25 listopada 2020
Bugatti Chiron od absolutna czołówka, jeśli chodzi o prędkość maksymalną. Najpierw był Veyron i granica 400 km/h. Teraz mamy Chirona, który po kilku modyfikacjach, pojechał jeszcze szybciej, bijąc kolejny rekord prędkości. Gdzie można kupić Bugatii Chirona?

Pierwsza setka w 2,5 sekundy, prędkość maksymalna 420 km/h, moc 1500 KM i to wszystko dostępne u nas, w Polsce. Oto Bugatti Chiron – najszybsze, najmocniejsze i najdroższe auto świata. Poznajcie niezwykły supersamochód z ogłoszenia.

Bugatti Chiron

Bugatti Chiron – ogłoszenie na Otomoto

Tak, to nie bajka, przeglądając ogłoszenia sprzedaży samochodów używanych, obok Golfa „czwórki”, Toyoty Yaris, BMW E36 i Daewoo Matiza, można trafić na prawdziwą perełkę– Bugatti Chiron (sprawdź ogłoszenie).

13,6 do… 300 km/h

Samochód jest de facto następcą modelu Veyron, ale dość mocno na nim bazuje. W porównaniu z Veyronem jest od niego dłuższy, szerszy oraz wyższy. O niespełna centymetr w każdym kierunku. Mimo, że wiele elementów auta jest wykonanych z lekkich materiałów kompozytowych, ostatecznie Chiron jest też cięższy od Veyrona i to aż o 155 kg.

Jednak to co najważniejsze, również zostało zmodyfikowane. Silnik to nadal potwór W16 umieszczony centralnie o pojemności 8 litrów z poczwórnym doładowaniem jednak znacznie podkręcony. Moc? Przerażające 1500 KM, które pojawiają się przy 6700 obrotach. Moment obrotowy? To jeszcze bardziej oszałamiające 1600 Nm dostępnych już od 2000 obrotów. Moment przenoszony jest na wszystkie koła za pośrednictwem 7-biegowej, dwusprzęgłowej skrzynię automatycznej.

Bugatti Chiron przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 2,5 s, a to dopiero początek. 200 km/h pojawia się po 6,5 s od startu, a 300 km/h ledwie po 13,6 s. Prędkość maksymalna jest równie oszałamiające. Producent podaje maksymalne 420 km/h, jednak podczas jednej z prób drogowych przeprowadzonych przez magazyn Top Gear udało się rozpędzić Bugatti Chirona do 490 km/h.

Przepiękne nadwozie z charakterystycznymi łukami po bogach znane z Veyrona również zostało nieco zmodyfikowane. Można powiedzieć, że unowocześnione. Jednak warto zwrócić uwagę na nowy wydech oraz płetwę osi środkowej, które są bezpośrednim nawiązanie do historycznego modelu Type 57SC Atlantic. I jeszcze słowo o nazwie, Chiron (czyt. z francuskiego „szhirą”) pochodzi od nazwiska legendarnego kierowcy Bugatti Lousia Chiron startującego w słynnym 24-godzinnego wyścigu w Le Mans.

Ile kosztuje?

Nowy supersamochód ze stajnie Bugatti kosztował około 2,9 miliona euro, czyli 13 milionów złotych. Nie można już jednak go kupić, bo 500 sztuk wyprzedało się na pniu. Egzemplarz z ogłoszenia wyceniono na 17 700 000 zł.

Oczywiście jeśli komuś mało, można szukać Bugatti Chiron w wersji specjalnej. Z okazji 110-lecia marki wyprodukowano wersję “Chiron 110”. 20 sztuk aut zostało dodatkowo podkręconych, dzięki czemu przyspieszenie do setki skrócono do 2,4 sekundy.

Czytaj więcej:

Rejestracja samochodu – kok po kroku.

Top 3 – najdroższe auta używane z polskiego internetu.

Czy zakup auta elektrycznego się opłaca?