29 czerwca 2022

Regeneracja reflektorów – jak wypolerować lampy samochodowe w kilku krokach?

Regeneracja reflektorów

Reflektory to podstawowy, obok szyb, element samochodu, który należy utrzymać w nienagannej czystości. Sprawne lampy pozwalają widzieć drogę i być widzianym przez innych kierowców. Regeneracja reflektorów – wszystko, co powinniście o tym wiedzieć.

Reflektory z czasem żółkną lub zachodzą mgłą. Zazwyczaj następuje to po kilkunastu latach użytkowania samochodu. W rezultacie spada jasność świateł i ich skuteczność, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo jazdy.

Auto z żółtymi reflektorami może też nie przejść okresowego badania technicznego.

Dlaczego reflektory ulegają zmatowieniu?

Większość reflektorów jest wykonana z poliwęglanu. Ten mocny plastik doskonale sprawdza się w trudnych warunkach drogowych. Niestety, nie najlepiej radzi sobie z działaniem promieni słonecznych. Ponadto reflektor uszkadzają fragmenty nawierzchni drogi, brud, sól czy owady, co dodatkowo powoduje ich zmętnienie, znacznie pogarszając przepuszczanie światła.

Aby zapewnić im początkową ochronę, producenci pokrywają lampy samochodowe warstwą zabezpieczającą przed promieniowaniem UV. Jednak z czasem ulega ona degradacji, co prowadzi do utleniania plastiku.

Regeneracja reflektorów

Jeśli reflektory w twoim samochodzie zaczęły zachodzić warstwą mgły lub żółknąć, oznacza to, że rozpoczął się proces utleniania. Na szczęście przywrócenie reflektorom nowego wyglądu to proste zadanie, które można wykonać samodzielnie (TUTAJ przeczytasz o regeneracji zacisków hamulcowych).

Polerowanie reflektorów – krok po kroku

Przed rozpoczęciem regeneracji reflektorów, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Najprostszym sposobem jest skorzystania z gotowego zestawu, który można nabyć choćby w dziale z częściami serwisu otomoto.pl.

Oczywiście można też kupować opisane poniżej produkty osobno – to dobry sposób dla osób, które już dysponują niektórymi niezbędnymi elementami.

Co będzie potrzebne do regeneracji reflektorów?

Z narzędzi, których będziesz potrzebował do regeneracji reflektorów, warto mieć wkrętarkę. Przyda się ona do szlifowania powierzchni lampy.

Ponadto niezbędnych będzie kilka różnych rodzajów papieru ściernego (ziarno 1000, 2000 i 3000 to zazwyczaj bezpieczny wybór), masa polerska, wosk w paście oraz uszczelniacz UV. Przydadzą się również rolka taśmy malarskiej, a także ręczniki z mikrofibry.

Osobiście do regeneracji reflektorów wybrałem gotowy zestaw, który wraz z przesyłką kosztował mnie 63,99 zł (TUTAJ dowiesz się o tym, jakie płyny występują w samochodzie).

Umycie i odtłuszczenie reflektorów

Pierwszy krok to dokładne umycie powierzchni reflektorów wodą z mydłem lub środkiem czyszczącym. Możesz również umyć obszary dookoła lampy, aby taśma lepiej przylegała do powierzchni.

Zabezpieczenie lamp samochodowych

Taśma malarska zabezpiecza obszar dookoła lamp. Ważne, aby to zrobić, ponieważ przy szlifowaniu reflektorów łatwo przez przypadek przeciągnąć szorstkim papierem ściernym po elementach samochodu przylegających do reflektorów.

Regeneracja reflektorów

Szlifowanie reflektorów

To kluczowy etap w całym procesie regeneracji reflektorów. Można go wykonywać ręcznie lub za pomocą wkrętarki.

Jaki papier wybrać do szlifowania lamp?

Zaleca się używanie papieru o ziarnistości 1000, 2000 i 3000. Szlifowanie rozpoczyna się papierem o większej ścieralności i kończy o najmniejszej. W zestawie, który zakupiłem znajdowały się tarcza szlifierska na rzep oraz krążki ścierne o ziarnistości 800, 1200 oraz 2000.

Jak szlifować reflektory samochodowe?

Przed rozpoczęciem szlifowania reflektora należy go zmoczyć, co zapobiegnie zarysowaniu powierzchni oraz przegrzewaniu poliwęglanu i powstawaniu czarnych wżerów. Za pomocą szlifierki najlepiej wykonywać delikatne ruchy okrężne, natomiast ręcznie – na początku proste, poziome pociągnięcia.

