Strona główna / Moto Biznes / Samochody z USA – jak sprowadzić auto z USA i na co uważać?

Samochody z USA – jak sprowadzić auto z USA i na co uważać?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
Samochody z USA

Samochodów używanych na rynku jest coraz mniej. Głównymi kierunkami importu nadal są Niemcy, Belgia i Francja, ale tam też zaczyna brakować ciekawych ofert. To może sprowadzać samochody z USA? Jak się okazuje, to bardzo popularny rynek nie tylko dla aut zabytkowych i amerykańskich musclecarów.

Jak przekonują ci, którzy sprowadzają auta zza wielkiej wody, od czasów pandemii na ruch w interesie nie mogą narzekać. Oprócz samochodów amerykańskich, wielkich pikapów i musclecarów z silnikami V8 no i tych kolekcjonerskich oraz z klasy premium, coraz częściej ze Stanów Zjednoczonych sprowadzamy normalne, zwyczajne i tanie samochody. Oczywiście najwięcej sprowadzamy Fordów Mustangów, choć widać już trochę przesyt tym modelem i poszukiwanie czegoś innego.

Nikogo nie dziwi więc import Volkswagena Jetty czy Toyoty Prius. Tam takie auto można kupić za kilkaset dolarów. No ale trzeba skalkulować koszty sprowadzenia, bo nie są one wcale małe. Jednak jak wszystko policzymy, okazuje się, że nawet samochód za tysiąc dolarów, może okazać się łakomym kąskiem.

Auto z USA – czy warto rozważyć jego kupno?

Jak tłumaczy Marcin Butler z firmy USAimport, tendencja wzrostowa importu samochodów z USA trwa już od kilku lat. – Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie a co za tym idzie ogólna sytuacja w Europie, czyli brak samochodów nowych i używanych, spowodowały, że sprowadzamy coraz chętniej i coraz więcej aut z USA. I nie są to jedynie auta klasyczne, choć tych nadal jest sporo, ale coraz częściej to samochody do codziennej jazdy. To auta kilkuletnie, a nawet zdarzają się półroczne – mówi Motopedii Butler.

Czarny Volkswagen Jetta

I dodaje, że najtańsze auto, jakie sprowadzili, kosztowało zaledwie 850 dolarów. – Był to dość specyficzny samochód, bo pod konkretny potrzeby inspektora pożarnictwa. Po prostu musiała się do niego zmieścić drabina. Dlatego padło na Dodga Magnum. Na gotowo, po wszystkich opłatach, podatkach i rejestracji, samochód kosztował około 20 tys. zł. – dodaje.

Dużo biorąc pod uwagę sam koszt zakupu, ale niewiele, jeśli mówimy o dużym samochodzie używanym.

Samochody z USA a auta europejskie

Importując samochód z USA, z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę niższe koszty zakupu, ale dołożyć trzeba koszty transportu i podatków. Na tym nie koniec, bo ważne jest także to, jakie auto chcemy sprowadzić.

Wiele aut trzeba dostosować do Europejskich warunków, co także może okazać się sporym kosztem. To choćby reflektory, światła, przestrojenie radia czy nawigacji. Może wydawać się to proste i oczywiste, ale warto na to zarezerwować niemałą kwotę. Najlepiej jeszcze przed zakupem sprawdzić, jaki może być koszt dostosowania auta. Same reflektory to koszt kilku tysięcy złotych. Im auto nowsze tym koszty rosną.

Przestrojenie radia, czy nawigacji może kosztować nawet 10 tys. zł. A to tylko początek, bo warto także pomyśleć o hamulcach, które w USA dostosowane są do innych wymogów homologacyjnych, czyli de facto innych limitów prędkości. Takich „niespodzianek” może być w aucie znacznie więcej.

Jak sprowadzić samochód z USA?

A czy w USA samochody używane są tańsze? – Jak zaczęła się pandemia ceny samochodów używanych bardzo spadły. Wielu klientów się wycofało, wszyscy się wystraszyli. Ale trwało to około miesiąca i po tym czasie ceny najpierw wróciły do normy, a później poszły w górę. Podobna sytuacja dotyczyła wojny w Ukrainie.

Szybko jednak sytuacja się powtórzyła. Biorąc jednak pod uwagę brak dostępności aut na naszym rynku lokalnym, a także ceny aut, wielu klientów decyduje się właśnie na import samochodu z USA – tłumaczy Butler.

Jakie auta opłaca się sprowadzać z USA?

Najbardziej opłacalne jest sprowadzanie samochodów zabytkowych, czyli autach starszych niż 30 lat. Za takie auta nie trzeba płacić cła ani akcyzy. Sprowadzając 30-letnie samochody zabytkowe, zapłacimy również mniejszy podatek VAT.

Akcyzy nie płaci się również za samochody elektryczne, które w USA cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Najwięcej można zaoszczędzić jednak na samochodach luksusowych, supersamochodach no i tych z klasy premium, które na rynku europejskim są bardzo drogie. Do najpopularniejszych aut, jakie sprowadzamy, należą min.

 • Cadillac,
 • BMW,
 • Audi,
 • Subaru,
 • Chevrolet,
 • Porsche,
 • Mercedes.

– Kiedyś kupowaliśmy auta, by po sprowadzeniu całość kosztów zamknęła się kwotą 30 – 50 tys. zł. Dzisiaj to znacznie więcej. Niejednokrotnie ostateczny koszt oscyluje w granicy 100 tys. zł, a bardzo często przekracza go i to znacznie – mówi Butler.

