Strona główna / Porady / Sprzedaż samochodu – wszystko co musisz wiedzieć

Sprzedaż samochodu – wszystko co musisz wiedzieć

Jan Niemiec

8 min. czytania
Sprzedaż samochodu

Jak sprzedać samochód? Co zrobić po transakcji? Jakie dokumenty przy sprzedaży będą niezbędne? Kiedy wydaje Ci się, że najtrudniejsze za Tobą – znalazłeś nabywcę na swój samochód i nie musisz się już martwić – okazuje się, że masz jeszcze sporo do zrobienia. Niestety, formalności po sprzedaży auta zajmą trochę czasu, ale dzięki nam nie zapomnisz o żadnej z nich. Dokładnie wskażemy i wytłumaczymy Ci, jakie obowiązki ma sprzedawca, a jeżeli jeszcze nie sprzedałeś swojego pojazdu, dowiesz się również, jak się do tego zabrać. 

Sprzedaż samochodu krok po kroku

Jak przygotować auto do sprzedaży?

W pierwszej kolejności warto zająć się przemyślaną strategią sprzedaży. Również w tej kwestii mamy dla Was kilka wskazówek i podpowiedzi. 

Na początku dokładnie posprzątaj i umyj pojazd. Klienci często kupują oczami, więc warto o tym pamiętać. Wyjmij zalegające w aucie rzeczy, odśwież jego wnętrze oraz karoserię. Jeżeli nie masz ku temu warunków, możesz zlecić to zadanie myjni samochodowej.

Przygotowanie części zewnętrznej:

 • Dokładnie umyj nadwozie samochodu, felgi, reflektory oraz szyby,
 • Wypoleruj porysowany lakier, który prezentuje się mało estetycznie i zniechęca do zakupu. Możesz to zrobić samodzielnie albo zlecić wykonanie usługi w warsztacie lakierniczym,
 • Nawoskuj karoserię, użyj kosmetyków do pielęgnacji tworzyw sztucznych, opon oraz wnętrza pojazdu.

Przygotowanie wnętrza:

 • Opróżnij wszystkie schowki, kieszenie, popielniczki i bagażnik,
 • Odkurz wnętrze samochodu i upierz dywaniki,
 • Jeśli są zbyt zniszczone wymień stare i zużyte dywaniki na nowe,
 • Usuń plamy z tapicerki samodzielnie lub skorzystaj z profesjonalnego czyszczenia.

Sprzedaż samochodu - mycie auta

Gdzie wystawić auto na sprzedaż?

Auto lśni czystością? Czas na wybór sposobu sprzedaży! W Twojej palecie możliwości znajduje się: samodzielna sprzedaż, komis lub profesjonalna firma typu: 321.sprzedane.pl. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, ile czasu możesz poświęcić na sprzedaż samochodu oraz czy masz ochotę na spotkania i rozmowy z potencjalnymi klientami.

Jeżeli chcesz wystawić auto na sprzedaż w Internecie, najlepiej użyć do tego ogólnopolskiego, renomowanego serwisu, który cieszy się zaufaniem klientów. Tego typu serwis to np. OTOMOTO

Jak napisać ogłoszenie sprzedaży auta?

Jeśli decydujesz się na opcję samodzielnej sprzedaży pamiętaj, że ogłoszenie powinno być napisane językiem prostym i klarownym oraz zawierać wszystkie istotne dla klienta informacje, takie jak:

 • Marka, 
 • Model, 
 • Rocznik, 
 • Pojemność silnika, 
 • Przebieg
 • Wyposażenie,
 • Nr VIN.

Aby ogłoszenie było czytelne warto podzielić je na trzy sekcje: wyposażenie, stan techniczny, historia. 

Wyposażenie zazwyczaj określasz w formularzu na stronie internetowej serwisu, w którym umieszczasz ogłoszenie. Z reguły formularze te zawierają szczegółowe pola, które trzeba wypełnić. Jeśli Twoje auto posiada jakieś wyróżniające go luksusowe rozwiązanie, to możesz je podkreślić także w treści ogłoszenia.

Opisując stan techniczny pojazdu musisz się trzymać podstawowej zasady – nie mijaj się z prawdą. Jeśli nie wiesz w jakim stanie jest Twój samochód, sprawdź to u profesjonalisty, a potem dokładnie opisz z naciskiem na informacje, takie jak:

W sekcji “historia” wypisz informacje, takie jak:

 • Czy kupiłeś samochód w kraju,
 • Którym jesteś właścicielem (warto podkreślić, jeśli pierwszym), 
 • Podaj listę napraw samochodu, jeśli takie były przeprowadzane. 

