Strona główna / Porady / Prawo jazdy na motocykl: od ilu lat można zdawać, którą kategorię wybrać, ile to kosztuje?

Prawo jazdy na motocykl: od ilu lat można zdawać, którą kategorię wybrać, ile to kosztuje?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
prawo jazdy kat. A

Zbliża się lato, więc to ostatni dzwonek, by zabrać się za prawo jazdy na motocykl. Nawet jeśli nie zdążysz odbyć kursu i zdać egzaminu, jazdy będziesz miał przy ładnej pogodnie. Ile musisz mieć lat i ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Kto może robić prawo jazdy na motocykl?

Prawo jazdy na motocykl, czyli kat. A, może mieć każdy. Wystarczy odpowiedni wiek i odpowiednie umiejętności potwierdzone zdanym egzaminem państwowym. Aby zapisać się na kurs, a później na egzamin, trzeba stworzyć Profil Kandydata na Kierowcę. Dotyczy to każdej kategorii prawa jazdy.

Okazuje się, że nie do każdego prawa jazdy musisz mieć ukończone 18 lat. Swoją przygodę z motoryzacją możesz rozpocząć już w wieku 14 lat. Jednak kategorie, w których musisz wykazać się najwyższą odpowiedzialnością, wydawane są dopiero po ukończeniu 24 roku życia.

Nazwa kategorii Ile musisz mieć lat, żeby uzyskać prawo jazdy
AM 14 lat
A1 16 lat
A2 18 lat
A
  • 20 lat – jeśli masz już od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2
  • 24 lata – jeśli nie masz od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2

Prawo jazdy na motor – która to kategoria

Podobnie jak w przypadku samochodu, czyli kat. B, także w ramach kat. A jest kilka wydzielonych podkategorii wg. rodzajów motocykla a także według ilości kół.

Obecnie polskie prawo dzieli kat. A na 4 podkategorie

  • AM – uprawnia do prowadzenia motorowerów i skuterów klasy 50 (o mocy do 5,4 KM i prędkości do 45 km/h) oraz czterokołowców lekkich o masie do 350 kg i prędkości do 45 km/h;
  • A1 – pozwala na prowadzenie motocykli o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy do 15 KM oraz stosunku mocy do masy 0,1 kW/kg, trójkołowców o mocy do 20 KM i czterokołowców lekkich (te uprawnienia „z automatu” uzyskują kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B, od co najmniej 3 lat)
  • A2 – to prawo jazdy na motocykle o mocy do 47,59 KM i stosunku mocy do masy maks. 0,2 kW/kg;
  • A – uprawnia do prowadzenia wszystkich motocykli, skuterów, motorowerów i czterokołowców lekkich (na cięższe quady konieczna jest kat. B1 lub B).

Motocykl na kat. B

O kilku lat, aby prowadzić legalnie motocykl, wystarczy prawo jazdy kat. B, czyli na samochód osobowy. Ale ma ono swoje ograniczenia. Przede wszystkim motocykl nie może mieć silnika o większej pojemności, niż 125 ccm a motocyklista z prawem jazdy kat B musi mieć uprawnienia, od co najmniej trzech lat.

To nie koniec, bo moc prowadzonego jednośladu nie może przekraczać 11 kW, czyli 15 koni mocy, a stosunek mocy do masy własnej nie może przekroczyć 0,1 kW/kg. Chodzi o to, by nie wsiadać na motocykl o dużej mocy.

Kurs prawa jazdy na motor

Warto także pamiętać, że odebranie uprawnień do prowadzenia motocykla (lub samochodu) nie oznacza, że wcześniej nie można zapisać się na kurs lub zdać egzaminu. Już trzy miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku można zapisać się na kurs. Dotyczy to jedynie kursu kategorii B oraz A2.

Z kolei do egzaminu można podejść nie wcześniej niż maksymalnie miesiąc przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Jeżeli więc kurs zostanie ukończony szybciej, na egzaminy będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Sam kurs jest bardzo prosty. Podzielony jest na dwie części: kurs teoretyczny, który obejmuje 30 godzin lekcyjnych oraz kurs praktyczny, który obejmuje 20 godzin zegarowych (60 minut). Zaczynamy zawsze na placu, a dopiero później jedziemy na drogę.

Sporo czasu zajmuje także oponowanie manewrów na placu. Ósemka jest chyba najtrudniejsza, choć podjazd pod wzniesienie także wymaga wprawy.

Egzamin na prawo jazdy na motor

Po zaliczeniu kursu możemy przystąpić do egzaminu. Organizują je Wojewódzkie lub Powiatowe Ośrodku Ruchu Drogowego.

Tutaj także mamy teorie i praktykę. Teoria to test składający się 20 pytań. Na udzielenie odpowiedzi mamy 25 minut. Aby przejść dalej, do praktyki, trzeba uzyskać przynajmniej 68 punktów.

Praktyka to plac i jazda w ruchu miejskim. Najpierw jednak trzeba m.in. sprawdzić stan techniczny motocykla, przejechać ósemkę, wykonać szybki i wolny slalom, ominąć przeszkody i wykonać hamowanie awaryjnie. W sumie zajmie to nie więcej niż 30 minut.

Prawo jazdy na motocykl – ile to kosztuje?

Ceny kursów w ostatnim czasie podrożały. Drożeją także ceny egzaminu. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Za kurs trzeba dzisiaj zapłacić przynajmniej 2 tys. zł. Do tego doliczyć trzeba koszt badania lekarskiego (ok. 250 zł) oraz koszt egzaminu ok. 250 zł.

FAQ

Która kategoria to prawo jazdy na motor?

Prawo jazdy na motocykl to kat. A jednak w jej ramach są cztery podkategorie uprawniające do prowadzenia pojazdów w zależności od ich mocy, pojemności silnika i liczby kół.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Prawo jazdy na motocykl to wydatek przynajmniej 2 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty dodatkowe jak badanie lekarskie, zdjęcie, koszt egzaminu. W sumie, aby zrobić prawo jazdy na motocykl, trzeba przygotować ok. 3 tys. zł.

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby jeździć na motorze?

Nie. Już w wieku 14 lat po zdanym egzaminie i otrzymaniu prawa jazdy, można prowadzić motorower lub skuterów do pojemności 50 ccm.

Kolejne granice, które dają możliwość przesiadki na pojazd o większej mocy i pojemności to 16, 18, 20 i 24 lata.