Strona główna / Moto Biznes / Rekordowy rok w sprzedaży ciągników rolniczych

Rekordowy rok w sprzedaży ciągników rolniczych

Łukasz Borowicz

8 min. czytania
John Deere - rekordowy rok w sprzedaży ciągników rolniczych

Jak podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, w październiku zarejestrowano 1188 sztuk nowych ciągników. To kolejny miesiąc, gdy liczba rejestracji przekracza tysiąc. Biorąc uwagę dane od początku roku, wynik jest lepszy o prawie 37% w porównaniu z 2020. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to jest szansa, że bieżący rok zakończy się najlepszym wynikiem od blisko 5 lat.

Będzie rekord?

Także na OTOMOTO ciągniki (traktory) są najpopularniejsze w kategorii pojazdy i maszyny rolnicze (37% wyświetleń ogłoszeń). A sama kategoria, choć nie największa pod względem liczby ogłoszeń, jest najchętniej odwiedzaną przez użytkowników (38% wyświetleń ofert w październiku). Poza ciągnikami, zainteresowanie wzbudzały też inne maszyny rolnicze (9% wyświetleń), agregaty (8% wyświetleń) i kombajny (6% wyświetleń).

Najpopularniejszą marką pozostaje John Deere, choć zainteresowanie tymi pojazdami maleje (14,2% wyświetleń ogłoszeń w październiku, spadek o 1,1 p.p. miesiąc do miesiąca). Na dalszych miejscach rankingu popularności są CLAAS (8,9% wyświetleń ofert) i Fendt (7,5% wyświetleń). Obie te marki odnotowały nieznaczny wzrost zainteresowania swoimi pojazdami.

Spora oferta ciągników siodłowych DAF, a popyt ograniczony

Na rynku samochodów ciężarowych tradycyjnie największe zainteresowanie wzbudzały oferty ciągników siodłowych (34% wyświetleń). Poza tym popularne były też ogłoszenia sprzedaży autobusów, dźwigów i żurawi oraz wywrotek (wszystkie kategorie po 9% wyświetleń ). Aż połowa oferowanych na rynku wtórnym ciągników siodłowych to pojazdy z roczników 2016-2018. A 33% wystawionych ogłoszeń zawierało się w przedziale cenowym 125.000-200.000 złotych.

Najłatwiej dostępne były ciągniki marki MAN (25% wystawionych ogłoszeń), na kolejnych miejscach samochody DAF (22% ofert) i Scania (16% ogłoszeń). Te marki należały też do najpopularniejszych wśród potencjalnych kupujących, choć pod względem liczby wyświetleń, drugie miejsce w rankingu zajmowały pojazdy Mercedes-Benz (17,6%), a czwarte Volvo (12,3% wyświetleń). DAF uplasował się dopiero na piątej pozycji.

najpopularniejsze ciągniki siodłowe w październiku
Mimo że oferta ciągników siodłowych DAF jest jedną z najszerszych w OTOMOTO, marka ta nie cieszy się największym zainteresowaniem.

Najpopularniejsze maszyny budowlane w październiku

W kategorii maszyn i pojazdów budowlanych niezmiennie najpopularniejszą marką pozostaje JCB (15,8% wyświetleń ogłoszeń). Na drugim miejscu rankingu, choć ze słabnącą pozycją, znalazł się w październiku Caterpillar (12,6% wyświetleń i spadek o 1 p.p. miesiąc do miesiąca). Na dalszych miejscach są Volvo i Liebherr.

Najwięcej ogłoszeń sprzedaży dotyczyło wózków widłowych, choć ogłoszeń było mniej niż we wrześniu (16% wystawionych ofert, spadek o 1 p.p.). Na kolejnych miejscach dostępności maszyn na rynku 11%były ładowarki (14% ogłoszeń) i koparki gąsienicowe (11% wystawionych ofert). O 2 p.p. wzrosła w październiku dostępność minikoparek (10% ogłoszeń).

Nadal sporo przyczep kempingowych

W kategorii przyczep i naczep zwiększyła się liczba ofert naczep burtowych i plandek (14% wystawionych ogłoszeń). Na kolejnych miejscach rankingu są przyczepy do samochodów osobowych (13% liczby ofert) oraz naczepy chłodnie i izotermy (10% ogłoszeń).

Mimo jesieni, nie maleje oferta przyczep kempingowych (9% wystawionych ogłoszeń) i przyczep do przewozu pojazdów (również 9% ofert). Najpopularniejszymi markami pozostają Schmitz Cargobull (24,9% wyświetleń) i Krone (19,3% wyświetleń ogłoszeń). Wśród przyczep, wzrost zainteresowania odnotowała w październiku marka Hobby (12,6% wyświetleń, zmiana o 0,7 p.p. w porównaniu z wrześniem), a drugie miejsce zajmuje Niewiadów (8,8% wyświetleń).