Jeśli masz książkę serwisową, to także warto o tym wspomnieć.

Na koniec nie zapomnij dodać zdjęć samochodu. Warto zadbać o kilka fotografii z zewnątrz i z wnętrza auta. Jeśli pojazd ma jakieś wady również warto je sfotografować (klient nie będzie potem niemile zaskoczony). Nie wrzucaj zbyt dużej ilości zdjęć (na dokładne oględziny przyjdzie czas podczas spotkania na żywo). 

Szybka sprzedaż samochodu przez 321Sprzedane.pl

Jeżeli wolisz sprzedać samochód komfortowo, szybko i bez myślenia o formalnościach, warto skorzystać z usługi oferowanej przez 3-2-1 SPRZEDANE!. 3-2-1 SPRZEDANE! oszczędzi Ci nerwów oraz czasu, którego nie będziesz musiał poświęcać na liczne spotkania z potencjalnymi kupcami. Dodatkowo, 3-2-1 SPRZEDANE! oferuje Ci pomoc ze strony profesjonalnych inspektorów. Skorzystanie z usługi wygląda następująco:

 1. Wyceniasz samochód online i wybierasz dogodny termin inspekcji (wstępna wycena zajmie Ci mniej niż minutę).
 2. Przyjeżdżasz na darmową inspekcję, podczas której stan techniczny Twojego pojazdu zostanie sprawdzony w mniej więcej 1 h.
 3. Sprzedajesz samochód, a firma zajmuje się wszystkimi formalnościami i zleca bezpieczną płatność przelewem. Pieniądze pojawiają się na koncie klienta najczęściej w ciągu 48 h. 

Sprzedaż samochodu - 3-2-1 SPRZEDANE!

Jakie dokumenty będą potrzebne przy sprzedaży samochodu?

Po podjęciu decyzji o sposobie sprzedaży przejdźmy do formalności. Procedura sprzedaży samochodu będzie wymagała od Ciebie poświęcenia sporej ilości czasu i dużych pokładów cierpliwości, w szczególności, jeżeli chcesz ją przeprowadzić samodzielnie. Polecamy, żebyś zwrócił szczególną uwagę na właściwie przygotowaną umowę, ubezpieczenie OC oraz zadbał o poinformowanie o sprzedaży samochodu właściwy wydział komunikacji.

Dokumenty do sprzedaży samochodu:

Dodatkowo warto przygotować: 

 • dowód zakupu auta, 
 • książkę serwisową,
 • rachunki za naprawy i zakupy części,
 • gwarancje, również części wymienianych i naprawianych.

W szczególnych przypadkach przydatne mogą się okazać także:

 • upoważnienia współwłaścicieli,
 • akty darowizny,
 • wyroki z postępowania spadkowego,
 • dokumenty potwierdzające wykup z leasingu.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Zadbaj, aby dokument zawierał komplet informacji, takich jak: 

 • Data, miejsce i godzina zawarcia umowy,
 • Dane obu stron transakcji: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego,
 • Opis pojazdu obejmujący: markę, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, aktualny przebieg, numer VIN i wszelkie defekty auta,
 • Kwota transakcji,
 • Data przekazania pojazdu nabywcy,
 • Wskazanie strony, która ponosi koszty związane z zawarciem umowy,
 • Oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu i braku co do niego zastrzeżeń.

Warto zaznaczyć, że umowa kupna-sprzedaży powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach. 

Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu wzór doc 

Umowa kupna-sprzedaży samochodu wzór pdf 

Podpisywanie umowy

Formalności przy sprzedaży samochodu – co zrobić po sprzedaży auta?

Często pierwsze pytania, jakie nasuwają się nam na myśl po sprzedaży samochodu, dotyczą jego wyrejestrowania. Od czego zacząć? Jaki jest koszt wyrejestrowania samochodu? Często słyszymy takie pytania. Nie jest to poprawne określenie czynności, którą musimy się zająć. Twoim obowiązkiem – jako sprzedającego – jest zgłoszenie zbycia pojazdu. Natomiast jako jego kupca analogicznie powinieneś zgłosić informację o nabyciu samochodu. Podsumowując, nie trzeba wyrejestrowywać sprzedanego samochodu. Jedyne co należy zrobić, to poinformować właściwy wydział komunikacji o tym, że nie jest się już jego właścicielem. 

Zgłoszenie sprzedaży samochodu do wydziału komunikacji

Jak już wspomniano, sprzedaż samochodu należy zgłosić do wydziału komunikacji. Jest to obowiązek sprzedającego. 

