Łukasz Borowicz

18 lipca 2021

Przedwakacyjne spowolnienie na rynku pojazdów i maszyn

Na wsi trwają intensywne prace polowe, a w miastach toczą się inwestycje i budowy. Z kolei na rynku transakcji pojazdów i maszyn widać już powoli sezon wakacyjny. W czerwcu 2021 r. nieznaczenie spadła liczba ogłoszeń sprzedaży w kategoriach rolnictwo, budownictwo i samochody ciężarowe. Wzrosła natomiast liczba oferowanych naczep.

Pojazdy ciężarowe – co na sprzedaż, co wzbudza zainteresowanie?

Na rynku samochodów ciężarowych, najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło ciągników siodłowych (33% liczby ofert). Na drugim miejscu znalazły się autobusy i wywrotki (w obu przypadkach 9% wystawionych ofert). Natomiast dalej są dźwigi podnośniki mobilne (8% liczby ogłoszeń). 

Najłatwiej kupić ciągniki siodłowe marki MAN, bo tych ofert sprzedaży było w czerwcu najwięcej na OTOMOTO (24% liczby ofert). Na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń uplasowały się samochody marki DAF (21% liczby ogłoszeń), a na trzecim pojazdy SCANIA (15% ofert). Wśród najczęściej sprzedawanych ciągników siodłowych są też marki Mercedes – Benz, Volvo, Renault i Iveco. 

Natomiast potencjalni kupujący najchętniej oglądali ogłoszenia pojazdów MAN (19,5% liczby wyświetleń), Mercedes – Benz (18% liczby wyświetleń) oraz SCANIA (17,6% wyświetleń ogłoszeń).

Ceny tych pojazdów rozkładają się dosyć podobnie w poszczególnych przedziałach cenowych w zakresie 80 000 – 200 000 złotych netto. Najczęściej do sprzedaży oferowano samochody czteroletnie (21% liczby ofert) i te z rocznika 2016 (16% liczby ogłoszeń). Aż 64,8% sprzedawanych pojazdów pochodziło z Polski, zdecydowanie mniej z Niemiec i Francji (odpowiednio 16,4% i 13% liczby ogłoszeń). 

Rynek maszyn rolniczych – nadchodzi czas plonów

Na rynku pojazdów i maszyn rolniczych, najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło ciągników (28% liczby ofert). W drugiej kolejności oferowano agregaty i inne maszyny rolnicze (w obu przypadkach 10% liczby ogłoszeń), na trzecim miejscu znalazły się kombajny (9% liczby ogłoszeń). 

Jeśli chodzi o preferencje kupujących, to najpopularniejszą marką był w czerwcu John Deere (15,2% liczby wyświetleń ogłoszeń). Na drugim miejscu znalazły się maszyny CLAAS (10,3% wyświetleń), a na trzecim Massey Ferguson (6% wyświetleń).

Budowlanka w czerwcu 2021

W kategorii maszyn budowlanych, najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło wózków widłowych (18% liczby ogłoszeń). Na drugim miejscu znalazły się ładowarki (15% ogłoszeń), a dalej koparki gąsienicowe (11% ofert). Sprzedający oferowali też często dźwigi i żurawie, akcesoria do maszyn, koparki kołowe i maszyny drogowe. Najwięcej ofert dotyczyło pojazdów i maszyn pochodzących z Polski (84,2% liczby ogłoszeń). Z kolei dużo mniej z Niemiec (8,3% ofert) i Francji (2,3% ogłoszeń). 

Potencjalni kupujący najchętniej oglądali ogłoszenia marki JCB (14,7% liczby wyświetleń ogłoszeń). Nieco mniejszą popularnością cieszyły się maszyny Caterpillar (13,6% liczy wyświetleń), Liebherr (5,8% wyświetleń) i Volvo (5,7% wyświetleń).

Cały czas sporym zainteresowaniem cieszą się przyczepy kempingowe. Niestety nie ma ich na rynku zbyt wiele lub cena za nie jest naprawdę solidna. To jeden z nieoczekiwanych efektów pandemii koronawirusa.

Przyczepy i naczepy

Wśród przyczep i naczep, najczęściej oferowano przyczepy do samochodów osobowych (13% liczby ofert) oraz naczepy burtowe i plandeki (także 13% liczby ogłoszeń). Dalej znalazły się:

  • naczepy chłodnie (izotermy)
  • naczepy wywrotki
  • przyczepy do przewozu osób
  • oraz przyczepy kempingowe (wszystkie wymienione po 9% liczby ofert). 

Wśród naczep, klienci najchętniej oglądali ogłoszenia marek Schmitz Cargobull (26,6% liczby wyświetleń i spadek popularności o 3 p. p. miesiąc do miesiąca), Krone (19% liczby wyświetleń) oraz Kogel (7% liczby wyświetleń). Natomiast ranking popularności producentów przyczep zdominowały firmy, które produkują pojazdy turystyczne. Klienci najchętniej wyświetlali oferty marki Hobby (12% liczby wyświetleń i wzrost o 3,7 p.p. miesiąc do miesiąca). Dalej znalazły się przyczepy Niewiadów (6,5% liczby wyświetleń) oraz Dethleffs (5,7% liczby wyświetleń). 

pojazdy użytkowe w czerwcu 2021

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.