2 sierpnia 2021

Rynek części zamiennych kwitnie! Masowe naprawy aut

Rynek części zamiennych
Minione 16 miesięcy to na polskim rynku motoryzacyjnym czas dużych turbulencji. Zmalała sprzedaż nowych samochodów, znacząco ograniczono import używanych, a do tego coraz trudniej znaleźć dobre i wiarygodne oferty sprzedaży aut. Tym negatywnym trendom opiera się jednak rynek części zamiennych, który w czasie pandemii radzi sobie wyjątkowo dobrze.

Nie kupujemy, naprawiamy!

Doskonale wiemy, jak wyglądał rok 2020 w życiu każdego z nas. Lockdowny, praca w domu, zakazy podróżowania – jednym słowem ograniczona mobilność. Teoretycznie to wszystko powinno przełożyć się na znaczący spadek eksploatacja naszych samochodów, a co za tym idzie – także części. Nie zużywaliśmy opon, klocków hamulcowych, wahaczy. To jednak tylko częściowy obraz sytuacji. Okazuje się, że z powodu zawirowań na rynku motoryzacyjnym, bardzo wielu kierowców zrezygnowało z wymiany samochodu na nowy i postanowiło naprawić swoje dotychczasowe „cztery kółka”. Dzięki temu zarówno w 2020, jak i w pierwszym półroczu 2021 – rynek części zamiennych systematycznie rósł.

Naprawianie samochodu

Coraz więcej części zamiennych na rynku

Rok przed pandemią, w czerwcu 2019 roku, łącznie na serwisach OLX.pl oraz OTOMOTO.pl wystawionych było 4 880 310 ofert sprzedaży części zamiennych. Dwa lata później liczba ta wzrosła do 6 308 471 ofert. To oznacza wzrost aż o 65%! Czy odpowiada za to tylko koronawirus? Na pewno nie. To między innymi efekt rosnącego zainteresowania Polaków starszymi samochodami używanymi, które częściej wymagają napraw i renowacji. W tej chwili średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów to 11,5 lat. Jeszcze kilka lat temu średnia wynosiła 8 lat. Wzrosły też ceny używanych samochodów. Szacuje się, że tylko od stycznia tego roku, koszty zakupu auta wzrosły o 8-12 %. 

Zaglądając do statystyk OTOMOTO możemy stwierdzić, że najwięcej ofert sprzedaży dotyczy elementów nadwozia (średnio 271 100 aktywnych ogłoszeń w miesiącu). Na drugim miejscu znajdują się części silnika (średnio 90 870 ofert sprzedaży w miesiącu). Dalej są elementy wewnętrzne (86 030 ogłoszeń). W ofercie sprzedających nie brakuje też części do motocykli, elementów oświetlenia i układu elektrycznego. Najtrudniej na rynku dostać elementy systemów pneumatycznych i hydraulicznych.

Ceny części zamiennych

Przyglądając się poziomowi cen (mediana za ostatnie 3 miesiące w wystawionych ogłoszeniach), możemy stwierdzić, że najdroższe oferty dotyczą kół samochodowych (przeciętny koszt to 1 116,67 zł). Na drugi miejscu znajdują się części do maszyn rolniczych (976,05 zł), a dalej felgi (766,33 zł). Najtańsze wśród wystawionych części były filtry (przeciętna cena to ok. 40,08 zł) oraz oleje (54,66 zł).

Statystyki rynku części zamiennych

Według różnych prognoz, także rok 2021 będzie bardzo udany dla sprzedawców części samochodowych. Nie znając jeszcze potencjalnych skutków kolejnej fali pandemii, widzimy na razie dużą mobilność Polaków. Sprzyjają jej oczywiście miesiące wakacyjne i wyjazdy na urlopy. Kierowcy, którzy rok temu odkładali potrzebne naprawy w samochodach, teraz je prawdopodobnie zrealizują. A rynek części zamiennych nie odczuwa na razie wakacyjnego spowolnienia. Wprost przeciwnie.