Wycieraczki samochodowe na oblodzonej szybie

Maciej Nowopolski

12 stycznia 2021

Szerokości i… widoczności

Wyobraź sobie, że jedziesz autem po zmroku, pada śnieg, szyby zaparowane są od wewnątrz, wycieraczki rozmazują brudną szybę, do tego oślepiające światła mijających Cię pojazdów, a Ty ledwo widzisz drogę. Brzmi znajomo? Być może gdzieś na poboczu znajduje się pieszy, aż strach pomyśleć o konsekwencjach! Taka sytuacja zdarzyła się każdemu z nas za kierownicą.

Na szczęście możemy takich okoliczności unikać! Proponuję skupić się na rzeczach, na które mamy wpływ. Pora dnia, pogoda i fantazja pieszego? Tego raczej nie zmienimy. Przekierujmy więc naszą uwagę na to, co my możemy aktywnie zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo nasze i otoczenia.

Mniej wilgoci, mniej problemów

Sprawne światła i dokładne odśnieżenie auta przed jazdą to oczywistość. W mroźne dni każda nadmierna ilość wilgoci wewnątrz powoduje zaparowane szyby, a więc starajmy się usuwać z dywaników wodę tak często jak to możliwe. Tu z pomocą przychodzi klimatyzacja (osusza powietrze) i sprawny system nawiewów. Można też skorzystać z higroskopijnych woreczków pochłaniających wilgoć, wystarczy je położyć gdziekolwiek na wierzchu. Warto pamiętać aby częściej niż latem kontrolować i dolewać płyn do spryskiwaczy, żeby  nie zabrakło go w najmniej oczekiwanym  momencie. 

Wycieraczki samochodowe na oblodzonej szybie
Jeśli nie chcesz doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia wycieraczek, unikaj uruchamiania ich na oblodzonej szybie.

Wycieraczki samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym zadaniem wycieraczki jest dokładnie oczyścić powierzchnię, dlatego  kluczowe jest ich dopasowanie. Sam dobór wycieraczek może przyprawić o ból głowy, gdyż  producenci samochodów ciągle wprowadzają nowe rozwiązania. Warto upewnić się u eksperta lub na stronie producenta wycieraczek, że wybrany produkt na pewno będzie pasował do Twojego samochodu.

Na marginesie mówiąc, wynalazł je Polak – Józef  Hofmann. Nie dość że był wybitnym pianistą, to jeszcze wynalazcą. Zainspirowany miarową pracą metronomu wpadł na pomysł wykorzystania podobnego mechanizmu przy usuwaniu wody z  szyby w automobilu.

Warto zwrócić uwagę na technologię, gdyż najczęściej wycieraczki o zbliżonej konstrukcji do tych z pierwszego fabrycznego montażu będą sprawować się najlepiej. Stanowczo polecam nowoczesne produkty z dodatkami silikonu lub teflonu. To czyni je bardziej wytrzymałymi. Pamiętaj, że nawet najlepsze wycieraczki nie będą działać prawidłowo, gdy inne części mechanizmu: ramiona, szyba i spryskiwacze nie będą w dobrym stanie. 

Po czym poznać, że wycieraczki się zużyły?

Tradycyjne objawy źle działających wycieraczek to:

  • Rozmazywanie usuwanej wody czy śniegu
  • Pozostawianie wyraźnych smug na szybie
  • “Skakanie” po szybie i głośna praca

Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne problemy to:

  • Wyczyść pióra wycieraczek, zanieczyszczenia trwale do nich przyklejone powodują ich przyspieszone zużycie oraz niedokładną pracę
  • Sprawdź czy nie ma luzów na mechanizmie ramion (szczególnie dotyczy aut z większym przebiegiem) 
  • Sprawdź czy każde z ramion ma prawidłowy 90-stopniowy kąt natarcia w stosunku do szyby

Jeśli wszystkie mechanizmy są sprawne, a szyba po kilku cyklach pracy wycieraczek nadal nie jest czysta i wciąż występuje dyskomfort widoczności, koniecznie wymień wycieraczki na nowe. Pamiętaj że większość dobrych piór wycieraczek wykonana jest z naturalnego kauczuku, który jest miękki i niestety delikatny. Powinien sobie poradzić z mokrym brudem, jednak w starciu z lodem lub suchym brudem bardzo łatwo jest o drobne zniszczenia pióra, które z pewnością spowodują pogorszone właściwości ścierania. Unikajmy pracy wycieraczek po takich powierzchniach. 

Na koniec w obecnych trudnych warunkach życzę szerokości i widoczności !

wycieraczki samochodowe

Maciej Nowopolski – startuje w rajdach samochodowych, pasjonat motoryzacji, ekspert w dziedzinie wycieraczek, współwłaściciel firmy OXIMO.

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.