Regeneracja reflektorów

Szlifowanie to kluczowy etap regeneracji reflektorów, dlatego należy się do niego przyłożyć. Przy pracy z użyciem wkrętarki warto poświęcić 5 do nawet 10 minut na szlifowanie każdą gradacją papieru.

Przy ręcznym szlifowaniu, po ruchach poziomych należy następnie wykonywać ruchy pionowe, a później – po przekątnej. Ostatnie szlifowanie powinno odbywać się po przeciwnej stronie niż poprzednie. Nie spiesz się i upewnij, że papier i lampa zawsze są zwilżone wodą.

W tym celu świetnie sprawdzi się butelka z rozpylaczem (TUTAJ przeczytasz o tym, co to jest rozbieganie silnika).

Polerowanie reflektorów

Teraz nadszedł czas, aby ujawnić owoce swojej pracy. Wytrzyj i wysusz reflektory, a następnie przystąp do polerowania.

Czym wypolerować reflektory?

W zakupionym przeze mnie zestawie do polerowania przewidziano specjalną okrągłą gąbkę. Powszechnie zaleca się używania do tego ściereczki z mikrofibry. Jeśli czujesz się pewnie, możesz polerować reflektory za pomocą polerki orbitalnej.

Regeneracja reflektorów

Jak polerować lampy samochodowe?

Reflektory poleruj ruchami okrężnymi, przykładając do tego umiarkowanie dużo siły. Po zakończeniu polerowania – gdy powierzchnia lampy będzie już błyszcząca i przezroczysta – warto przystąpić do woskowania.

Regeneracja reflektorów

W ten sposób dokładnie wyczyścisz i zabezpieczysz soczewkę w ramach przygotowań do ostatniego kroku.

Czym zabezpieczyć lampy po polerowaniu?

Ostatnim etapem jest zabezpieczenie reflektorów uszczelniaczem UV. Ponieważ wcześniej usunąłeś warstwę zabezpieczającą lampę, musisz nanieść nową warstwę ochronną. Jej zastosowanie zapobiegnie ponownemu matowieniu reflektorów.

W zestawie, który zakupiłem, znajdowały się dwie niewielkie saszetki z uszczelniaczem UV oraz gąbeczka do jego nanoszenia. Warto to robić w rękawicach ochronnych, ponieważ uszczelniacz jest środkiem dość mocno żrącym.

Regeneracja reflektorów

Zaleca się nanoszenie środka przez około 1 minutę. Ostatni etap to pozostawienie reflektorów do wyschnięcia. W przypadku „mojego” zestawu producent zalecał, aby wystawić je przez 2 godziny na działanie promieni słonecznych (TUTAJ przeczytasz jak radzić sobie z martwym punktem lusterek).

Inne metody renowacji reflektorów samochodowych

Szlifowanie jest skuteczne, ale wymaga przygotowania (w tym zakupu niezbędnych elementów) i poświęcenia około 1,5 godziny czasu. Oto kilka łatwych, tymczasowych rozwiązań, które możesz zastosować, aby wyczyścić zamglone reflektory:

Pasta do zębów

Poza myciem zębów pasta do zębów ma 101 innych zastosowań, w tym przywracanie blasku reflektorom. Zawiera ona składniki lekko ścierne, które rozkładają zanieczyszczenia oksydacyjne na lampie.

Zmieszaj pastę do zębów z sodą oczyszczoną i równomiernie wetrzyj ją w powierzchnię reflektora. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie wytrzyj miękką, wilgotną ściereczką. Reflektory staną się jaśniejsze niż wcześniej.

Soda oczyszczona i ocet destylowany

Podobnie jak pasta do zębów, soda oczyszczona i ocet to niezwykle wszechstronne produkty. Podczas czyszczenia reflektorów samochodowych soda oczyszczona rozkłada zanieczyszczenia, a ocet skutecznie usuwa brud.

Zmieszaj jedną część sody oczyszczonej z częścią octu, aby uzyskać musującą pastę. Wetrzyj pastę w reflektory, pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj miękką ściereczką. W krótkim czasie reflektory będą bardziej błyszczące.

Coca-Cola

Tak, dobrze przeczytałeś. Twój ulubiony napój również może przywrócić blask reflektorom samochodowym. Zawiera on kwas fosforowy, który jest dość skuteczny w usuwaniu rdzy i plam.

Przelej puszkę coli dietetycznej (łatwiej ją wyczyścić, ponieważ nie ma w niej resztek cukru) do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl odpowiednią ilość na reflektory. Pozostaw na minutę, a następnie wytrzyj do sucha za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Jeśli reflektory są mocno utlenione, być może trzeba będzie powtórzyć ten proces kilka razy.

Regeneracja reflektorów: GALERIA

Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów
Regeneracja reflektorów