Takie zgłoszenie należy złożyć w tym wydziale komunikacji, w którym dokonano rejestracji pojazdu (wynika to z ustawy Prawo o ruchu drogowym). Masz na to 30 dni. Warto jednak zrobić to jak najszybciej. W przypadku, kiedy nowy właściciel pojazdu otrzyma mandat z fotoradaru, a Ty nadal będziesz widniał w dokumentach jako właściciel, to właśnie do Ciebie zostanie wysłane wezwanie do zapłaty. 

Dodatkowo, od 1 stycznia 2020 r. niepowiadomienie wydziału komunikacji o sprzedaży auta we wskazanym terminie wiąże się z karą w wysokości od 200 do 1000 zł.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu – od czego zacząć?

Wypełnij formularz, który znajdziesz na stronie internetowej wydziału komunikacji (w wersji elektronicznej) lub w urzędzie (w formie papierowej). Jako załącznik dodaj kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Dokumenty możesz dostarczyć osobiście lub za pomocą poczty. Jeżeli posiadasz profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany możesz powiadomić urzędników o sprzedaży auta przez Internet.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela

Kolejnym etapem po sprzedaży samochodu jest poinformowanie o tym firmy ubezpieczeniowej. Z jakiego powodu? Zgłoszenie sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela gwarantuje, że:

 • Twoja polisa nie zostanie automatycznie przedłużona,
 • Obowiązek zapłaty kolejnej raty (jeśli nie opłaciłeś polisy w całości) przejdzie na nabywcę pojazdu. Jeśli chodzi o ubezpieczenie to odpowiadasz z nabywcą za zapłatę zaległej składki aż do dnia zgłoszenia sprzedaży auta,
 • Ewentualna szkoda komunikacyjna zostanie przypisana do nowego posiadacza samochodu.

Większość firm ubezpieczeniowych udostępnia klientom gotowy wzór zgłoszenia (trzeba go wypełnić, zeskanować i wysłać mailem razem z kopią umowy sprzedaży). Przeniesienie ubezpieczenia OC na nowego właściciela jest bezpłatne. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak dokonać rekalkulacji składki. Może się tak zdarzyć w przypadku kiedy sprzedawca samochodu nabył zniżki za wieloletnią bezszkodową jazdę, a nowy właściciel auta to młody lub niedoświadczony kierowca. Każde towarzystwo ma swoją politykę w tej kwestii.

Na poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży samochodu masz 14 dni, licząc od dnia sprzedaży.

Sprzedaż auta a Urząd Skarbowy

W większości przypadków, podatek płaci tylko kupujący i tylko on zgłasza się do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak sprzedajesz swój samochód przed upływem 6 miesięcy od jego kupienia, Ty także musisz rozliczyć się z fiskusem. Termin konieczności opłacenia podatku po sprzedaży auta liczy się od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. 

Rozliczenie sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu jest dość proste. Jeśli uzyskałeś dochód ze sprzedaży pojazdu, to powinieneś go wykazać w formularzu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty” w wierszu numer 9 „inne źródła”. Uzyskanie dochodu ze sprzedaży auta podlega opodatkowaniu. Wysokość podatku zależy od zarobków i wynosi 17 lub 32 proc. Jako dochód uznaje się różnicę pomiędzy kwotą zakupu i sprzedaży auta.

Kara za niedopełnienie tych formalności może wynosić od 200 do 40 000 złotych.

kluczyki do samochodu

Obowiązki nabywcy auta

Każdy szczęśliwy posiadacz nowego auta powinien zająć się następującymi czynnościami:

 • Zgłoszenie nabycia pojazdu, czyli rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Masz na to 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu. 
 • Opłacenie podatku PCC: PCC-3 to formularz, który pozwoli Ci zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Druk znajdziesz w Internecie. Możesz go wypełnić i złożyć online lub wydrukować wzór PCC-3, wypełnić go ręcznie, i złożyć w Urzędzie Skarbowym razem z opłatą. Masz na to 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu. 
 • Sprawdzenie polisy OC – możesz pozostać przy polisie od poprzedniego właściciela lub zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela. Sprawdź, czy na pewno samochód jest ubezpieczony. ​​Jeżeli nie otrzymałeś polisy OC od sprzedającego musisz natychmiast zawrzeć umowę z wybraną przez Ciebie firmą. To, czy samochód jest ubezpieczony, możesz sprawdzić korzystając z wyszukiwarki internetowej. 

Po dopełnieniu tych formalności możesz już w pełni cieszyć się swoim nowym nabytkiem!