3 września 2023

Skradziony samochód: co zrobić? 7 istotnych wskazówek

Kradzież samochodu - pusty parking

Choć auta w Polsce nie są już kradzione tak często, jak niegdyś, nadal jednak giną. Co zrobić, jeśli i tobie przydarzyło się to „nieszczęście”? Skradziony samochód – 7 istotnych wskazówek.

W całym 2022 roku w Polsce skradziono ponad 6157 samochodów osobowych i dostawczych o DMC 6 ton – donosi instytut motoryzacyjny Samar. Choć to nadal sporo, liczba ta względem końca lat 90. XX wieku wyraźnie spadła. Wtedy z naszych ulic „ginęło” aż 70-80 tysięcy pojazdów rocznie!

Najczęściej auta kradnie się w stolicy, a najchętniej – te pochodzące z Azji. Zazwyczaj skradziony samochód jest rozbierany na części pierwsze. Najpopularniejsze i najbardziej chodliwe elementy trafiają ponownie na rynek, a reszta zostaje przerzucona na wschód. Zbędne części, jak np. tapicerki czy plastiki z kabiny często trafiają na nielegalne wysypiska w lasach.

Ale co zrobić, jeśli auto stało się ofiarą złodziei? Oto 7 istotnych wskazówek (TUTAJ dowiesz się, co zrobić, gdy zgubiłeś tablicę rejestracyjną).

Skradziony samochód: upewnij się, że doszło do kradzieży

Jeśli samochód nie znajduje się tam, gdzie został zaparkowany, nie oznacza to od razu kradzieży. Aby się o tym upewnić w pierwszej kolejności warto skontaktować się ze strażą miejską (986) lub policją (997). Tam dowiemy się, czy auto nie zostało odholowane na parking. Jeśli tak, funkcjonariusz poinformuje, gdzie obecnie się ono znajduje.

Warto rozważyć również sytuację, że autem z parkingu odjechał ktoś bliski. Czyli osoba, która również posiada do niego kluczyki.

Skontaktuj się z policją

Jeśli samochód nie został jednak odholowany, należy natychmiast zadzwonić na policję. Podczas rozmowy trzeba podać dokładne dane pojazdu (model, marka, kolor) oraz okoliczności kradzieży. Zgłoszenie kradzieży wiąże się z przyjazdem patrolu policji, który dokona oględzin miejsca kradzieży oraz spisze odpowiednie oświadczenie.

Nie obędzie się również bez wizyty na komisariacie. Dlaczego? Tutaj, po okazaniu dowodu rejestracyjnego auta i dowodu osobistego, otrzymamy dokument, który potwierdzi zgłoszenie kradzieży. Jest on niezbędny do wyrejestrowania samochodu oraz zgłoszenia kradzieży u ubezpieczyciela (TUTAJ przeczytasz o strefach czystego transportu).

Skradziony samochód: skontaktuj się z ubezpieczycielem

Jeśli masz wykupioną polisę auto casco, należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem. Najlepiej w dniu, w którym skradziono samochód. Ubezpieczyciel będzie wymagał następujących dokumentów:

  • potwierdzenie kradzieży samochodu
  • komplet dokumentów skradzionego pojazdu
  • komplet oryginalnych kluczyków do skradzionego pojazdu; ich brak będzie wiązał się z koniecznością wytłumaczenia tego faktu (w przypadku zgubienia niezbędna może się okazać nawet notatka policji)

Powyższe dokumenty (i kluczyki) zostaną odebrane od poszkodowanego w przeciągu około tygodnia od daty zgłoszenia kradzieży. Zajmuje się tym rzeczoznawca-likwidator.

Według kodeksu cywilnego, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania. Ale nie od zgłoszenia kradzieży, tylko do otrzymania informacji ze strony policji na temat zakończenia postępowania w sprawie skradzionego samochodu i potwierdzenia, że rzeczywiście do niej doszło.

Po stronie poszkodowanego będzie jeszcze do wykonania ostatnia czynność. To wizyta w wydziale komunikacji w celu wyrejestrowania skradzionego samochodu. Jeśli tego nie zrobimy, trzeba będzie opłacać OC auta, którego już przecież nie posiadamy.

Obejdź podwórka i parkingi w okolicy miejsca kradzieży

Często złodzieje potrafią zostawić skradziony samochód przez kilka dni w pobliżu miejsca, skąd go zwinęli. Warto to wykorzystać. Jeśli uda się namierzyć swoje auto, absolutnie nie należy dotykać go czy próbować otwierać (TUTAJ przeczytasz o ubezpieczeniu zagranicznym).

Fakt ten trzeba po prostu zgłosić policji. Po sporządzeniu protokołu znalezienia samochodu, zostanie on zabrany na parking policyjny w celu dokonania oględzin i zabezpieczenia śladów kradzieży. Stanowi on w tym momencie materiał dowodowy dokonania przestępstwa.

Skradziony samochód: poproś o nagranie z monitoringu

Choć to zadanie policji, której kadry często są mocno ograniczone, zawsze na własną rękę możesz spróbować skontaktować się z firmami czy instytucjami, znajdującymi się w pobliżu miejsca kradzieży. Być może korzystają one z kamer przemysłowych, które obejmują również przestrzeń, gdzie został zaparkowany skradziony samochód.

Jeśli tak rzeczywiście jest, warto poprosić o nagranie z monitoringu. Być może w ten sposób uda zdobyć się dowód, który może pomóc ustalić sprawcę kradzieży i ewentualnie miejsce, gdzie przebywa pojazd.

Opublikuj informację o kradzieży w mediach społecznościowych

Najlepiej zrobić to za pomocą odpowiedniej grupy. Na Facebooku bez problemu można znaleźć strony, na których użytkownicy wymieniają się informacjami na temat skradzionych samochodów. Przykłady to „Skradzione Samochody Polska” czy „Skradzione samochody, motocykle, pojazdy”.

Warto zamieścić tutaj ogłoszenie o skradzionym samochodzie ze szczegółowym opisem pojazdu oraz z jego zdjęciami, w tym pokazującymi charakterystyczne cechy (przetarcia, wgniecenia, zmienione elementy). Jest szansa, że ktoś ze społeczności zauważył skradzione auto i udzieli odpowiednich informacji.

Wyznacz nagrodę za odnalezienie auta

Oczywiście, zależy to od właściciela skradzionego samochodu. Ale w przypadku braku ubezpieczenia auto casco warto spróbować wyznaczyć nagrodę za odnalezienie go. Być może znajdzie się ktoś, kto udzieli informacji na jego temat.

Należy jednak pamiętać o tym, aby przelać pieniądze dopiero po otrzymaniu dowodu, że pojazd został rzeczywiście namierzony. W internecie, zresztą nie tylko tutaj, nie brakuje naciągaczy.