13 marca 2023

Samochody dostawcze – luty’23. Diesel napędza transport

Samochody dostawcze

Samochody dostawcze. Aż 91,3 proc. wyświetlanych na OTOMOTO ogłoszeń samochodów dostawczych nowych w lutym to pojazdy z silnikiem Diesla. Później długo, długo nic i nagle pojawiają się pojazdy z napędem elektrycznym (4,8 proc. wyświetleń). Gonimy Europę?

To trend widoczny w całej Europie, bo podobne proporcje występują w statystykach Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) za ubiegły rok. Przedsiębiorcy wybierają Diesla, bo mimo rosnących cen paliw, są to relatywnie oszczędne silniki i stworzone do „ciężkiej pracy”.

Luty na rynku nowych dostawczaków przyniósł delikatne hamowanie. Zarejestrowano o 8,31 proc. mniej nowych pojazdów niż przed rokiem i o 7,37 proc. mniej niż w styczniu 2023. Mimo to, tegoroczny, skumulowany wynik pozostaje na delikatnym plusie (+2,5 proc.).

Więcej na temat rynku samochodów przeczytasz w raporcieISR 2022.

Prognozy na kolejne miesiące zależą przede wszystkim od kondycji gospodarki. Wojna w Ukrainie, kurs polskiego złotego, inflacja – to wszystko czynniki, które wpływają na decyzję polskich przedsiębiorców o zakupie nowego samochodu. Wysokie pozostają też stopy procentowe, które mają bezpośrednie przełożenie na koszty kredytów czy leasingu.

Renault na czele

Liderem rynku pozostaje Renault, które cieszy się także największym zainteresowaniem użytkowników OTOMOTO i umocniło swoją pozycję od początku roku (15,4 proc. wyświetleń ogłoszeń i wzrost o 1,2 p.p. miesiąc do miesiąca). Na drugim miejscu w lutym uplasowało się Iveco (13,1 proc. wyświetleń), a na trzecim Mercedes-Benz (12,0 proc.). Dwucyfrowy wynik popularności ogłoszeń odnotował też jeszcze Fiat (11,3 proc. wyświetleń ofert sprzedaży).

Niezmiennie najpopularniejszym rodzajem nadwozia pozostają furgony (39,2 proc. wyświetleń i wzrost zainteresowania o 0,7 p.p. miesiąc do miesiąca). Na drugim miejscu znalazły się kampery (23,3 proc. wyświetleń, wzrost o 0,9 p.p.). Wśród popularnych nadwozi były jeszcze w lutym autolawety (8,1 proc.), plandeki (7,0 proc.) oraz vany (4,4 proc. wyświetleń).

Samochody dostawcze

Wśród oferowanych do sprzedaży nowych samochodów dostawczych najwięcej było tych z manualną skrzynią biegów (75 proc. wystawionych ogłoszeń). Ale wśród użytkowników systematycznie rośnie zainteresowanie automatami.  W lutym takie oferty odnotowały 34,6 proc. wyświetleń.

Na rynku samochodów użytkowych widać znaczący wzrost cen. W lutym 2022 roku najwięcej ofert dotyczyło pojazdów za 100 – 150 tys. złotych (32 proc. wystawionych ogłoszeń). W lutym 2023 takich ofert było już tylko 19,3 proc., a najwięcej ogłoszeń sprzedaży to pojazdy za ponad 200 tys. złotych (41,2 proc. ofert sprzedaży). Potencjalni kupujący zaakceptowali chyba jednak ten stan rzeczy, bo najczęściej wyświetlali właśnie te najdroższe samochody używane i oferty (56,6 proc. wyświetleń ogłoszeń).

Samochody dostawcze - luty'23 - GALERIA

Samochody dostawcze