Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu

Juliusz Szalek

26 października 2020

Rejestracja samochodu – krok po kroku

Kupiłeś auto? Świetnie, teraz czas na trochę formalności. Oto poradnik – rejestracja samochodu krok po kroku.

W zależności od tego, czy jest to auto nowe, używane, sprowadzone z zagranicy, czy kupione od sąsiada procedura wygląda podobnie. Różnica polega jedynie na liczbie dokumentów i kosztach. Zatem jak zarejestrować samochód i ile to kosztuje?

Rodzaj opłaty Samochód zarejestrowany w Polsce Samochód zarejestrowany w tym samym powiecie Samochód sprowadzony z innego kraju UE
opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legislacyjnych, nalepka kontrolna na szybę 85 66,5 85
opłata za pozwolenie czasowe 13,5 1,5 13,5
opłata za tablice rejestracyjne standardowe 80 80
opłata za tablice rejestracyjne indywidualne 1000 1000
opłata za kartę pojazdu 0 0 75
suma (rejestracje standardowe) 180,5 81 256
suma (rejestracje indywidualne) 1100,5 1176
Źródło: Na podstawie obywatel.gov.pl.

Zakup od sąsiada

Najprostsza i najtańsza jest rejestracja samochodu zarejestrowanego w tym samym powiecie. Nie musimy wtedy zmieniać tablic rejestracyjnych, a koszt zamknie się w 81 złotych (patrz tabela). W urzędzie trzeba jedynie zgłosić fakt zakupu auta i przedstawić umowę kupna lub fakturę by zmienić dane dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli auto zarejestrowane jest w innym powiecie, do kosztów rejestracji dojdzie opłata za nowe tablice rejestracyjne. Przy tej procedurze w wydziale komunikacji będziemy musieli wypełnić wniosek oraz okazać dokumenty potwierdzające zapłatę ubezpieczenia OC oraz ważność badań technicznych (wpis w dowodzie).

Rejestracja samochodu – potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty będą potrzebne? Informacje warto sprawdzić w urzędzie lub na jego stronie internetowej.

  • dokument tożsamości,
  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokument potwierdzający własność pojazdu – np. umowa kupna lub sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu (jeśli inny powiat),
  • potwierdzenia wszystkich opłat,
  • karta pojazdu – o ile została wydana,
  • dowód rejestracyjny,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu o ważnym badaniu technicznym).

Niezależnie od kogo kupiliśmy auto, w urzędzie będziemy musieli zostawić stary dowód rejestracyjny. Na czas wydania nowego otrzymamy dowód tymczasowy tzw. miękki, ważny 30 dni. W wyznaczonym terminie będziemy musieli go wymienić na nowy, tzw. twardy.

Samochody elektryczne

A co, jeśli kupiliśmy auto elektryczne? Od 1 stycznia 2020 roku samochody elektryczne i z napędem wodorowym rejestrowane są na tzw. zielone tablice. Mają one w sposób widoczny wyróżnić auto z napędem alternatywnym, po to, by szybko zweryfikować prawo do jazdy po buspasach oraz w strefach ograniczonego ruchu.

Nowe auta elektryczne i wodorowe, uwaga hybrydy nie podlegają temu przywilejowi, z urzędu dostają zielone tablice. Właściciele aut zarejestrowanych wcześniej, mogą ubiegać się o ich przerejestrowanie. Co ważne, wymiana tablic na zielone nie pociąga za sobą konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, bo numer rejestracyjny zostaje bez zmian. Zapłacimy więc wtedy wyłącznie za wymianę tablic (93 zł.).

Aby wymienić tablice rejestracyjne na zielone, należy złożyć wniosek do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy. Jako powód wymiany należy wpisać wymianę w celu oznakowania pojazdu elektrycznego.

(Wy)rejestrowanie – obowiązek sprzedającego

Nie każdy sprzedający wie, że musi poinformować urząd o sprzedaży auta. Dzieje się tak, bo nie ma sankcji za niedopełnienie tego obowiązku. Od nowego roku jednak ma się to zmienić. Brak „wyrejestrowania” samochodu w terminie 30 dni kosztować nas będzie nawet 1000 zł kary.

Więcej o zmianie przepisów pisaliśmy TUTAJ.

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.