26 kwietnia 2022

Używane samochody dostawcze – spada import, wybór jest ograniczony.

Chcesz kupić używane samochody dostawcze w tym roku? Nie będzie łatwo. Wg danych CEPiK, w marcu zarejestrowano niespełna 6,5 tysiąca aut dostawczych sprowadzonych zza granicy. Oznacza to ograniczony wybór i mała dostępność modeli.

Nawet jeśli dodamy do tego wielkość eksportu samochodów osobowych, to wynik jest gorszy o prawie 20 proc. niż rok temu. Skumulowany wynik za cały pierwszy kwartał (wyłączając pandemiczny rok 2020), był najniższy od 2014 roku.

Powrót do 2014

Rynek motoryzacyjny jeszcze nie doszedł do siebie po pandemii koronawirusa, a dotknęły go skutki wojny w Ukrainie. Wstrzymana produkcja samochodów i brak podzespołów. Do tego inflacja i wysokie ceny paliw, potencjalne nowe lockdowny w Chinach i zerwana łańcuchy dostaw. To wszystko sprawia, że rok 2022 może być na europejskim rynku motoryzacyjnym historycznie zły. Ograniczona podaż samochodów, w tym tych używanych, nakręca spiralę rosnących cen i niestety jej końca nie widać.

Na OTOMOTO nadal największa liczba ogłoszeń sprzedaży dotyczy samochodów z przedziału 50-75 tys. złotych (18 proc. ofert) i ta sytuacja nie ulega zmianie od wielu miesięcy. Systematycznie rośnie natomiast udział ogłoszeń droższych, zwłaszcza tych w przedziałach 75-100 tys. złotych oraz 100-150 tys. złotych (łącznie to już 20,5 proc. wystawionych ogłoszeń). Dostawcze samochody używane podobnie jak osobowe stają się też coraz droższe.

Renault w czołówce dostępności

Najłatwiej dostępną marką są pojazdy Renault (19,5 proc. ofert) i one też cieszą się największym zainteresowaniem potencjalnych kupujących (16,7 proc. wyświetleń). Na drugim miejscu popularności i dostępności są samochody Fiata (odpowiednio 15,8 proc.  wyświetleń oraz 13,3 proc. wystawień). Trzecie miejsce pod względem zainteresowania wzbudzają auta Mercedes-Benz (11,9 proc.wyświetleń ogłoszeń). Zarówno pod względem dostępności marek, jak i zainteresowania potencjalnych kupujących, rynek zachowuje się bardzo stabilnie i od wielu miesięcy nie ma większych przetasowań w rankingu.

Podobnie stałe są preferencje użytkowników OTOMOTO w zakresie zabudowy używanych samochodów dostawczych. Ponad połowa potencjalnych kupujących szuka na rynku furgonu (53,9 proc. wyświetleń ogłoszeń). Na drugim miejscu niezmiennie kampery, chociaż tutaj widać trend sezonowy i nieco większe zainteresowanie niż w miesiącach zimowych (10,5 proc. wyświetleń i wzrost o 2,7 p.p. miesiąc  do miesiąca). Na kolejnych miejscach są plandeki oraz chłodnie i izotermy.

Duży przebieg i manual

¼ przeglądanych ogłoszeń to samochody z przebiegiem ponad 300 000 kilometrów na liczniku. Prawie 90 proc. pojazdów miało manualną skrzynię biegów i jednocześnie ponad 96 proc. wyświetlanych pojazdów napędzanych było silnikiem Diesla. Na rynku wtórnym, silniki elektryczne stanowiły mikroskopijne 0,3 proc. wystawionych ofert i wygenerowały 0,4 proc. wyświetleń.