13 kwietnia 2023

Rewolucyjne zmiany w punktach karnych. Mają wrócić dawne zasady

zmiana przepisów
Co zakładają poprawki w ustawie Prawo o ruchu drogowymi? Fot. Pixabay

Szykują się zmiany dla kierowców. Rząd chce złagodzić przepisy drogowe wprowadzone zaledwie rok temu. Punkty karne mają być kasowane znowu po roku, a nie jak teraz – po dwóch latach. Wrócić ma też możliwość ich „zbijania” na płatnych kursach reedukacyjnych.

Po jakim czasie obecnie kasują się punkty karne?

17 września ubiegłego roku wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych. Zmieniły się też zasady ich „zbijania”. Aktualnie punkty karne usuwane są z konta kierowcy po dwóch latach. Co więcej – początkiem biegu „przedawnienia” nie jest już moment ujawnienia wykroczenia. Termin dwóch lat liczy się od momentu uregulowania grzywny (ZOBACZ, za co i ile punktów karnych grozi kierowcy).

Wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora, z oferty Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zniknęły również kursy doszkalające pozwalające kierowcy „odjąć” 6 punktów karnych.

Wrócą dawne zasady?

Wiele wskazuje jednak na to, że przepisy kolejny raz się zmienią. Tym razem mają być złagodzone. Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła poprawkę, która zapewni powrót do sytuacji prawnej sprzed 2022 r.

„Zwiększamy bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przejazdów aplikacyjnych. Znosimy obowiązek uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Umożliwiamy automatyczny zwrot prawa jazdy. Przywracamy roczny okres, po którym usuwa się punkty karne kierowcom” –  napisał na Twitterze poseł Jerzy Polaczek.

Co zakładają poprawki w ustawie Prawo o ruchu drogowymi?

Poprawka nr 3, przyjęta w pierwszym czytaniu do ustawy o kierujących pojazdami, przywraca sytuację sprzed 2022 roku. Czytamy w niej, że informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie po dwóch latach.

Wrócić też mają słynne już kursy reedukacyjne. W projekcie czytamy, że kierowcy, nie częściej niż raz na 6 miesięcy, będą mogli uczestniczyć w szkoleniu. Jego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego o 6.

Są tylko dwa warunki:

  • nie może to być szkolenie prowadzone „na odległość” (online)
  • uczestnik musi posiadać prawo jazdy dłużej niż rok

W pakiecie przyjętych poprawek do projektu jest też inna, która likwiduje tzw. opłatę ewidencyjną. Wynosi ona 50 groszy i jest pobierana w przypadku zwrotu zatrzymanego (np. czasowo lub za punkty) prawa jazdy. Pozwoli to na automatyczne „odwieszanie” uprawnień po upływie „kary”.

Proponowane zmiany miałyby wejść w życie trzy miesiące po dniu ich ogłoszenia, czyli najwcześniej późnym latem lub jesienią bieżącego roku.