Strona główna / Porady / Prawo jazdy kat. A – ile kosztuje i w jakim wieku można je robić?

Prawo jazdy kat. A – ile kosztuje i w jakim wieku można je robić?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
prawo jazdy kat A

Female student with helmet taking motorcycle lessons and practicing ride. In background traffic cones and instructor with checklist rating and evaluating the ride. Motorcycle school of driving.

Rynek motocykli, tych nowych jak i używanych, notuje rekordy sprzedaży. Skoro paliwo jest drogie, skoro dostępność samochodów jest ograniczona to może czas na motocykl? Pytanie tylko co z prawem jazdy?  Jaka kategoria pozwala prowadzić jednoślad i jaka jest cena na prawo jazdy kat. A?

Aby legalnie prowadzić motocykl wcale nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii A.

Czy trzeba mieć prawo jazdy kat. A, aby jeździć motocyklem?

Wystarczy prawo jazdy kat. B, czyli takie samo jak na samochód osobowy. Ale ma to swoje ograniczenia. Przede wszystkim motocykl nie może mieć silnika o większej pojemności niż 125 ccm a motocyklista z prawem jazdy kat B musi posiadać uprawnia od co najmniej trzech lat. To nie koniec, bo moc prowadzonego jednośladu nie może przekraczać 11 kW, czyli 15 koni mocy, a stosunek mocy do masy własnej nie może przekroczyć 0,1 kW/kg. Chodzi o to, by nie wsiadać na motocykl o dużej mocy.

Motion blurred black motorcycle riding on an empty asphalt road in a rural landscape at sunset

Jeśli więc chcemy być motocyklistą pełną gębą i wsiadając na jednoślad nie zastanawiać się czy możemy go prowadzić, warto zrobić prawo jazdy dla kategorii motocykla. Ile ono kosztuje?

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. A?

Prawo jazdy kat. A kosztuje około 2 tys. zł. W zależności od województwa cena może się wahać między 1800 a nawet 2600 zł.

Do tego trzeba doliczyć koszty egzaminu państwowego. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, praktyczny 180 zł. Jeśli zapłacisz za oba egzaminu od razu, a nie zdasz teorii, 180 zł przepadnie. Dlatego lepiej płacić za każdy egzamin osobno.

Kat. A, AM, A1, A2 – wymagany wiek

Okazuje się, że nie do każdego prawa jazdy musisz mieć ukończone 18 lat. Swoją przygodę z motoryzacją możesz rozpocząć już w wieku 14 lat. Jednak kategorie, w których musisz wykazać się najwyższą odpowiedzialnością, wydawane są dopiero po ukończeniu 24 roku życia.

Nazwa kategorii Ile musisz mieć lat, żeby uzyskać prawo jazdy
AM 14 lat
A1 16 lat
A2 18 lat
A
 • 20 lat – jeśli masz już od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2
 • 24 lata – jeśli nie masz od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2

Kategoria A, AM, A1, A2 – do czego uprawniają poszczególne kategorie?

Prawo jazdy kat A ma swoje „podkategorie”. W zależności od kategorii można prowadzić innego rodzaju pojazdy. Jakie?

Nazwa kategorii Jakimi pojazdami możesz kierować
AM
 • Motorower
 • czterokołowiec lekki (na przykład mały quad)
 • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce
A1
 • motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW, czyli 15 KM i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg
 • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW (ok 20 KM)
 • pojazdy z kategorii AM
 • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce
A2
 • motocykl, który spełnia wszystkie poniższe warunki:
  • moc do 35 kW (48 KM)
  • stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg
  • nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla
 • motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW (ok 20 KM)
 • pojazdy z kategorii AM
 • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce
A
 • każdy motocykl
 • pojazd z kategorii AM
 • zespół pojazdów – powyższe pojazdy połączone z przyczepą – tylko w Polsce

 

Więcej o wszystkich kategoriach prawa jazdy pisaliśmy TUTAJ.

Kiedy można rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Warto także pamiętać, że odebranie uprawnień do prowadzenia motocykla (lub samochodu) nie oznacza, że wcześniej nie można zapisać się na kurs lub zdać egzaminu. Już trzy miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku można zapisać się na kurs. Dotyczy to jedynie kursu kategorii B oraz A2.

Z kolei do egzaminu można podejść nie wcześniej niż maksymalnie miesiąc przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Jeżeli więc kurs zostanie ukończony szybciej, na egzaminy będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Jakie są potrzebne dokumenty

Aby zapisać się na kurs, a później na egzamin, trzeba stworzyć Profil Kandydata na Kierowcę. Dotyczy to każdej kategorii prawa jazdy. PKK to wniosek o wydanie prawa jazdy, który trzeba pobrać ze strony obywatel.gov.pl, wydrukować i wypełnić. Do wniosku należy dołączyć:

 • zdjęcie o wymiarach 35mm x 45 mm,
 • badanie lekarskie.

Dokumenty trzeba złożyć w wydziale komunikacji. Dopiero teraz możesz wybrać szkołę jazdy i zapisać się na kurs.

Ile musi trwać kurs na prawo jazdy motocyklowe?

Nieżalenie od ceny kurs musi gwarantować nam minimum 50 godzin szkolenia. W tym czasie powinniśmy przejść 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz 20 godzin praktycznego.

Trzeba jednak pamiętać, że godzina kursu teoretycznego trwa 45 minut, a godzina kursu praktycznego 60 minut.

Dopiero po ukończeniu kursu i zaliczeniu wewnętrznego egzaminu szkoła wyślę kandydata na egzamin państwowy.

Jak wygląda egzamin na kat A

Do egzaminu państwowego przystępuje się w Wojewódzkim bądź Powiatowym Ośrodku Ruchu Drogowego. Podczas egzaminu teoretycznego trzeba odpowiedzieć w teście wyboru na 32 pytania. 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej z zakresu przepisów ruchu drogowego, 12 z wiedzy specjalistycznej. Egzamin trwa 25 minut. Aby zdać, trzeba uzyskać minimum 68 punktów.

Po teorii czas na praktykę. Ta podzielona jest na dwie części: plac manewrowy oraz jazdę w mieście. Na placu trzeba m.in. sprawdzić stan techniczny motocykla oraz poradzić sobie z osławioną „ósemką”, czyli slalomem wykonywanym w różnym tempie oraz hamowaniem awaryjnym i ruszaniem ze wzniesienia.

Na koniec jazda z egzaminatorem, która trwa 30 minut. Ale uwaga, Egzaminator jedzie za motocyklem w samochodzie, a nie na tylnym siedzeniu motocykla. Łączność z egzaminatorem jest zagwarantowana.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, można spokojnie poczekać na odbiór dokumentu prawa jazdy kat. A, AM, A1 lub A2. O tym, kiedy będzie on gotowy, pisaliśmy TUTAJ.