Strona główna / Moto Biznes / Renault zdetronizowany, Iveco najpopularniejsze

Renault zdetronizowany, Iveco najpopularniejsze

Łukasz Borowicz

8 min. czytania
Iveco daily - najpopularniejsze w październiku

Włoska marka samochodów od kilku miesięcy cieszyła się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców szukających nowego auta dostawczego. Ale w październiku, liczba wyświetleń ogłoszeń Iveco po raz pierwszy wyprzedziła dostawczaki spod znaku Renault. Niestety, nadal nie zmienia się problem dostępności samochodów. Wg CEPIK, w październiku zarejestrowano o 4,1% mniej pojazdów niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej i o 5,1% mniej, niż we wrześniu 2021.

Podium nowych aut dostawczych

Także najpopularniejsze w październiku Iveco nie należy do najłatwiej dostępnych. Wg statystyk OTOMOTO, w październiku najłatwiej było kupić dostawcze Fordy (14,7% wystawionych ogłoszeń). Zastrzegamy jednak w tym miejscu, że w przypadku samochodów nowych nie oznacza to, że pojazdy dostępne są od ręki. W związku z sytuacją na rynku, bardzo wiele ofert zawiera dopiski „do produkcji” albo odbiór w II/III kwartale 2022 roku. 

Na drugim miejscu dostępności są dostawczaki Fiata (12,3% liczby ogłoszeń). Na kolejnym Volkswageny (11% ofert i wzrost o 1 p.p. miesiąc do miesiąca). Spadła liczba wystawień popularnych pojazdów Renault (10,4% liczby ogłoszeń przy 15,2% liczby wyświetleń tej marki). Od kilku miesięcy maleje natomiast zainteresowanie pojazdami Mercedes-Benz (9,9% liczby wyświetleń ogłoszeń w październiku i spadek o 1,9 p.p. w porównaniu z majem 2021).

Mniejsza podaż, zostają droższe

Już co piąte nowe auto dostawcze kosztuje ponad 200.000 złotych. Stanowi to 20,1% liczby ogłoszeń i wzrost aż o 3 p.p. miesiąc do miesiąca. Nadal najpopularniejszym przedziałem cenowym oferowanych samochodów jest 100.000-150.000 złotych. Liczba ofert w tym przedziale systematycznie maleje na rzecz pojazdów droższych.

Nadal najpopularniejszym napędem są silniki Diesla (94,2% wyświetleń ogłoszeń), ale widać powolny wzrost zainteresowania silnikami elektrycznymi w samochodach dostawczych (2% wyświetleń i wzrost o 1,3 p.p. w porównaniu z majem 2021).

W przeciwieństwie do samochodów osobowych, użytkownicy pojazdów dostawczych zdecydowanie preferują manualną skrzynię biegów (72,7% wyświetleń). Takich ofert było też najwięcej w październiku na OTOMOTO (80,1% liczby ogłoszeń).  

Koniec sezonu caravaningowego

Sezon jesienny wpływa na malejąca popularność zabudowy typu kamper (15,8% wyświetleń, zmiana o -1,2 p.p. miesiąc do miesiąca). Nadal najchętniej przeglądane są oferty furgonów/blaszak (44,7% wyświetleń). Rośnie zainteresowanie plandekami (9,4% wyświetleń ofert) i autolawetami (6,7% wyświetleń).

samochody dostawcze nowe - październik