25 maja 2022

Sektor budowlany w kryzysie. Czy ratunkiem będzie wyprzedaż maszyn?

Sektor budowlany jest jednym z tych, które czeka największe zawirowania w najbliższych miesiącach. W związku z rosnącymi stopami procentowymi spada popyt na nowe mieszkania. Do tego drastycznie rosną ceny materiałów budowlanych i energii. To powoduje, że koszty inwestycji stają się nieprzewidywalne. Już odczuwają to małe i średnie przedsiębiorstwa. W pierwszym kwartale 2022 aż o 38 proc. wzrosła liczba tych, które ogłosiły niewypłacalność.

Małe i średnie firmy mocniej odczuwają negatywne zjawiska na rynku i są na nie bardziej wrażliwe. Poza wspomnianym już spadkiem popytu na mieszkania i wzrostami cen dochodzą jeszcze inne trudności. Zatory płatnicze, brak rąk do pracy spowodowany wojną w Ukrainie, a także brak surowców. Ogólna niepewność na rynku skutkuje też często wstrzymaniem lub oficjalnym anulowaniem projektów budowlanych. Zdaniem niektórych ekspertów, część firm może ratować swoją bieżącą płynność finansową przez sprzedaż najmniej potrzebnych maszyn i pojazdów budowlanych.

sektor budowalny

Z drugiej strony, polski rynek motoryzacyjny jest aktualnie mocno rozgrzany zainteresowaniem naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina tymczasowo zniosła bowiem cło, akcyzę i VAT na sprowadzane pojazdy (aktualnie zwolnienie obowiązuje do 25 czerwca). Nie ma wątpliwości, że sprzęt budowlany jest i będzie tam bardzo potrzebny.

Liczba ogłoszeń spada

W kwietniowych statystykach OTOMOTO, liczba ogłoszeń w kategorii budowlane nieznacznie spadła w porównaniu z marcem. Najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło ładowarek (15 proc. wystawionych ogłoszeń). Dalej w zestawieniu znalazły się wózki widłowe (13 proc. ofert), a na kolejnym miejscu minikoparki i koparki gąsienicowe (po 11 proc. wystawionych ogłoszeń). Koparki kołowe i maszyny drogowe stanowiły 9 proc. dostępnych do zakupu pojazdów.

sektor budowalny

Zdecydowana większość oferowanych do sprzedaży pojazdów i maszyn była pochodzenia krajowego (78,8 proc. ogłoszeń). Nieznacznie wzrosła miesiąc do miesiąca oferta pojazdów importowanych z Niemiec (11,9 proc. wystawionych ogłoszeń, wzrost o 0,4p.p. w porównaniu z marcem).

JCB na podium

Niezmiennie największym zainteresowaniem użytkowników cieszą się maszyny ze znaczkiem JCB (15,7 proc. wyświetleń ogłoszeń). Na drugim miejscu w rankingu popularności są pojazdy Caterpillar (11,7 proc. wyświetleń), a na trzecim Volvo (6,8 proc. wyświetleń). Na liście TOP5 znajdują się jeszcze marki Komatsu i Liebherr (odpowiednio 5,9 proc. i 5,8 proc. wyświetleń ogłoszeń).

sektor budowalny

Najdroższą ofertą sprzedaży w kwietniu był dźwig na wieloosiowym podwoziu kołowym Liebherr 1130 5.1 z 2012 roku. Maszyna z napędem 10×6, ma 60-metrowy wysięgnik i może podnieść 130 ton. Za takie parametry trzeba jednak odpowiednio zapłacić. Dźwig (nadal dostępny – link do ogłoszenia TUTAJ) dostępny jest za 469 tys. euro, czyli ponad 2,1 miliona złotych.

Z kolei największe zainteresowanie użytkowników wzbudziła ładowarka teleskopowa JCB 53170 (link do ogłoszenia – TUTAJ), którą można kupić za niespełna 250 000 złotych netto.