Polerka samochodowa

Amadeusz Graj

13 lipca 2021

Polerowanie samochodu – jak robić to prawidłowo?

Nie trzeba być fanem motoryzacji, by zwrócić uwagę na zadbany, błyszczący samochód. Choć wygląd to nie wszystko, to wysoki poziom estetyki pojazdu przyciąga wzrok każdego. Na rynku mamy dostęp do stale zwiększającej się ilości produktów do pielęgnacji karoserii. Jednak najlepszy efekt uzyskamy po polerowaniu powłoki lakierniczej naszego samochodu. Wbrew pozorom, polerowanie samochodu nie jest tak banalnym zadaniem, więc warto wiedzieć, jak zrobić to dobrze.

Czym jest polerowanie?

Polerowanie lakieru to tak naprawdę usunięcie cienkiej warstwy wierzchniej, na której znajdują się niedoskonałości powstałe w czasie użytkowania pojazdu. Są nimi: rysy, oksydacja (utlenienie lakieru), hologramy, odchody ptaków itp.

Ręczne polerowanie samochodu

Przygotowanie samochodu do polerowania

Zanim zaczniemy polerować nasz samochód musimy przygotować jego powierzchnię do pracy. Aby zrobić to prawidłowo należy w pierwszej kolejności dokładnie umyć pojazd. Następnie po spłukaniu możemy przejść do mycia ręcznego. Samo mycie może jednak nie wystarczyć, dlatego warto przeprowadzić tzw. dekontaminację lakieru. To doczyszczanie auta z zabrudzeń, których szampon samochodowy nie był w stanie zmyć. Do tego celu najlepiej użyć dobrej jakości deironizera, który usunie zanieczyszczenia pochodzenia metalicznego. Za jego sprawą uzyskamy tzw. “efekt krwawienia”. Pamiętajmy, by nie pozwolić wyschnąć produktowi. Unikajmy nakładania go na elementy plastikowe. Po jego użyciu dokładnie spłuczmy samochód.

Następnie powinniśmy przejść do glinkowania lakieru. Możemy użyć do tego tradycyjnej glinki, rękawicy lub ręcznika wykonanego ze specjalnej gumy. Koniecznym do tego jest zastosowanie lubrykantu, który nada poślizg. Możemy wykonać go samodzielnie, przygotowując roztwór wody i szamponu. Usuniemy w ten sposób zabrudzenia, takie jak żywica lub klej. Po tym procesie lakier stanie się gładki w dotyku. Na koniec osuszamy pojazd oraz zabezpieczamy taśmą maskującą uszczelki i elementy plastikowe.

Możemy zabrać się za polerowanie!

Polerować możemy ręcznie lub maszynowo. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą metodę, to miejmy świadomość, że w ten sposób usuniemy niewielkie defekty lakieru. Aby usunąć hologramy czy rysy potrzebujemy o wiele większej intensywności i czasu pracy. Zatem, jeżeli nasz lakier jest w złym stanie w grę wchodzi tylko użycie polerki samochodowej. Wśród nich wyróżniamy maszyny rotacyjne oraz maszyny orbitalno-rotacyjne (tzw. Dual Action). Przy czym dla początkujących zdecydowanie lepszą opcją jest druga opcja (tj. DA). Są to polerki, które imitują ruch dłoni podczas polerowania, dzięki czemu lepiej odprowadzają ciepło oraz minimalizują ryzyko powstania uszkodzeń. Są też mniej agresywne dla lakieru.

Polerka samochodowa polerująca samochód
Ceny polerek samochodowych są dość zróżnicowane. Na rynku możemy znaleźć egzemplarze za ok. 600 zł, ale i takie przekraczające 1000 zł

Jaką pastę polerską i pady wybrać?

Ich dobór (pasta+pad) bywa bardzo indywidualny. Zależy on m.in. od twardości lakieru, z jakim mam do czynienia, stopnia jego zużycia, ale i od upodobań osoby pracującej przy samochodzie. Od agresywnych środków, które usuwają większość defektów powłoki lakierniczej, po delikatne pasty wykończeniowe nadające wysoki połysk i głębię koloru. Niektórzy producenci – mając świadomość tego, że nowi użytkownicy mogą mieć problem – upraszczają nieco reguły gry. Konkretny typ pasty polerskiej oznaczają tym samym kolorem co pad polerski. 

Rozsądnym wyborem na początek przygody z polerowaniem lakieru będzie wybór produktu typu All-in-One (AiO), który usuwa lekkie zarysowania, utlenienia lakieru, wypełnia nieco głębsze rysy (choć jest to efekt czasowy), wykańcza powierzchnię nadając jej połysk i zabezpiecza ją. Do tego typu produktów warto używać padów średnio lub lekko tnących. Aby sprawdzić, który pad daje nam bardziej satysfakcjonujący efekt możemy sprawdzić używając latarki obie twardości w niewidocznym miejscu.

Gdy wybierzemy odpowiedni pad pracujmy na małych powierzchniach (40x40cm). Trzymajmy pad płasko, nie wywierając żadnego nacisku. Utrzymujmy maszynę w stałym, wolnym ruchu. Poruszajmy się od lewej do prawej, oraz od góry do dołu na wspomnianym wcześniej obszarze. Wykonajmy od 3 do 5 takich przejazdów. 

Polerowanie czerwonego samochodu
Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samemu wypolerować samochód, możemy skorzystać z usług profesjonalistów.

Przyjemnie, ale niełatwo…

Korekta lakieru jest jedną z najbardziej (jeśli nie najbardziej) przyjemnych prac, jakie możemy wykonać przy swoim samochodzie. Nie jest to jednak łatwe przedsięwzięcie. Sam proces przygotowania jest kluczowy i czasochłonny, wymaga użycia sporej ilości środków i sprzętów. Jest on o tyle ważny, że gdy zaczniemy polerować zabrudzony samochód, możemy doprowadzić lakier do jeszcze gorszego stanu.

Jeśli chcemy we własnym zakresie pokusić się o renowację auta i zakupić niezbędny sprzęt oraz środki, musimy się liczyć z kosztem od 1000 zł. Najtańsze maszyny polerskie (przy zachowaniu akceptowalnej jakości i żywotności) zaczynają się od 600 zł. Ceny profesjonalnych to już koszt od 1500 zł w górę. Możemy również oddać nasz pojazd w ręce profesjonalistów. Koszt takiej usługi zaczyna się od 700 zł w górę. Na finalną cenę wpływa wiele zmiennych, od poziomu korekty jaką chcemy wykonać, przez zabezpieczenie lakieru, a skończywszy na regionie kraju w jakim się usługa ma zostać wykonana.

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.