Strona główna / Moto Biznes / Renault najłatwiej dostępną marką aut dostawczych

Renault najłatwiej dostępną marką aut dostawczych

Łukasz Borowicz

8 min. czytania
renault traffic - najpopularniejsze dostawczaki w październiku

Paris, France - August 8, 2014: Light commercial vehicle Renault Trafic drives in the city street.

Rośnie liczba transakcji na rynku wtórnym samochodów dostawczych. To aktualnie jedyna alternatywa dla przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowego środka transportu dla swojej firmy. Brak nowych samochodów na rynku powoduje, że na wartości zyskują 4-5 letnie samochody z relatywnie niewielkim przebiegiem. 

Samochód dostawczy? Tylko młody lub względnie młody

Na rynku wtórnym najczęściej oferowane są dostawczaki Renault i cieszą się one największym zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów (16,6% wyświetleń ogłoszeń). W październiku, na drugim miejscu uplasował się Fiat (15,2% wyświetleń), a na trzecim miejscu Mercedes-Benz (12,7% wyświetleń ogłoszeń). Popularność niemieckiej marki na rynku wtórnym systematycznie rośnie na przestrzeni ostatnich miesięcy. W TOP 5 najchętniej wyświetlanych ofert są jeszcze Volkswagen i Iveco.

top 5 marek używanych aut dostawczych w październiku

Najłatwiej kupić samochody z roczników 2016-2017 (łącznie to 16,9% wystawionych ogłoszeń). Po dodaniu do tej grupy pojazdów rok starszych i rok młodszych (czyli roczniki 2015 i 2018), łączna liczba ofert stanowiła już prawie 1/3 wszystkich ogłoszeń dot. samochodów dostawczych na OTOMOTO. Zainteresowani mają więc z czego wybierać.

Jest w czym wybierać

Na rynku wtórnym samochodów dostawczych nie widać tak dużej dynamiki cen, jak ma to miejsce w przypadku nowych pojazdów dostawczych czy osobowych. Nadal najwięcej ofert sprzedaży mieści się w przedziale cenowym 50.000-75.000 złotych brutto (17,9% liczby ogłoszeń). Na drugim miejscu dostępności są dostawczaki za 30.000-40.000 złotych (14% wystawionych ofert). Te przedziały cenowe są też najpopularniejsze wśród potencjalnych kupujących, choć jest też duża grupa osób zainteresowanych samochodem za 15.000-20.000 złotych (10,6% liczby wyświetleń ogłoszeń).

Podobnie jak na rynku samochodów nowych, wśród pojazdów dostawczych zdecydowanie dominują auta napędzane silnikiem Diesla (96,8% wystawionych ofert i 96,5% wyświetleń). Analogicznie też, najpopularniejsza jest manualna skrzynia biegów (85,9% wyświetlonych ogłoszeń). Aż co piąte oferowane do sprzedaży auto miało przebieg powyżej 300 000 kilometrów.

Furgony i blaszaki w cenie

Niezmiennie, najwięcej ofert sprzedaży i największe zainteresowanie potencjalnych kupujących dotyczy samochodów z nadwoziem typu furgon/blaszak (55,6% wystawionych ogłoszeń). Sezonową obniżkę zainteresowania odnotowały kampery (8,6% wyświetleń ofert i spadek o 1,5 p.p. miesiąc do miesiąca). A na ostatnim miejscu podium popularności znalazły się plandeki (5,4% wyświetleń).

Wzrost zainteresowanie dostawczakami z importu

Ograniczona podaż samochodów na rynku stymuluje też import zza granicy i zainteresowanie nimi. Potencjalni kupujący coraz chętniej oglądają jednak samochody pochodzące z:

  • Niemiec (15,3% wyświetleń i wzrost o 1,5 p.p. miesiąc do miesiąca)
  • Francji (7,3% wyświetleń, wzrost o 0,8 p.p. w porównaniu z wrześniem). 

Nadal najpopularniejsze są egzemplarze zarejestrowane w Polsce.