16 stycznia 2024

Przedawnienie kary może trwać nawet 10 lat. Wszystko co powinni wiedzieć kierowcy

mandat prawo jazdy gotówka
Zdjęcie: Gettyimages

Sprawdź, po jakim czasie przedawniają się grzywny, mandaty, punkty karne, opłaty dodatkowe i wyroki. Uwaga! W niektórych przypadkach przedawnienie może trwać nawet 10 lat.

Upływ czasu może działać na korzyść, chroniąc kierowcę przed wymierzoną karą. Dowiedz się, po jakim okresie możesz uniknąć kłopotów związanych z popełnionym wykroczeniem, przestępstwem lub nieopłaconą grzywną czy ubezpieczeniem. Ile trwa przedawnienie dla kar, które może otrzymać użytkownik pojazdu?

Mandat – zasady przedawnienia

Niezależnie od tego, kto wystawił mandat – czy to policja, straż miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego - jest on ważny przez 3 lata od daty jego przyjęcia (podpisania). Po tym okresie, jeśli wszczęta zostanie procedura egzekucyjna, nie musimy go płacić. Jednak warto zauważyć, że ściągalność grzywien została znacznie poprawiona, a szansa na uniknięcie kary jest minimalna.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli mandat nie zostanie przyjęty. W takim przypadku funkcjonariusze mają 1 rok (liczony od ujawnienia wykroczenia) na skierowanie sprawy do sądu. Jeśli tego nie zrobią w wymaganym terminie, sprawa zostaje umorzona. Gdy sprawa trafia do sądu, ten ma maksymalnie 2 lata na postępowanie o wykroczenie (liczone od końca rocznego okresu na skierowanie sprawy). Jeśli w tym czasie nie uda się wydać wyroku, sprawca pozostanie bezkarny.

Punkty karne – zasady przedawnienia

Obecnie punkty karne przedawniają się po roku od ich przypisania do konta kierowcy, pod warunkiem, że mandat zostanie opłacony. Warto zauważyć, że dla punktów zdobytych przed 17 września 2023 r., obowiązuje dwuletni okres przedawnienia. Bieg terminu rusza po uregulowaniu mandatu. Przy odwołaniu się do sądu, bieg przedawnienia rozpoczyna się dopiero po uprawomocnieniu się wyroku skazującego. Może to skutkować przedawnieniem punktów nawet po 4 latach.

Opłata dodatkowa za brak biletu parkingowego – zasady przedawnienia

Za brak biletu parkingowego grozi opłata dodatkowa. Ponieważ nie jest to mandat, obowiązuje inny termin przedawnienia. Wynosi aż 5 lat i liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nałożono opłatę dodatkową. Uwaga! Opłata za brak biletu postojowego może wynieść nawet 300 zł.

Przedawnienie przy braku OC

Kara za brak OC nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przedawnia się po 3 latach, pod warunkiem, że w tym czasie nie wszczęto egzekucji. UFG może kontrolować obowiązek wykupienia OC jedynie w danym roku kalendarzowym. Jeśli kierowca w 2023 r. nie miał obowiązkowej polisy przez kilka dni, a do końca grudnia 2023 r. nie wyszło to na jaw, w 2024 r. fundusz nie może podjąć żadnych działań.

Przedawnienie podatku

W przypadku zakupu pojazdu, konieczne jest zapłacenie 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni (deklaracja PCC-3). Kara za zaniedbanie tego obowiązku może wynieść nawet 85 tys. zł. Urzędnicy mają na jej nałożenie aż 5 lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym miał być zapłacony podatek. 

Osoby ukrywające zysk ze sprzedaży pojazdu są poddane tej samej zasadzie, okres przedawnienia wynosi 5 lat. Jednak liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym miało zostać złożone zeznanie PIT. W skrajnych przypadkach może to oznaczać przedawnienie po 7 latach od transakcji.

CZYTAJ TEŻ: Co trzeba zrobić po zakupie auta? Formalności po zakupie auta

Przedawnienie wyroku

Dla uzyskania licencji TAXI, a także w przypadku wielu innych zawodów, konieczne może być przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Czy osoba, która wcześniej była skazana za drogowe przestępstwo, takie jak jazda po alkoholu czy spowodowanie wypadku, ma szansę na podjęcie takiej pracy? Tak, również tutaj obowiązuje przedawnienie kary.

Zatarcie skazania za karę pozbawienia wolności automatycznie zachodzi po upływie 10 lat od wykonania, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania. W sytuacji kary do 3 lat, sąd może, na wniosek skazanego, zarządzić zatarcie już po 5 latach. Dla osoby wcześniej skazanej na karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania zajmuje 3 lata. W w przypadku grzywny - rok, licząc od wykonania, darowania kary lub przedawnienia jej wykonania.