Czyli jakie auta ściągamy najczęściej ze Stanów Zjednoczonych? – To BMW, Audi, Volkswagen i Mercedes. Niemieckie samochody sprowadzamy najczęściej. Co ciekawe Mazda, Toyota czy Lexus to znikome ilości. Coraz więcej jest za to Tesli – tłumaczy Butler.

Jakich aut nie sprowadzać z USA?

Co ciekawe hybryd sprowadzamy stosunkowo niewiele. Kia, która w Stanach Zjednoczonych jest bardzo popularna, w imporcie praktycznie nie istnieje. Ale za to elektryczny Nissan Leaf cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kia Stinger

Gdzie szukać aut z USA i jakie są możliwości zakupu?

– Podobnie jak w Europie dużo zależy od szczęścia – tłumaczy Butler. Najpopularniejsze miejsce to oczywiście internet i ogłoszenia także prywatne. Jednak logistyka w takiej sytuacji jest nieco trudniejsza. Bardzo popularne są też aukcje internetowe w domach aukcyjnych. – Klient może wybierać, szukać, ale faktycznie auto kupuje nasza firma – dodaje Butler.

Dzięki pośrednikowi wszystko mamy pod okiem fachowców. Taka firma ma licencję, swoje kody rabatowe i mechanizmy, dzięki, którym może za auto zapłacić i szybko zorganizować transport. Bo kupić cztery kółka jest stosunkowo łatwo, trzeba je jednak później do Polski sprowadzić i odprawić. No i w przypadku zakupu na własną rękę dochodzi ryzyko oszustwa. Musimy komuś zapłacić, a nie za bardzo wiemy komu i jak.

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

– Bardzo ważne, aby przed zakupem auta sprawdzić jego historię, dokumenty i dopiero wtedy licytować. Bo trzeba wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych też zdarzają się nieuczciwi handlarze. Kupują tanio auta na jednej aukcji, czyszczą je, podpicują i dalej odsprzedają. Właśnie ostatnio przymierzaliśmy się do licytacji samochodu dla klienta, ale po sprawdzeniu okazało się, że auto było popowodziowe – dodaje Butler.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

No właśnie. Ile to kosztuje? Sam zakup auta to jedna i najczęściej najmniejsza część kosztów. Do tego trzeba doliczyć wieloetapowy transport auta, ale również odprawę celną, która uwzględnia akcyzę, cło i podatek VAT.

Nie można zapominać również o prowizjach dla banku i domu aukcyjnego. W niektórych sytuacjach niezbędne są również koszty związane bezpośrednio z przeróbką auta tak, aby idealnie dostosować go do europejskich norm.

 

Import (przewiezienie) samochodu z USA do Polski wiąże się kilkoma opłatami, w tym kosztami celno-skarbowymi.

Podatki – samochody z USA

Podatek VAT:

 • 19 proc. w przypadku odprawy celnej w Niemczech,
 • 23 proc. jeśli odprawę celną robimy w Polsce oraz w przypadku odprawy na firmę,
 • 7 proc. pojazd zabytkowy.

Cło:

 • 10 proc. – samochód osobowy,
 • 6 proc. – motocykl,
 • 0 proc. – pojazd zabytkowy.

Akcyza:

 • 3,1 proc. pojemności do 2.0 l,
 • 18,6 proc. pojemności powyżej 2.0 l.

Koszty dodatkowe

Oprócz ceny auta i podatków trzeba pamiętać o kosztach dodatkowych. To choćby prowizje domu aukcyjnego czy koszty transportu. Ale po kolei.

Opłata naliczaną przez dom aukcyjny

Ceny zazwyczaj wynoszą od 500 do 900 USD.

Opłata za przerejestrowanie i dokumentację

Opłata wynosi 150 USD i doliczona jest do kwoty samochodu.

Opłata naliczana po dostarczeniu auta do portu

W ich skład wchodzą: koszty rozładunku i odprawy celnej. Łącznie opłaty te wynoszą około 400 EUR.

Transport do Polski

Cena transportu samochodu z USA jest uzależniona od dokładnej lokalizacji auta oraz portu wysyłki. Im większa odległość pojazdu od portu, tym wyższy będzie koszt jego wysyłki. Najtańszym rozwiązaniem jest więc wybór samochodu amerykańskiego znajdującego się w niewielkiej odległości od portu docelowego, gdyż pozwoli to znacznie zaoszczędzić na transporcie drogowym. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Jaki jest zatem średni koszt transportu?

 • Średni koszt transportu lądowego wynosi 250-600 USD.
 • Średni koszt transportu morskiego do portu w Bremerhaven to 750-1000 USD.
 • Średni koszt transportu Bremerhaven/Rotterdam – Polska wynosi 1500 zł – 1700 zł
 • Opłata za przesyłkę dokumentów – 75 USD

Prowizja firmy sprowadzającej

A na koniec coś dla pośrednika. Do kosztów doliczyć trzeba prowizję firmy, która wszystkim się zajmie. To od 2500 do nawet 5500 tys. zł. Czy warto? Można próbować organizować to samemu, pytanie tylko po co i czy na odległość będzie to możliwe i w ogólnym rozrachunku opłacalne.

Ile trwa sprowadzenie samochodu z USA?

Sprowadzenie samochodu ze Stanów do Polski zajmuje średnio od 4 do 8 tygodni.  Może się wydawać długo, a koszty całej operacji mogą odstraszać, jednak jak pokazują konkretne przykłady nawet po uwzględnieniu wszystkich wymienionych wyżej opłat oraz ewentualnej naprawy auta i dostosowania go do wymogów europejskich, zakup samochodu z USA może być o około 30, a nawet do 50 proc. tańszy niż jego zakup w Europie.