30 sierpnia 2021

Po zdanym egzaminie na prawo jazdy towarzyszy nam wiele emocji. Myślimy wtedy o pierwszej dalekiej podróży, o pierwszej podwózce mamy na zakupy, ale także – a raczej przede wszystkim – o pierwszym samochodzie. Idąc z myślą mówiącą, że pierwszy raz musi być wyjątkowy, w przypadku samochodu nie może być inaczej. To na nim będziemy się uczyć zachowania na drodze, dlatego też przyjdzie mu się zmierzyć ze wszystkimi naszymi pierwszymi niepowodzeniami, takimi jak: nieudane parkowanie.

Honda JAZZ – auto do 10 tys. zł

Czasy Seicento czy Matiza przeszły do historii. Pierwszy samochód musi mieć: wspomaganie kierownicy, klimatyzację, komputer pokładowy i „elektrykę”. Honda Jazz to auto, które na rynku wtórnym ma bardzo dobrą opinię. Jest to zmyślny samochód segmentu B z bardzo trwałym i oszczędnym silnikiem. Ładnie zarysowany kokpit i porządne materiały mówią nam, że Japończycy projektowanie aut opanowali do perfekcji.

Sam silnik ma trwały łańcuch rozrządu. Jeżeli chodzi o zawieszenie to w Jazz zostało ono zestrojone twardo. Jest to poszukiwany model, więc porządne egzemplarze szybko padają łupem kupujących. Na pochwałę zasługuje także ogromny 380 litrowy bagażnik. Wady? Głównym problemem tego samochodu jest korozja, więc podczas oględzin trzeba być szczególnie uczulonym pod tym względem.

Pierwszy samochód Honda Jazz

Ford Focus II – auto do 20 tys. zł

Focus – bardzo udany model Forda, który w Polsce bije rekordy popularności. Fordy cenione są głównie za dobry design i udany układ jezdny. Na dodatek są to samochody proste w obsłudze. To wszystko daje nam idealne połączenie dla początkującego kierowcy. Niestety, 20 tys. zł to kwota za którą ciężko będzie kupić sensowny egzemplarz Focusa III, ale na model drugiej generacji w zupełności wystarczy.

Silnik benzynowy 1.6 l o mocy 100 KM u mechaników ma opinie trwałego i prostego w naprawach. Również ceny części zamiennych są na rozsądnym poziomie. Do naszego zestawienia trafił egzemplarz z świeżą instalacją gazową oraz bogatym wyposażeniem. Należy pamiętać, że przy wyborze Forda Focusa trzeba być bardzo uważnym. Dużo z nich ma „po flotową” przeszłość, a co za tym idzie przebieg ok. 300 tys. km i widoczne ślady zużycia. 

Pierwszy samochód Ford Focus

Hyundai i30 – auto do 30 tys. zł

Hyundai i30 jest autem, w którym każdy się odnajdzie. To nowocześnie wyglądający samochód, który doskonale sprawdzi się jako auto rodzinne. Także serwis wybranej przez nas jednostki napędowej nie zrujnuje portfela początkującego kierowcy. Silnik 1.4 l MPI o mocy 100 KM ma opinie trwałej i solidnej jednostki. Także reszta osprzętu powinna służyć nam bezawaryjnie.

Na plus modelu i30 z całą pewnością należy zaliczyć dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Niestety, sam lakier jest dość delikatny — niekiedy schodzi z niego klar. W zaproponowanym budżecie można się nawet pokusić o szukanie silnika 1.6 o mocy 120 lub 135 KM. 

Hyundai i30

Pierwszy samochód to pierwsza poważna motoryzacyjna decyzja. Szukajmy aut prostych konstrukcyjnie, jednak nie odbierajmy sobie komfortu i dobrego wyposażenia. Warto na oględziny wybrać się z kimś bardziej doświadczonym. Dobry wybór to połowa sukcesu, bo to czy pierwszy samochód zostanie z nami na dłużej, zależy tylko od nas.