5 marca 2023

Sprzedaż nowych samochodów w górę. Radość może być przedwczesna.

Aston Martin V12 Vantage
Aston Martin V12 Vantage

Liczba zarejestrowanych nowych samochodów w lutym wzrosła i to aż o 15 proc. W dużej mierze to efekt realizacji wcześniejszych zamówień. Przyszłość jest jednak mniej optymistyczna. Ceny rosną, co może skutecznie wyhamować sprzedaż.

Wynik uzyskany w okresie styczeń-luty był jeszcze lepszy i to aż o prawie 18 proc. Pomimo iż poziom wzrostu jest nieco niższy niż zanotowany na koniec stycznia, to wciąż można go traktować jako dobry sygnał dla rynku. Jak twierdzi Wojciech Drzewiecki z Samaru, może to tworzyć niezłą perspektywę na przyszłość.

Poziom wzrostów uzyskanych przez marki premium jest jeszcze wyższy i wynosi niemal 18 proc. w porównaniu do lutego w ubiegłym roku i niemal 26 proc. biorąc pod uwagę wyniki zsumowane za ostatnie dwa miesiące.

sprzedaż

Wśród czynników odpowiedzialnych za obserwowany wzrost Samar wymienia przede wszystkim poprawę w dostępności aut. Właśnie to zdaniem Drzewieckiego pozwoliło na przyspieszenie procesu realizacji wcześniejszych zamówień. Zauważa on jednak, że ceny nowych samochodów cały czas rosną, co może być czynnikiem wpływającym na spadek sprzedaży i mniejszą liczbę rejestrowanych aut w kolejnych miesiącach roku.

Kto stracił, kto zyskał?

Pozycje poszczególnych marek na liście podlegają jedynie niewielkim korektom. Na pierwszym miejscu niezagrożona Toyota, drugie miejsce zajmuje Skoda, trzecie Kia. Podobnie jak w styczniu oraz całym ubiegłym roku Toyota deklasuje rywali osiągając sprzedaż o jakiej inni mogą tylko pomarzyć. W krótkim lutym zarejestrowano niemal tyle Toyot, co Skoda, Kia i Volkswagen razem wzięte i zanotowała wzrost o 9 proc.

Warto także zauważyć, że po długim czasie spowodowanym brakiem dostępności wybranych modeli, rośnie sprzedaż niemieckich samochodów w tym szczególnie Volkswagena i Skody, których zarejestrowaliśmy w lutym odpowiednio o 14 i 6 procent więcej.

TOP5 – sprzedaż, luty 2023:

  1. Toyota (8722 szt.) +9 proc.
  2. Skoda (3806 szt.) +6 proc.
  3. Kia (2910 szt.) +10 proc.
  4. Volkswagen (2311 szt.) +14 proc.
  5. Hyundai (2263 szt.) + 31 proc.

Na największym minusie luty zamknęły Seres (-100 proc), DS. (-25 proc.) i Renault (-12 proc.) a wśród marek premium Alpina i Bentley (-75 proc.), Aston Martin (-50 proc.) i Lexus (-10 proc.). To właśnie sprzedaż tych marek w lutym wyhamowała najbardziej.

Największa sprzedaż – wzrosty:

  1. Tesla (+391 proc.)
  2. Ssangyong (+95 proc.)
  3. Volvo (+52 proc.)

sprzedaż