Strona główna / Moto Biznes / Samochody używane – luty’23. Import najsłabszy od 10 lat.

Samochody używane – luty’23. Import najsłabszy od 10 lat.

Juliusz Szalek

8 min. czytania
samochody używane

Samochody używane. Początek roku przyniósł dość optymistyczne informacje z rynku samochodów nowych. Ale na rynku wtórnym poprawy nie widać. Luty był 15-stym miesiącem z rzędu z malejącym importem aut osobowych i wynikiem gorszym o 9,3 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Powody są wciąż te same. Ograniczona podaż samochodów na europejskich rynkach oraz ciągle rosnące ceny.
Skumulowany wynik rejestracji od początku roku jest mniejszy o 6,7 proc. niż w analogicznym okresie roku 2022. A należy podkreślić, że ubiegły rok był dla branży motoryzacyjnej trudny, więc punkt odniesienia jest też na niskim poziomie. W lutym mniejszy był też import samochodów z Niemiec (spadek o 11,6 proc.), a to właśnie samochodów z tego kraju najchętniej poszukują potencjalni kupujący.

Więcej na temat rynku samochodów przeczytasz w raporcieISR 2022.

Audi na topie

Widać to po rankingu popularności marek i modeli. W lutym na OTOMOTO użytkownicy najchętniej wyświetlali ogłoszenia sprzedaży Audi (10,8 proc. wyświetleń), na drugim miejscu BMW (10,5 proc. wyświetleń), a kolejnych miejscach Mercedes-Benz oraz Volkswagen (odpowiednio 8,2 proc. i 8,0 proc. wyświetleń ogłoszeń).

Wśród modeli, największe zainteresowanie wzbudzały ogłoszenia BMW Serii 3 (2,9 proc. wyświetleń), choć przewaga lidera nad kolejnymi modelami stopniała w lutym. Na drugim miejscu uplasowało się Audi A4 (2,6 proc. wyświetleń), a na trzecim BMW Serii 5 (2,3 proc. wyświetleń). Kolejne miejsca pod względem zainteresowania użytkowników to Audi A6 i Volkswagen Golf.

Na rynku najwięcej jest samochodów za 50 – 75 tys. złotych (15,6 proc. wystawionych ogłoszeń) i te cieszą się największym zainteresowaniem potencjalnych kupujących. Na drugim miejscu popularności ogłoszeń są pojazdy z przedziałów 30 – 40 tys. złotych oraz 100 – 200 tys. złotych.

Coraz starsze

Prawie 30 proc. oferowanych do sprzedaży samochodów to roczniki 2016-2019. Ale 14,3 proc. to egzemplarze z lat 2003-2007 i takie ogłoszenia wygenerowały 15,4 proc. wyświetleń. Adekwatnie do roczników, największa liczba ofert to samochody używane z przebiegiem 175 – 200 tys. kilometrów (11,0 proc. wystawionych ogłoszeń) i one cieszyły się w lutym największym zainteresowaniem.

Podobnie jak na rynku pierwotnym, wśród oferowanych samochodów dominują SUV-y i jest nimi największe zainteresowanie (24,3 proc. wystawionych ogłoszeń i 24,4 proc. wyświetleń). Na drugim miejscu dostępności w lutym były modele kombi (18,4 proc. ofert), natomiast potencjalni kupujący chętniej szukali sedanów (20,1 proc. wyświetleń ogłoszeń).

Samochody używane? Benzynę poproszę

Najchętniej wyszukiwane przez użytkowników są silniki benzynowe (53,1 proc. wyświetleń ogłoszeń). Ogłoszenia Diesli wygenerowały 38,4 proc. wyświetleń ogłoszeń, a hybrydy i elektryki 3,2 proc. Wśród samochodów używanych częściej wybierane są manualne skrzynie biegów (52,2 proc. wyświetleń ofert sprzedaży).