest tabliczka znamionowa pojazdu?

Zgodnie z przepisami tabliczka znamionowa powinna zostać wykonana z trwałego materiału, który nie ulega szybkiej korozji, a naniesionych na nią znaków nie można usunąć.

Zazwyczaj ma ona prostokątny kształt i jest wykonana w formie metalowej płytki lub samoprzylepnej etykiety (TUTAJ znajdziesz informację o płynach, jakie są w samochodzie).

tabliczka znamionowa

W rozporządzeniu Komisji Europejskiej z 2011 roku jest ponadto wytyczna, aby tabliczki znamionowe z metalu były przytwierdzane do samochodu z użyciem nitów. Z kolei jeśli tabliczka została wykonana w formie etykiety, powinna zostać zabezpieczona przy pomocy plomb, być odporna na ścieranie oraz ulec zniszczeniu podczas usuwania.

Gdzie znajduje się tabliczka znamionowa samochodu?

Tabliczka znamionowa po pierwsze powinna zostać umieszczona w widocznym miejscu. Po drugie, musi znajdować się na takim elemencie samochodu, który nie podlega wymianie, nawet po wypadku drogowym.

Przepisy nie określają ścisłej lokalizacji tabliczki. Zazwyczaj jednak znajduje się ona na słupku B i jest widoczna po otwarciu drzwi samochodu. Informację o miejscu, gdzie została przymocowana można znaleźć w książce serwisowej każdego pojazdu.

Informacje na tabliczce znamionowej

Tabliczka znamionowa zawiera następujące informacje, określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku:

  • nazwa producenta pojazdu
  • numer świadectwa homologacji (typu WE lub typu pojazdu)
  • numer VIN
  • maksymalna masa całkowita pojazdu (dla motocykli i motorowerów podaje się poziom hałasu wyznaczony w dB razem z prędkością obrotową silnika, na jakiej został on uzyskany)
  • maksymalna masa całkowita pojazdu
  • maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów dla pojazdów przeznaczonych do ciągnięcia przyczepy
  • maksymalne obciążenia osi (w kolejności od przodu do tyłu pojazdu)

W przypadku przyczep i naczep tabliczka znamionowa zawiera obciążenia pionowe na urządzenia sprzęgające. W pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 maja 2016 roku w nagłówku (lewa kolumna) podaj się kod państwa, w którym pojazd ma zostać zarejestrowany (TUTAJ dowiesz się wszystkiego o zaworze EGR).

Co w przypadku braku tabliczki znamionowej – czy jest ona obowiązkowa?

Tabliczka znamionowa jest wyposażeniem obowiązkowym każdego samochodu. Jej stan (czy jest czytelna i zgodna ze stanem faktycznym) sprawdza diagnosta na stacji diagnostycznej albo policjant przy kontroli drogowej.

Jeśli samochód nie ma tabliczki lub jest ona nieczytelna, albo dane w niej zawarte są niezgodne ze stanem faktycznym – w najlepszym przypadku auto nie przejdzie przeglądu. W gorszym jego właściciel może stracić dowód rejestracyjny, a w najgorszym – samochód zostanie odtransportowany na parking policyjny do momentu wyjaśnienia sprawy (TUTAJ przeczytasz o utylizacji opon).

Jak wyrobić tabliczkę znamionową?

Możemy wnioskować do urzędu o wydanie zastępczej tabliczki znamionowej lub nadanie nowego numeru VIN wraz z tabliczką zastępczą. W pierwszym przypadku ma to miejsce, jeśli:

  • tabliczka została zagubiona, zniszczona lub po prostu jej nie ma
  • zmieniono numer VIN pojazdu

W drugim przypadku, czyli nadanie numeru VIN wraz z tabliczką wnioskujemy, gdy:

  • wymieniono ramę lub podwozie pojazdu na inne (bez numeru fabrycznego)
  • numer VIN pojazdu został zatarty lub sfałszowany
  • numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu w wyniku wypadku (lub naprawy pojazdu)
  • pojazd jest zabytkowy i nie ma nadanego numeru VIN
tabliczka znamionowa

Tabliczka zabytkowego Mercedesa.

Kroki, jakie należy podjąć chcąc wyrobić zastępczą tabliczkę znamionową:

  • należy udać się do stacji diagnostycznej w celu zdobycia odpowiedniego zaświadczenia (najlepiej od rzeczoznawcy)
  • następnie należy skierować się do wydziału komunikacji z zaświadczeniem od rzeczoznawcy (w przypadku, gdy VIN uległ korozji lub zniszczeniu, albo sprawa dotyczy pojazdu zabytkowego bez VIN-u), dowodem osobistym i wypełnionym wnioskiem

Koszt wydania decyzji o zastępczej tabliczce wynosi 10 zł (17 zł w przypadku pełnomocnictwa).

Tabliczka znamionowa - GALERIA

tabliczka znamionowa
tabliczka znamionowa