2 września 2023

Przebita opona – jak długo samochód może być na niej zaparkowany?

opona ulega uszkodzeniu

Mimo że samochody nieustannie ewoluują, niektóre problemy ich dotyczące pozostają wiecznie aktualne. Z pewnością te, związane z ogumieniem. Przebita opona – jak długo samochód może być na niej zaparkowany i jakie może to nieść ze sobą konsekwencje?

Współczesne opony stanowią absolutny popis możliwości inżynieryjnych. Mocne, trwałe, z dopracowaną mieszanką – pod wieloma względami zdecydowanie przebijają to, na czym jeździliśmy 5, 10, czy 15 lat temu.

Jako że to opony odpowiadają za kontakt samochodu z nawierzchnią, muszą nie tylko przenosić jego cały ciężar, ale i zapewniać optymalną przyczepność, niezależnie od tego, po czym się on porusza. I choć dzisiaj mamy ogromny wybór ogumienia, każda opona, niezależnie od przeznaczenia, jest narażona na przebicie (TUTAJ przeczytasz o tym, dlaczego opony są tak ważne w aucie i jak je eksploatować).

Przebita opony – nie tylko w czasie jazdy

Do utraty powietrza w oponach może dojść nie tylko podczas jazdy. Zdarza się, że właściciele aut przed jazdą lub już po ruszeniu, zauważają „kapcia”. I tutaj rodzi się pytanie – czy i jak długo samochód może stać z przebitą oponą?

koło

Do przebicia opony dochodzi nie tylko w czasie jazdy.

Ale zanim na nie odpowiemy, warto zbadać, jakie są przyczyny utraty powietrza w ogumieniu zaparkowanego samochodu.

Wadliwy lub uszkodzony trzpień zaworu

Trzpień zaworu opony służy do pompowania lub upuszczania powietrza. Uszkodzony lub wadliwy, może prowadzić do ubywania powietrza.

Zdarza się, że uchodzi ono bardzo powoli, niemal niezauważalnie. W efekcie dopiero po dłuższym czasie można zauważyć, że w kole zaczyna brakować powietrza. Czasem jednak wystarczy jedna noc, aby opona całkowicie straciła ciśnienie (TUTAJ poznasz opony typu Run Flat).

Bardzo wysoka temperatura

Promienie słoneczne i bardzo wysoka temperatura zewnętrzna zdecydowanie nie sprzyjają samochodom, ani ich ogumieniu. Ciepło może bowiem podnieść ciśnienie powietrza do takiego stanu, że doprowadzi nawet do wybuchu opony.

W szczególności, jeśli jest ona już zużyta lub miejscami uszkodzona.

Zużyte lub uszkodzone obręcze

Uszkodzona lub skorodowana powierzchnia felgi może również doprowadzić do utraty ciśnienia w oponach. Dzieje się tak z powodu niewłaściwego uszczelnienia na styku opon-obręcz.

zużycie opon

Uszkodzona obręcz może być jedną z przyczyn utraty ciśnienia w oponie.

Ostre lub spiczaste przedmioty

Gwoździe, śruby, czy inne ostre przedmioty, na których stoi auto również mogą być przyczyną przebicia opony. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od typu ogumienia i stopnia jego uszkodzenia, powietrze może uchodzić w różnym tempie.

Przebita opona – jak tego uniknąć podczas parkowania?

Całkowite ujście powietrza z opony w aucie zastanym na postoju z pewnością jest kłopotliwe. Tym bardziej że wiele współczesnych modeli nie jest zaopatrzonych choćby w koło dojazdowe.

Ale istnieje kilka skutecznych sposobów na uniknięcia przebicia opony, gdy pojazd jest zaparkowany.

Kontroluj trzpień zaworu

Ponieważ uszkodzony trzpień zaworu to tak naprawdę główny winowajca utraty ciśnienia w oponie zaparkowanego samochodu, warto go kontrolować pod kątem szczelności. Jak to robić?

zawór opony

Nieszczelny zawór to często główna przyczyna utraty ciśnienia w oponie.

Wystarczy po prostu nałożyć na zawór nieco śliny lub wody. Wydostające się pęcherzyki powietrza oznaczają nieszczelność.

Utrzymuj właściwe ciśnienie opon

Ani zbyt niskie ciśnienie, ani za wysokie nie są dobre zarówno dla opon, jak i samochodu. Dlatego należy systematycznie sprawdzać je i w razie potrzeby dopompowywać powietrze.

Jak często? Najlepiej raz na dwa tygodnie, a obowiązkowo – przed każdą trasą.

Parkuj ostrożnie

Podczas parkowania należy obserwować otoczenie i unikać ostrych przedmiotów pod kołami.

Sprawdzaj opony pod kątem zużycia

Zużycie jest normą praktycznie dla wszystkich elementów samochodu, jednak jazda z nadmiernie wyeksploatowanymi podzespołami niczemu dobremu nie służy. Co więcej, złe nawyki za kierownicą mogą przyspieszać zużycie najważniejszych części.

Jak temu zapobiegać? Unikając ostrego traktowania samochodu. Czyli częstego korzystania z pełnej mocy silnika oraz dociskania przysłowiowej „śruby” w zakrętach. Poza tym należy poddawać auto regularnym przeglądom i konserwacji. Dotyczy to także ogumienia (TUTAJ przeczytasz o utylizacji opon).

Przebita opona – jak długo samochód może być na niej zaparkowany?

W ten sposób dochodzimy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak długo samochód może stać na przebitej oponie? Eksperci radzą, aby nie pozostawiać go na więcej niż 24 godziny. Jeśli przekroczysz ten czas, może to doprowadzić do trwałego odkształcenia opony, a nawet obręczy.

pompowanie opony

Użycie zestawu naprawczego przeważnie powinno rozwiązać problem.

Co więc zrobić, aby tego uniknąć? Najlepiej użyć zestawu naprawczego do kół. Jeśli nie zda to rezultatu, a nie dysponujemy kołem zapasowym, należy podnieść samochód i podstawić pod niego kobyłki. Oczywiście, gdy nie posiadamy ich, można zostawić auto na podnośniku.

Następnie, w razie możliwości, zdemontować koło z uszkodzoną oponą, i oddać do wulkanizatora. Można też próbować dopompować oponę, jednak często na niewiele się to zdaje i po opuszczeniu samochodu, zaczyna szybko spadać w niej ciśnienie.

Przebita opona na postoju: GALERIA

koło
zużycie opon
zawór opony
pompowanie opony