12 stycznia 2021
Wyobraź sobie, że jedziesz autem po zmroku, pada śnieg, szyby zaparowane są od wewnątrz, wycieraczki rozmazują brudną szybę, do tego oślepiające światła mijających Cię pojazdów, a Ty ledwo widzisz drogę. Brzmi znajomo? Być może gdzieś na poboczu znajduje się pieszy, aż strach pomyśleć o konsekwencjach! Taka sytuacja zdarzyła się każdemu z nas za kierownicą.

Na szczęście możemy takich okoliczności unikać! Proponuję skupić się na rzeczach, na które mamy wpływ. Pora dnia, pogoda i fantazja pieszego? Tego raczej nie zmienimy. Przekierujmy więc naszą uwagę na to, co my możemy aktywnie zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo nasze i otoczenia.

Mniej wilgoci, mniej problemów

Sprawne światła i dokładne odśnieżenie auta przed jazdą to oczywistość. W mroźne dni każda nadmierna ilość wilgoci wewnątrz powoduje zaparowane szyby, a więc starajmy się usuwać z dywaników wodę tak często jak to możliwe. Tu z pomocą przychodzi klimatyzacja (osusza powietrze) i sprawny system nawiewów. Można też skorzystać z higroskopijnych woreczków pochłaniających wilgoć, wystarczy je położyć gdziekolwiek na wierzchu. Warto pamiętać aby częściej niż latem kontrolować i dolewać płyn do spryskiwaczy, żeby  nie zabrakło go w najmniej oczekiwanym  momencie. 

Wycieraczki samochodowe na oblodzonej szybie

Jeśli nie chcesz doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia wycieraczek, unikaj uruchamiania ich na oblodzonej szybie.

Wycieraczki samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym zadaniem wycieraczki jest dokładnie oczyścić powierzchnię, dlatego  kluczowe jest ich dopasowanie. Sam dobór wycieraczek może przyprawić o ból głowy, gdyż  producenci samochodów ciągle wprowadzają nowe rozwiązania. Warto upewnić się u eksperta lub na stronie producenta wycieraczek, że wybrany produkt na pewno będzie pasował do Twojego samochodu.

Na marginesie mówiąc, wynalazł je Polak – Józef  Hofmann. Nie dość że był wybitnym pianistą, to jeszcze wynalazcą. Zainspirowany miarową pracą metronomu wpadł na pomysł wykorzystania podobnego mechanizmu przy usuwaniu wody z  szyby w automobilu.

Warto zwrócić uwagę na technologię, gdyż najczęściej wycieraczki o zbliżonej konstrukcji do tych z pierwszego fabrycznego montażu będą sprawować się najlepiej. Stanowczo polecam nowoczesne produkty z dodatkami silikonu lub teflonu. To czyni je bardziej wytrzymałymi. Pamiętaj, że nawet najlepsze wycieraczki nie będą działać prawidłowo, gdy inne części mechanizmu: ramiona, szyba i spryskiwacze nie będą w dobrym stanie. 

Po czym poznać, że wycieraczki się zużyły?

Tradycyjne objawy źle działających wycieraczek to:

  • Rozmazywanie usuwanej wody czy śniegu
  • Pozostawianie wyraźnych smug na szybie
  • “Skakanie” po szybie i głośna praca

Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne problemy to:

  • Wyczyść pióra wycieraczek, zanieczyszczenia trwale do nich przyklejone powodują ich przyspieszone zużycie oraz niedokładną pracę
  • Sprawdź czy nie ma luzów na mechanizmie ramion (szczególnie dotyczy aut z większym przebiegiem) 
  • Sprawdź czy każde z ramion ma prawidłowy 90-stopniowy kąt natarcia w stosunku do szyby

Jeśli wszystkie mechanizmy są sprawne, a szyba po kilku cyklach pracy wycieraczek nadal nie jest czysta i wciąż występuje dyskomfort widoczności, koniecznie wymień wycieraczki na nowe. Pamiętaj że większość dobrych piór wycieraczek wykonana jest z naturalnego kauczuku, który jest miękki i niestety delikatny. Powinien sobie poradzić z mokrym brudem, jednak w starciu z lodem lub suchym brudem bardzo łatwo jest o drobne zniszczenia pióra, które z pewnością spowodują pogorszone właściwości ścierania. Unikajmy pracy wycieraczek po takich powierzchniach. 

Na koniec w obecnych trudnych warunkach życzę szerokości i widoczności !

wycieraczki samochodowe

Maciej Nowopolski – startuje w rajdach samochodowych, pasjonat motoryzacji, ekspert w dziedzinie wycieraczek, współwłaściciel firmy OXIMO.